The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Teste Crown XTI 1000
MesajScris: Mie Mai 20, 2009 8:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
ceea ce vedeti mai jos sunt probe facute pe banc pentru acest amplificator.

testele nu au fost efectuate de catre noi , deci nu putem fi acuzati de rea vointa.

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 20, 2009 8:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
89 w 4 ohm la 20hz ? ceva nu-i in regula... :roll:

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teste Crown XTI 1000
MesajScris: Mie Mai 20, 2009 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 04, 2009 1:13 am
Mesaje: 19
nexus3 scrie:
testele nu au fost efectuate de catre noi , deci nu putem fi acuzati de rea vointa.

dar cine le-a facut?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 20, 2009 9:29 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
http://www.speakerplans.com/forum/crown ... 26982.html

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 20, 2009 11:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Feb 14, 2007 9:02 pm
Mesaje: 179
S-a mai discutat si pe forumul crown, testele sunt facute cu o sinusoidala si nu au relevanta in aplicatiile de zi cu zi. Problema li se trage de la sursa care daca nu are o tensiune stabilizata nu face fata la stres. :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 21, 2009 6:40 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
ai un link?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 21, 2009 8:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
cine a facut acele masuratori nu a postat initial pe speakerplans, si ei au preluat , era un site care a facut MULTE alte masuratori si nu e singurul amp cu probleme

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=855865

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 21, 2009 1:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Dupa parerea mea aceste amplifuri nu au fost facute pentru romania. Fiind amplificatoare low cost nu sunt asa de stabile sursele si des apar probleme cauzate de alimentare.
Mai demult am vazut un amplificator din seria XTI mort din cauza alimentarii, mai precis dupa cum spunea posesorul a cazut tensiunea la un consum mai ridicat si deodata si-a revenit (i-sau dus prefinalii si au aparut cateva probleme minore si cu sursa in comutatie.). Ca si tipologie sunt facute bine dar totusi nu sunt destul de stabile/ sigure pentru romania. Nu prea se gasesc amplificatoare cu sursa in comutatie stabile la preturi sub 1500-2000 euro. Cel putin eu nu am vazut. Ceeace tine de puterea debitata nu ma pot pronunta pentru ca nu am avut acces la el eventual sa ii facem teste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Amp
MesajScris: Vin Mai 22, 2009 2:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
zSIZI
In cazul variatiior MARI de tensiune, ampliful intra in protectie, afisind LO Line sau HI Line dupa caz.

Personal l-am adus pe al meu in starea de LOW LINE la un eveniment(196 volti la priza) si acasa in testele facute.
Odata ce s-au dus prefinali(nu cred asta deloc), ampliful NU mai lucreaza intrind in protectie!!!

Poate la sursa sa se fi intimplat ceva, insa la partea de amplificare stai linistit ca nu are ce sa cada, am testat XTI intre 175 si 270 volti alternativ.

La sub 200 volti, ampliful intra in protectie afisind LO LINE si clipind cu frecventa de 1 Hz, ledul albastru de power, iar la peste 268 volti, aceeasi chestie cu mentiunea ca pe display apare HI LINE, in abbele cazuri amp-ul este in stare de mutting.

Prietenul tau te-a cam pacalit sau a exagerat cu ce a zis.

Toate aceste aspecte le prezint ca fost posesor de XTI, cu schemele originale in fatza ochilor!



Amp-urile nu sint rele, ideea este ca ele au fost proiectate pt partea Europeana la 240V +/- 10% ,ceea ce in multe locuri nu gasim acea tensiune la priza, si apar tot felul de probleme.

Personal am avut 2 buc XTI4000, care le-am testat si para testat.

Nu am intimpinat o asemenea scadere la frecvente joase(le foloseam NUMAI pe bass), cu 4 ohm/canal.

Probabil doar seria XTI1000 sa aibe acele belele.

Problema seriei XTI este ca NU poate sustine PERMANENT, puterea declarata,decit pentru intervale de timp mai mici , de ordinul secundelor, pt sarcina de 8 ohmi si in scadere progresiva ca durata, odata cu scaderea sarcinii la 4 ohm de doar citeva secunde, iar la 2 ohm limiteaza f repede, in toate cele 3 cazuri scazind puterea cu aprox 3 db,sau si mai mult in cazul impedantelor sub 4 ohm.

Observasem asta la un eveniment la cazino, unde odata am mers aproape de 0db , si dupa ceva timp am "simtit" o cadere de bass, zic gata Kappa 15 LF, s-au dus (2 pe cutie aveam)...

Mirarea mi-a fost ca dupa citeva minute presiunea acustica a revenit si dupa x timp scazuse iar...

Atunci am suspectat ca ceva nu-i in regula si am decis sa-l "imprietenesc" pe nenea XTI4000 cu niste dummy load sa vad ce zice...

Cind am testat , am testat pe sarcini fixe de 4 ohm(rezistente dummy load), si am observat aceasta atenuare; rascolind pe forumuri, analizind schema si facind diferite masuratori, am ajuns la concluzica ca amplificatorul functiona perfect daca il alimentam in jurul a 230-245 Volti...

Am rezolvat pina la urma problema ,facindu-mi un dublu autotransformator care imi ridica tensiunea relelei cu 15-18 V, pt fiecare amplificator in parte, si care acum este de vinzare, pt cine ar fi interesat, astept PM.

Toata aceasta inlantuire de evenimente neplacute cu seria XTI,m-a determinat sa vind aceste amplificatoare, alegind pina la urma sa-mi rup spatele cu 2 Macrotech 5000 VZ,care intradvar respecta sloganul nostru favorit: MAXIMUM OUTPUT POWER ALL THE TIME.

Sfatul meu este, daca aveti de sonorizat locatii in care nu aveti minim 215-220V la bornele prizei, cu 2-KW cuplati pe ea, luati-va gindul sa mergeti cu asa ceva la sonorizari, am patit de 3 ori probleme de ast gen.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România