The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:58 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 4:24 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
da

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 09, 2010 9:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Saluatere !
m-am apucat astazi pe la 5 jumate sa asamblez incintele si la 11 inca taiam cu ferastraul mecanic .Am terminat la 12.
L-am avut si pe fratemiu ajutor ca altfel nu terminam .
Am dat gaura pt difuzor dar pe cea pt hor nu am dat o ; Holsuruburi am avut negre de 3,5 si am gaurit inainte cu burghiu de 2 ca daca nu gauream se crapa mdf-ul ;
Este ceva munca de depus, multa galagie de facut cu bormasina , fierastraul si aspiratorul (care-l foloseam pt a nu se raspandi praful in camera ) .
ca lipici am folosit un tub pentru lipit lemn 12 lei de la dedeman Moment . am vazutin alta zi parca aveau si bixtonim kit la 7 lei dar era prea tarziu. Oricum
cu cateva picaturi mi-am lipit degetele de ma luasera toti nervii .

Trebuie sa ma apuc sa le finisez ; printe altele am incercat astazi sa le fac toate muchiilee rotunde ; Fratemiu s-a taiat
intr-o muchie azi ,pt ca sunt foarte ascutite :)




Am pus jos si cateva poze

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine






Capacul din fata credeam ca o sa-l montez mai greu deoarece trebuia gaurit exact din lateral.
Eu am pus capacul in cutie .
Imagine

mi-am facur o masura ca sa ma asigur ca e asezat ok

Imagine




, am trasat conturul deasupra :
Imagine


am trasat conturul prin interior
Imagine

am inlaturat capacul, am dat gaurile din interior in exterior, am dat cu kit,

Imagine
Imagine
Imagine


Am montata capacul din fata inapoi , si dupa ce am mai gaurit inca o data prin gaurile date capacul prin lateral, pentru a nu crapa mdf-ul cand bag holsuruburile.

Imagine



manere boxe: un kin mare am avut cu astea si inca mai trebuie finisate

Imagine

Imagine

aici am facut capacele la manere care vin in interior ;
trebuie astazi numai sa le dau gauri , sa-mi iau niste holsuruburi si sa le montez

Imagine


Cam asa arata la final
Imagine
Imagine


Urmeaza chituitul si finisarea finala. Nu am gasit inca insonorizant pentr pistol .
La Dedeman nu au dar nu am intrebat inca la magazinele mai mari de piese auto din Roman .
Am inteles de la un prieten ca ideala al fi ca primul stat de insonorizant sa-l dizolv 50%
cu diluant si sa aplic un stat . Abia apoi sa aplic 2 staturi cu insonorizant normal .
Ce parere aveti ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 09, 2010 10:50 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Felicitări pentru proiect!

cred ca poţi să spui ca te-a prins microbul DIY

Bine ai venit in club 8)

un sfat

neapărat să rotunjeşti cat mai bine posibil toate muchiile pentru a nu se ciobi la transport.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 09, 2010 2:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Salutare si mersi de incurajare !
As vrea sa stiu daca a folosit cineva Spray antifon pentru vopsit boxele .Am gasit pe net urmatorul spray -


SPRAY ANTIFON 950 NEGRU BODY
Descriere: Spray antifon cu aspect texturat de culoare negru.Produs in Grecia.
Pret: 13.50 LEI

Am vb cu tipul de la firma si mi-a zis ca e diluat si nu iese aceias textura care o scoate un antifon dat cu pistolul .
A mai vazut cineva boxe date cu spray antifon . Ma gandeam ca chiar daca ar trebui sa folosesc o cantitate mai mare de spray nu as mai da 65 lei pe pistol si as iesi tot cam in acelasi pret .

Bafta !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 09, 2010 3:01 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
la banii care-i dai pe spray mai repede cumperi vopsea poliuretanica

mai avem cativa litri disponibili spre vanzare la 100 lei bidonul de 1 Kg

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 12, 2010 9:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Mai am nevoie de cateva sfaturi de la voi !

1. Incinta de jos, gasita pe forum , are 3 ramforsari .
Ramforsarea nr 3 o sa fie pusa si la mine . Trebuie sa pun si eu ramforsarile numarul 1 si 2 ? Daca le pun nu afecteaza acordajul incintei ?

Imagine

2. Pentru finisare voiam sa folosesc un Flex la care sa-i pun o perie rotativa cu smilgher plat , in genul celor folosite la polisch auto .Stiti cumva cum se numesc exact ? Am cautata la toate magazinele mici de prin Roman si nici una nu are cap din acela cu smilgher , care se ataseaza la flex si cu care se poate slefui mai usor . Doar cu sarma .

Am aplicat pana la urma un strat de kit :
Imagine

Imagine
Imagine

Am gasit totusi o panza rotunda de smilgher care dupa spusele domnisoarei se monteaza la flex . Eu cum nu gasisem alceva am crezut gogoasa tipei si am cumparat 2 bucati, din care una mai fina . Am montat acea bucata de smilgher rotunda la flex dar binenteles ca nu a mers . mai apoi am montat bucata de smilgher peste discul polizor si e cat de cat ok.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am incercat pe o bucata de Mdf rebut o finisare a canturilor insa rezulatele sunt dezastruoase .Pur si simplu panza aia intra cu totul in Mdf si in nici un caz inafara de colturi nu pot finisa cu flexul .E prea riscant .
Am incercat si la mana cu smilgher si fata de pilele ce le-am folosit initial merge mult mai repede treaba . Cred ca maine ma apuc de finisat la ele manual :))

Bafta !
Astept o parere in legatura cu ramforsarile :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 12, 2010 9:58 pm 
1 si 2 nu sunt ramforsari . Alea sunt porturile !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 12, 2010 10:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 24, 2010 9:27 pm
Mesaje: 112
Localitate: Timisoara
Discurile subtiri se monteaza peste o flansa de plastic speciala. Sunt discuri de smirghel mai groase cu centru metalic care se monteaza direct.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 13, 2010 11:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Salut!
pufuletz : asa ma gandeam si eu :) ; la mine porturile trebuoe sa fie de 18 mm exact ca grosimea MDFu-lui deci nu trebuie sa le mai pun . O sa pun doar ramforsarea acea de la mijloc .

calinsuciu : mersi . deci iedeia cu montajul pe un disc cred ca e oki cat de cat . oricum nu am gasit disc din acela de plastic .

mersi fain !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 13, 2010 11:57 am 
Daca mai poti sa desfaci incintele iti recomand sa faci porturile ceva mai mari !
Undeva pe la 15 cm o cateta si apoi sa le lungesti cat iti trebuie sa le acordezi la 50 sau 55 hz ( cat a ti-a zis mircea ).
Acum mi se par foarte mici si e posibil ca la puteri mari sa iti pufaie aerul.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 13, 2010 12:04 pm 
Pfuuu man nu mai fa cu discu ala ca distrugi incintele....smirghelul ala tau se printe pe un suport special care are "arici"....daca vrei sa slefuiesti usor iti recomand o masina de slefuit costa in jur de 20lei si iese treaba bun.


Spor la constructie :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 13, 2010 12:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Mircea Bartic scrie:
volumul intern dupa scaderea difuzoarelor si a spatiului ocupat de baffla este de 100 litri

porturile vor avea catetele de 100 de mm

adancimea este chiar grosimea placii frontale (18mm)


Salutare !

Pufuletz : eu am facut exact dupa cum mi-a zis mircea mai sus si am facut catetele de 100 mm acuma tu zici sa le fac de 150 mm ??? pana la urma cum e ca nu mai stiu ?.In stadiul asta pot sa le maresc sigur , fara sa desfac fata la boxa .

tractor : nu o sa folosesc flexul ala ca are turatia prea mare . am facut o proba azi la mana si merge foarte foarte bine . :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 13, 2010 2:35 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
lasa-le la 100 de mm

am dat dmensiunea asta pentru a nu fi nevoie sa obtii acordajul corect prelungind porturile

prelungirea implica taiere unor unghiuri complexe pe mai multe fete ale bucatii de material.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 13, 2010 2:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
oki ! Am inteles cum sta treaba . Am sa le las asa .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect boxe
MesajScris: Mar Oct 12, 2010 8:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
salutare !
Dupa mult mult timp in care a trebuit sa aloc banii pe alte tampenii si taxe la facultati , am zis ca hai sa termin boxele mele,
Mi-am luat 2 tuburi de insonorizant auto de 1Kg la 35 ron bucata, deoarce la 2 kg nu era decat gri, am suit boxele in papuc si hai la colindat servisurile auto in cautarea la un meserias .
Problema este in felul urmator : am gasit un service sa le vopseasca dar nenea vopsitorul a zis ca e cam putin 2 kg pt ambele incinte .

Din ce am citit eu pe forum si am cautat ar fi cam ok 2 kg pt ambele boxe, ba cuiva ii ramasese si de subwufer .Acuma na am rams si io pe ganduri si am mai luat o cutie .

Cine poate sa ma ajute :)

Edit : le-am vopsit la un service auto cu 80 Ron ; au ajuns cam 3 Kg la doua incinte
Bafta la toti


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România