The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:03 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: shiva ppa1200 ajutor schema
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 7:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 13, 2013 1:28 pm
Mesaje: 42
Localitate: Judetul Olt Comuna Crampoia
Salutare fourumisti ,am achizitionat un amplificator shiva ppa1200 cu amandoua canalele facut scrum ,am inceput repararea lui am schimbat toti tranzistori (2sc5200 si 2sa1943) si rezistente (2,2ohm la 0.25w) apoi am ajuns intr-un punct mort ,amplficatorul a mai avut o tentativa de reparare dar banuiesc ca electronistul care a incercat nu a avut piese si a pus ce a gasit, este vorba de 2 mosfeti care cred eu ca joaca rolul de prefinali (zj162 si k159) iar in paralel cu ei a mai pus un condensator si o rezistenta deci siguri nu sunt originali.Daca cineva a mai reparat un astfel de amplificator va rog frumos sa-mi spuneti ce se afla in lucul acelor mosfeturi deoarece atunci cand il aprind se ambaleaza foarte tare termic in 10 secunde ard toti tranzistori (2sc5200 si 2sa1943) cate 7 pe fiecare ramura
atasez o poza cu ce tranzistor am nevoie
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: shiva ppa1200 ajutor schema
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 9:33 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Este posibil ca initial finalii sa fi fost initial mosfet necesitind o tensiune de deschidere mai mare, 4-6V la superdioda decit 2,4V aproximativ la bipolare.

Fara schema, greu de reparat, mai ales daca s-au facut modificari.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shiva ppa1200 ajutor schema
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 5:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 13, 2013 1:28 pm
Mesaje: 42
Localitate: Judetul Olt Comuna Crampoia
pai poza aceea e de la un amplificator functional luat de pe net ,si din cate am aflat de pe diferite fourumuri el ar fi original din fabrica cu 2SA1302 si 2SC3281
informatie de pe site-ul asta ( http://elektrotanya.com/?q=hu/content/s ... yettesites) in caz de mai ajuta pe cineva
in seara asta ma duc sa iau amplificatorul de la persoana care a incercat sa il repare dar nu a avut ce sa faca in lipsa schemei si mai ales ca s-a umblat si inainte la el
daca cumva va va ajuta anumite poze din diferite unghiuri va stau la dispozitie


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România