The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:46 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: miez toroidal
MesajScris: Joi Dec 10, 2009 1:21 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 21, 2007 7:30 pm
Mesaje: 224
Localitate: Bucuresti
Dr007 scrie:
Chiar este frecventa retelei...
http://focus.ti.com/lit/ml/slup126/slup126.pdf
http://www.ferroxcube.com/appl/info/plandesi.pdf

Iar daca e asa cum spui tu cum justifici ca in orice sursa in comutatie miezul scade, la fel si numarul de spire!
Odata cu frecventa mai mare numarul de spire si suprafata miezului scade...tocmai astfel functioneaza sursele in comutatie - de asta sunt ele si asa de mici; conversia se face tot classic, prin transformator, doar ca lucreaza la frecvente mult mia mari, ca sa scada marimea transformatorului si numarul de spire/volt; de aici se poate trage concluzia ca odata cu marirea frecventei, inductia magnetica este mult mai puternica...si astfel, se face transferul de pe primar la secundar.


Ceva material de studiat aici: http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=41&t=89
Bun, acum haide sa ne intelegem putin; ai spus mai sus ca odata cu cresterea frecventei, numarul de spire scade.
Daca ar fi asa cum spui tu si 50 este frecventa, daca o crestem la 60, numarul de spire nu va scadea, ci va creste, in cazul unui transformator pe tole.
Sursele in comutatie sunt o alta macare de peste, se lucreaza cu alte materiale, alte formule, nu este scopul acestui topic.
50 este o valoare care merge bine in special la trafurile romanesti, daca ai niste tole bune se lucreaza cu mai putin.
Aici discutam despre bobinarea unui transformator pe tole.
Citeste atent tot topicul acela, cand o sa ai timp, multe lucruri de acolo sunt prostii, dar o sa gasesti si lucruri interesante printre ele.

Succes!
Bogdan


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 3:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
in sfarsit am terminat de bobinat traful dupa datele care le-a spus djlove
si e totul ok!merge fara probleme mai am de facut carcasa si e gata statia!am folosit 2 module cu ipa 400 si le.am pus in punte pentru un subwoofer :roll: mc mult pentru ajutor :wink:


am edidat titlul si ultimul post :roll:
daca tot am terminat statia am decis sa ma laud putin :D
am folosit 2 module ipa 400 si cu ajutorul unui filtru activ care are defazor inclus le-am pus in punte :roll: am folosit o sursa de pc pentru alimentarea filtrului si a coolerelor asta moentan pana ce fac rost de sarma sa bobinez pe toroidal 2 infasurari de 10v :roll: carcasa nu a iesit chiar cum trebuia dar sunt destul de multumit si asa :wink: mai am de montat mufele pentru intrare si pentru iesire la boxe si 2 coolere la dimensiunea care trebuie

astept parerile voastre :twisted:

ps:prima statie facuta in intregime de mine :D


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 3:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
ai bobinat o infasurare cu sarma normala?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 5:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
....nu aveam de unde sa iau sarma de 2,5 in secundar si am cumparat de la magazin sarma de instalatie electrica de 2,5 si cu tot cu invelis are 3-,3,5mm este cu un singur fir :roll: nu este de aia care se foloseste la prelungitoare sau la boxe :wink: i-am intrebat pe multi si au spus ca merge nu are treaba numai sa-mi incapa pe miez :roll: merge bine nu am probleme :wink:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 5:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
de mers va merge, doar ca nu are puritatea celei de CuEm si nu vei putea trage chiar la fel de mult curent

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 5:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
da aste adevarat trebuiau 64 spire pt 50v si am bobinat asa si aveam 45v si am mai pus cateva spire pana ce am ajuns la 50v am avut punte redrsoare de 35 A si sa ars,am schimbat-o si tot de 35 A am pus si iar s-a ars cam 5 minute mergea si era pusa si pe o bucata de radiator..am pus una de 50A nu mai am treaba :roll: suna destul de bine pe subwoofer nu imi face probleme :roll: pana la urma pt 400lei cat m-a ajuns sa o fac nu pot cere mai mult de la ea :wink: mai trebuie sa pun o protectie pe ea..

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 8:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
O sa ai probleme daca se incinge traful ... se topeste izolatia aia si iti intra spirele in scurt :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 8:53 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
ma bucur de fiecare data cand vad pe cineva ca se incumeta sa-si construiasca de la zero cate un amplificator sau cate o boxa.

De cand cu prostiile asta din china, foarte putini se mai incumeta sa-si faca ceva cu mana lor.

Felicitari pentru amplificator

sa-ti aduca profituri inzecite

8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 1:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
nu cred ca se incinge ca nu are dc!miezul este de 1500va este suficent pentru 2 module ipa 400 :roll: si daca era cu sarma cuem nu tot se facea scurt cad se incingea :evil: oricum nu pot sa dau volumul la maxim sa mearga blana ca imi prajesc subwooferul mai mult de jumatate nu pot trece cu volumul :roll:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 3:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
sarma CuEm rezista mult mai bine la temperatura .... lacul se topeste pe la 200-300 de grade ... depinde de calitate ... Asta a ta nu stiu daca rezista atata


Ce subwoofer ai ? de zici ca " il rupe " ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 12:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
lw1503 :roll:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
Ai dreptate ... il rupe !!! DAr cu distorsiuni !

Fara suprare ... in diful ala e lume pe aici care a dar si 800W poate si mai mult in regim de satelit , totusi e un dif de 500W RMS ....
Tu din Ampliful ala ii dai maxim 250W 8 ohmi ... de aici si efectul descris de tine ... ( il rupe la jumate din volum )

Felicitari pentru ca ti`ai batut capul si ai muncit sa faci ampliful asta ..... Dar mi se pare o investite destul de proasta .. mai ales la cat ai muncit la el asta pe langa banii bagati

Ai putea sa te apuci sa aduni banii sa iti iei un amplif serios .. parerea mea :roll:

Pana una alta fa un test .. pune ampliful in punte si dai in dif sa vezi diferenta 8) Dar dai cu grija , nu cu EQ .. boost pe la anumite frecvente ... etc . pui un highpass la 45-50Hz si dai in gura


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 6:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
eu sunt de alta parere :roll: mai bine ai citi tot ce am scris eu mai sus si ai sti despre ce este vorba! :roll: amplificatorul a fost facut pt subwoofer si il folosesc in punte nu cu distorsiuni ca stiu cu ce se mananca si daca nu stii depre ce e vb mai bine te interesezi si pe urma postezi :wink:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 7:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
My bad... nu am citit tot topicul


Dar ceva nu e in regula cu ampliful nu ar avea voie sa "rupa difu" la jumatate din volum ... Bine cum am zis si mai sus ... conteaza si ce semnal bagi in el :roll:

In domeniu diy daca ai facut ceva si merge bine din prima .. inseamna ca ai gresit undeva :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 11, 2010 7:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
functioneaza chiar foarte bine :roll: se vede ca tot nu ai inteles :roll: eu am pus amplificatorul in punte si l-am pus pe subwoofer! 2 module ipa 400 puse in punte scot 800w in 8 ohm nu e normal sa faca urat la aproximativ 500w highpass la 45-50Hz :?: asta poate la tine in regim diy nu-ti iese din prima :wink: se poate si gresi dar nu am pierdut timpul degeaba in fiecare noapte uitandu-ma pe forum :wink:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România