The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:45 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Case pentru CDJ 500II (800 sau 1000) & DDM4000 (DJM 800)
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 2:03 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Materiale utilizate: parchet , cornier din aluminiu 20x20 mm , pal de 20 mm , accesorii Proel SH .
Costuri materiale: 250 lei (exclus parchetul care il aveam ramas de la o amenajare a unei camere)
Greutate: ... :roll: :roll: :roll: ...momentan nu l-am cantarit dar am sa o fac si revin cu date.
EDIT 6 martie 2010 - pag2 cantarit - 28,5 kg cu aparatele in el.

Dimensiunile perimit inlocuirea CDJ-urilor 500II cu 800 sau 1000 insa trebuie facute modificari pentru introducerea CD-urilor in aparate.
EDIT 12 iunie 2010 - vezi foto pag2 - pentru CDJ 800 nu este nevoie de modificare.
O sa revin cu ceva foto pentru ca inca nu este terminat. Mai am de adaugat ialele, de montat suport pentru laptop si de vopsit negru.


Enjoy! :roll: :wink: :arrow:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Ultima oară modificat de Ionel Mares pe Sâm Iun 12, 2010 7:58 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 3:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 10, 2007 11:22 pm
Mesaje: 242
Localitate: Zalau
nu pot sa fac pozele mai mari nici cum....pune-le altcumva cu tinypic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 3:28 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
La prima vedere arata foarte bine.. felicitari:)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 3:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Le-am atasat de dimensiuni mici pentru ca sunt din timpul constructiei. M-am gandit ca cele finale sa le atasez mai mari. Vad o adresa de email la semnatura ta. Trimit pozele mari acolo.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 4:03 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
stefanev scrie:
La prima vedere arata foarte bine.. felicitari:)


Multumesc!
Un prieten care are CDJ1000 si DDM4000 si-a cumparat un case SH cu 500 lei. Culmea e ca l-a vazut pe acesta si i-a placut foarte mult deoarece al lui este pentru orga si trebuie sa munceasca ceva sa-i faca modificari.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 7:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 10, 2007 11:22 pm
Mesaje: 242
Localitate: Zalau
de ce nu ai ales varianta neagra la melamina? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 8:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Deocamdata l-am facut cu ce am avut la indemana. Interesant este faptul ca interiorul se poate "remodela" in functie de aparatura ce se doreste a fi utilizata. Urmeaza sa il finalizez. :wink:

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 8:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Frumos case-ul. Bravo tie.
Adevarul e ca nici nu aveai alta optiune in afara de DIY, tinand cont de playere-le pe care le ai. :lol:
Cum se comporta playere-le ca din ce am vazut eu sunt destul de ieftine si destul de vechi.
Nu ai probleme cu ele?

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 9:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
scarface scrie:
Frumos case-ul. Bravo tie.
Adevarul e ca nici nu aveai alta optiune in afara de DIY, tinand cont de playere-le pe care le ai. :lol:
Cum se comporta playere-le ca din ce am vazut eu sunt destul de ieftine si destul de vechi.
Nu ai probleme cu ele?


Pe aceste CDJ-uri 500II am inceput sa mixez in 1999 la o discoteca locala. De la deckuri Technics la CD-player cu cuepoint, blender si pitch era o minunatie :D In 2009 cautam sa fac modificari la o consola BCD2000 (sa trec toata electronica din ea in 2 playere defecte). Mi-am adus aminte de ele si am inceput sa caut proprietarul. Mai avea doar unul acasa functional, celalalt prin service la Buc de 1 an si jumatate. Am reusit dupa 10 ani sa intru in posesia lor. Cel de la service l-am reparat eu. Sunt functionale. Acum astept un PITCH care l-am comandat si urmeaza sa le fac proba. Intentionez sa utilizez softul si interfata audio de la Reloop.
Acum , cand le-am achizitionat, simt ca au o valoare sentimentala si nu m-am mai indurat sa le dezmembrez.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 9:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Deci sa inteleg ca nu le vei folosi cu cd-uri, ca vor fi controlere midi?
Care e softul si interfata de la reloop? Imi poti da un link?

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 9:22 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Asa este... controler midi cu CD-timecode sau 2 Reloop RMP ... nu sunt hotarat...depinde de buget.

Copieaza tot link-ul acesta ca sa mearga: http://www.soundcreation.ro/computer-dj ... d3947.html

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 9:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Foarte ieftina interfata aceea. Dupa ce o cumperi faci un mic review, si o testezi putin mai mult te rog?
Si eu vreau o interfata si am in cap doar Serato+Rane, dar pretul e mult mai mare.
De asta Reelop nici macar nu am stiut ca exista pana acum :lol: .

Sunt curios daca se intrerupe, daca raspunde comenzilor in timp real...

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 9:44 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Am atatia fluturi in cap ca nu stiu ce sa mai aleg :D Cautand pe youtube detalii despre Reloop Spin am dat de alta :idea: "dracie" :idea: si anume: Virtual DJ sau Traktor pe touchscreen. Suma investita este ffff mica si in plus nu mai strici nici un touch :wink: Ce parere ai?

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 10:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Cu toate ca nu prea sunt de acord cu mixurile digitale, vreau sa folosesc interfata Rane+Serato cu pick-up-uri. Nu de alta, dar nu imi permit sa cumpar vinyl-uri non stop. E mai mult un moft pt mine ca sa mixez. Treaba e ca asa e aproape la fel ca si cum ai avea vinyl-uri, doar ca nu schimbi placile si ai toate datele afisate.
Player-ele mi se par mult mai jos fata de vinyl-uri si mult mai usoare de folosit. Pentru majoritatea dj-ilor de club e cea mai buna solutie pt ca ei au doar de inscriptionat cd-uri.
Controler-ele midi in genul BCD 2000 ( zilele astea trebuie sa imi ajunga si mie una) mi se par cele mai nasoale, dar pt evenimente ca nunti, botezuri, majorate sunt cele mai ok. Nu ai atata stres pe cap sa gasesti cd-ul cutare si chestii de genul, si da mai bine la imagine decat daca ai merge doar cu un laptop.
Ceea ce ai spus tu cu touch screen-ul nu ma incanta absolut deloc. Nu imi place si nu vreau sa vad pe cineva ca mixeaza pe asa ceva. Deja chestiile alea sunt aiurea. Iti setezi Auto BPM si mai dai auto mix. Treci de orice eveniment cu brio si nici nu ti-ai dat seama ca ai mixat. Daca nu iti place si ti se pare obositor sa mixezi, i-ati chestii de-alea. Daca vrei sa simti ca tu faci muzica, baga de pe playere cu interfata aia :wink:

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 10:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
acum vre-o 8 ani daca nu mai mult imi amintesc ca am pus mana si eu prima oare pe niste cdj500, erau un vis pentru mine, nu mai stiu parca aveau ceva functii in plus fata de cdj100 dar la presiune sonora foarte mare sareau


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România