The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Dum Oct 29, 2017 1:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Banuiesc ca multi dintre voi v-ati intrebat cel putin o data in timp ce ati asamblat vreo pereche de boxe, daca buretele fonotransparent pe care il aplicati peste grilaj , atenueaza sau nu sunetul emis de boxe.

Eu, sincer nu am auzit niciodata vreo diferenta, insa mereu s-au gasit diversi "cunoscatori de internet" care se jurau ca exista diferente majore intre boxele care aveau si cele care nu aveu burete fonotransparent aplicat pe fata.

Am decis ca ar fi o idee buna sa facem niste masuratori pentru a stabili clar , fara nici un fel de dubiu, daca exista atenuari introduse de burete sau nu, si daca exista, cat sunt de importante.

Ca sa intelegeti modul de obtinere a datelor am sa explic exact conditiile de masurare:

S-a folosit un difuzor coaxial de la Oberton intr-o incinta inchisa de 30 de litri - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_12HCX?filter=16

Incinta a fost plasata cu fata in sus pe o suprafata non reflexiva si a fost masurata de la distanta de 1metru.
Masuratorile au fost efectuate in aer liber.
Aceasta metoda a fost folosita pentru a elimina pe cat posibil eventualele infuente ale spatiului in care s-a efectuat masuratoarea.

Sistemul de masura utilizat a fost CREOS F.F.T. Acesta este un sistem de masura de laborator de inalta rezolutie si calitate - este etalonat iar masuratorile rezultate au o abatere maxima de +/- 0.1dB fata de valoarea absoluta. Nu se accepta nici un fel de comentariu legat de corectitudinea informatiilor obtinute cu acest sistem.

Peste incinta cu difuzorul coaxial s-au aplicat succesiv mai multe straturi de burete fonotransparent de 8mm (la momentul efectuarii masuratorilor, aceasta grosime era stocata.)

In acest moment stocam 3 grosimi:
5mm - https://www.poweraudio.ro/burete_fonotransparent_premium_5mm?search=fonotransparent
9mm - https://www.poweraudio.ro/burete_fonotransparent_premium_9mm?search=fonotransparent
10mm - https://www.poweraudio.ro/burete_fonotransparent_boxe?search=fonotransparent

Pentru prima masuratoare am lasat fata boxei fara burete si am trasat o masuratoare. Aceasta masuratoare a fost folosita ca si etalon.
La doua masuratoare, am aplicat un strat de 8mm de burete dupa care am trasat graficul.
Etalonul este graficul trasat cu albastru.

Fişiere ataşate:
foam.jpg
foam.jpg [ 495.17 KiB | Vizualizat de 20355 ori ]


La cea de-a treia masuratoare am adaugat inca un strat de burete de 8mm (in acest moment avem echivalentul unui strat de 8mm de burete). Am trasat din nou graficul, avand ca si etalon masuratoarea inintiala fara burete. (etalonul este graficul trasat cu negru)

Fişiere ataşate:
foam 16mm.jpg
foam 16mm.jpg [ 495.27 KiB | Vizualizat de 20355 ori ]


dupa cum se poate observa, diferentele sunt nemasurabile pentru stratul de 8mm si aproape nemasurabile in stratul de 16mm. Singura diferenta apare peste 20Khz (inafara limitelor auzului uman)

Trebuie sa mentionam faptul ca urechea umana nu poate sesiza o diferenta de presiune sonora de sub 2dB iar in cazurile de mai sus avem diferente sub 0.1 dB!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Dum Oct 29, 2017 2:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Oct 26, 2006 8:19 pm
Mesaje: 17
Localitate: Constanta
E prima oara cand aud de Creos FFT si nu cred ca e un instrument rau pentru mare parte din aplicatii. Dar nu stiu daca poate fi considerat ca aparat de laborator. Se bazeaza pe sistemul M-Audio pentru preamplificare si conversie analog-digitala.

Totusi, este bine sa specifici si metodologia (mai extins) inclusiv parametrii de test, pentru a fi putea fi usor reproduse si de alti utilizatori in caz ca au nevoie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Dum Oct 29, 2017 2:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Creos FFT foloseste ca si solutie de achizitie o interfata fabricata de M-audio , insa aceasta unitate este calibrata individual, foloseste al firmware si drivere custom. Potentiometrele de ajustare sunt calibrate si sigilate de laboratorul de calibrare al producatorului. Interfata foloseste un microfon calibrat idividual si compensat in partea hardware a placii de achizitie. Costul sistemului a fost de peste 2000 de Euro fara TVA la momentul achizitiei.

Conditiile enumerate sunt suficiente pentru a se putea repeta masuratorile.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Lun Oct 30, 2017 11:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Astea sunt mai degraba preocupari si pretentii de audiophil....buretele cu pricina ar fi cea mai mica problema a boxelor din domeniul pro. Daca tot vrem sa gasim diferente ar fi interesant un grafic 3d waterfall, distorsiuni de faza sau chiar un raspuns in frecventa cu o scalare ceva mai vizibila ( 3db/diviziune sau chiar mai putin)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Oct 31, 2017 10:03 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
distorsiuni de faza la trecerea prin burete?
grafic waterfall?

Am senzatia ca folosesti niste termeni pretentiosi doar pentru a parea mai cunoscator (pentru habarnisti). Pentru ca daca ai cunoaste ce indica astfel de masuratori ti-ai da seama ca nu pot fi influentate de burete.

Daca doresti, le poti efectua tu, si le poti posta aici :)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Oct 31, 2017 10:07 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Apropo, vad ca toata lumea e hater mai nou. Daca iti rupi cateva ore din viata, complet dezinteresat , pentru a raspunde la niste dileme pe care majoritatea utilizatorilor de echipamente pro audio le au, tot ce primesti in schimb sunt niste comentarii pline de ura si frustrari.

Nimeni nu mai pune mana sa si faca ceva in ziua de azi, insa pe internet toti sunt cel putin profesori universitari , fizicienti si ingineri de sunet (de-aia cu diploma)...

E usor sa fi hater, e foarte greu sa spui un multumesc...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Lun Noi 13, 2017 1:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Mda, eu abia acum am vazut subictul, nu am mai intrat pe forum de ceva timp... Intr-adevar treaba a fost tratata complet inginereste, pas cu pas, iar detaliile date sunt arhisuficiente pentru cine ar vrea sa reproduca masuratorile in alte conditii. Sicer, eu nu mi-am pus niciodata problema asta, sau cel putin nu in sensul acesta (al buretelui fonotransparent) si nici nu ma asteptam sa existe diferente!

O singura observatie as avea, sau cel putin asa mi s-a parut mie la ureche, o diferenta usor sesizabila de sunet am observat intre o boxa cu fata libera si una peste care s-a aplicat tabla perforata, precizez ca perforatiile sunt de 5 mm, este tabla din cea comercializata de un coleg de forum in rubrica de vanzari.... Aici da, am putut sesiza o mica diferenta audibila, din pacate timpul nu imi permite sa fac si ceva masuratori.. As vrea sa precizez ca experienta este obiectiva, eu sufar si de o hipoacuzie bilaterala, port aparate auditive in ambele urechi.......


In alta ordine de idei, Mircea multumim pentru testul dezinteresat! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Lun Noi 13, 2017 1:28 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Cu placere!

In privinta tablei, aceasta cu siguranta introduce atenuari. Atenuarea se va manifesta diferit in functie de suprafata deschisa si de tipul si diametrul gaurilor deoarece vor reactiona ca si niste minirezonatoare Helmoltz, printre altele. Aceste rezonatoare vor extrage energie din sistem si o vor plasa in alta parte, deci e posibil sa vedem si mici castiguri

Problema este ca nu pot standardiza testul. Exista foarte multe tipuri de tabla pe piata iar noi nu vindem catre public nici una dintre variante.

La burete este OK pentru ca este produsul vandut de http://www.poweraudio.ro si are relevanta in conditiile in care majoritatea folosesc asa ceva.

Daca lucrati cu anumite tipuri, trimiteti-mi niste bucati de tabla, ca si mostra, de macar 400x400mm, iar la urmatorul test, vom trasa si pentru tabla graficele ;)

Vreau sa am mai multe tipuri de table ca sa pot face niste comparatii intre ele.
ideea este buna!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Lun Noi 13, 2017 2:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Mircea Bartic scrie:
Cu placere!

Atenuarea se va manifesta diferit in functie de suprafata deschisa si de tipul si diametrul gaurilor deoarece vor reactiona ca si niste minirezonatoare Helmoltz, printre altele.
exact!!!

ma uit sa vad ce bucati mai am disponibile si va trimit si eu, una cu gauri de 5mm si una cu gauri 3mm....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Lun Noi 13, 2017 11:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Acel rezonator Helmholtz cu multe gauri se numește rezonator Variovent ... este un caz particular din mecanica fluidelor , deoarece ii variază Q-ul ( oricum e de valoare mica )

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Noi 14, 2017 9:32 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Mersi , ma pun pe citit ;)
in domeniul asta niciodata nu le poti cunoaste pe toate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Noi 14, 2017 10:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Si eu la fel, nu am stiut, marturisesc ca nici nu am auzit de rezonatoare variovent... Multumesc d-le Victor pentru indicatii! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Noi 14, 2017 10:51 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
posibil sa fie o alta denumire pentru aperiodic vent , dar trebuie sa verific.

Am facut experimente acum vreo 15 ani cu tehnologia asta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 2:00 pm 
Daca pun burete fonotransparent in iesirea driverului,atenueaza ft mult?
Recent am desfacut driverele si am gasit mici chestii nasoale..din cauza sitei ft rare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori atenuare burete fonotransparent
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 7:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Poti pune in gatul hornului. Mai multi producatori folosesc aceasta solutie tehnica.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România