The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:24 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 20, 2006 2:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Benassi - Phobia

Mie imi place basul de la o sg manea, asta pana cand incepe el sa cante, ca dupa aia numai lalaieli si ... stiti si voi ...

Sa sti ca in comparatie cu un mp3 ( nu stiu daca asculti mp3-uri dar banuiesc ca da ) albumul suna bine in comparatie cu varianta lui mp3; si eu ascult mp3-uri dar piesele care nu le am pe CD.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 20, 2006 3:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
deci tu lai ascultat in varianta audio cd... cu codecuri de calitate nu prea poti sa sesizezi diferenta cu urechea dupa conversie
da draci ca toate mel lui in format mp3 se "aud" mai tare decat restu melodiilor :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 20, 2006 9:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
sa sti ca la bas se simte diferenta, si la inalte...inalte atenuate puternic pe mp3-uri si bas exagerat si limitat pe mp3-uri in comparatie cu cd-ul asta bineinteles, daca a fost inregistrat cd-ul bine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: dB
MesajScris: Dum Ian 22, 2006 7:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 22, 2006 6:09 pm
Mesaje: 3
Initiatorul topicului are dreptate insa motivele sunt de alta natura.

Daca'mi este permis, o sa incerc o explicatie cat mai pe scurt posibil.

In practica s'a observat ca urechea umana nu percepe sunetul liniar ci mai degraba logaritmic cu alte cuvinte ptr ca un om sa "simta" o dublare a sunetului e necesara marirea puterii (electrice) de 10 ori! (Bine'nteles, discutia nu include calitatea amp'ului, eficienta incintelor acustice...etc, dar e un bun exemplu general. In plus nu se poate face comparatie intre "liniste" si "zgomot" - mai mare sau mai mic, si astfel s'a apelat la dB, care exprima un raport intre doua marimi de acelasi fel...bla bla... insa RAPORTAT la un nivel de amplificare ETALON - de ex. 1mW, 1W...)

Intrand un pic mai adanc in subiect, vom vedea ca regula de mai sus cunoaste cateva corectii, marind puterea (electrica, adica Watt'ii) de mai multe ori, in practica vom percepe marirea nivelului "galagiei" diferit, FUNCTIE DE FRECVENTA.

Sa luam un exemplu: avem un amp de 100W (IDEAL adica fara atenuari functie de frecventa) in a carui intrare generam un semnal cu amplitudine constanta. Mai intai frecvente joase si apoi inalte. Presupunand ca si difuzorul e IDEAL (fara atenuari), vom observa ca "zgomotul" la frecvente joase este "acceptabil" pe cand inaltele "ne scot din mintzi".

In practica, daca vorbim despre muzica, vorbim despre un semnal dinamic, cu frecvente variate. Nu e vorba de cat se duce la bas si cat la tweeter, ele sunt legate in PARALEL, filtrele deschizandu'le pe rand. Pentru ca "zgomotul" sa devina "muzica" adica un sunet "placut" este nevoie ca nivelul amplitudinii anumitor frecvente sa fie aliniat la capaciatatea noastra de perceptie, cu alte cuvinte DIN START semnalul pentru amplificat prezinta diferite amplitudini functie de frecventa (si aici isi spune cuvantul profesionalismul inginerului de sunet).

Cum am promis, nu o sa intru prea mult in teorie asa ca as mai avea un singur lucru de adaugat. Producerea frecventelor joase, a BAS'ului, necesita un lucru mecanic (in cazul difuzorului) cu mult mai mare (si deci si de un cosum de energie electrica pe masura) decat celelalte. Mai mult, acest lucru este valabil si in cazul producerii propriu'zise a sunetelor, luati de exemplu toba mare si cinelul, marimea lor si energia cu care sunt "stimulate"... De aceea basul va fi luat ca referinta in exprimarea puterii unei boxe (repet aici vorbim doar de puterea ELECTRICA).

Da, functie de multe variabile (nu am luat in calcul caracteristicile amp'urilor, a incintelor, a filtrelor...etc) tweeter'ul poate sa fie de "putere" mai mica decat woofer'ul pentru simplul motiv ca primul va fi solicitat intr'o masura mult mai mica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 22, 2006 7:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Perfect valabil ceea ce zici tu, nu a spus nimeni atceva.
Un exemplu: puterea necesara pentru un sistemde subbas pt sonorizari exterioare in comparatie cu puterea necesara inaltelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 23, 2006 3:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
intr-adevar a fost detaliata mai mult idees ceea ce nu este decat spre bine si usor de inteles poate pt unii useri care nu cunosc toate aceste aspect.. insa asa cum ai spus si tu toate astea daca am avea amplificatoare si incinte perfecte (ideale) ceea ce :roll: nu prea se intampla

si pt ca tot ai adus vb de astfel de detalii se mai poate adauga inca un defect al urechii noastre...
la putere mica urechea percepe cel mai bine frecventele medii... avand inpresia (in cazul unui raspuns liniar) ca a disparut ata basul cat si inaltele...
ce am observat eu in practica:
la puteri foarte mari se intampla exact invers; cu cat puterea e mai mare cu toate ca potentiometrele de bas si inalte sunt nemiscate, ai impresia ca nivelul basului si inaltelor se ridica treptat o data cu puterea

exemplu sonorizarile de medie si mare anvergura... veti ramane surprinsi ca nu va mai fi nevoie sa dati asa tare din potentiometrele de bas si inalte pt ca acestea sunt la un spl considerabil si urechea incepe sa le simta foarte bine...
ce este insa necesar in astfel de cazuri este un egalizator(cel putin 2x10 benzi... indicat 2x15 si ideal 2x31 benzi) cu care se va face corectia necesara salii sau spatiului in care se desfasoara evenimentul...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 23, 2006 11:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
O oarecare explicatie cred ca ar fi : basul se percepe mai tare din cauza puterii mari care ajunge sa miste aproape toate lucrurile in calea lui si astfel nu mai este nevoie de spl foarte mare pt ca este miscat foarte mult aer; in legatura cu inaltele nu stiu ce sa zic dar cred ca este din cauza ca urechea este foarte sensibila la ele si cum spl-ul creste foarte mult in comparatie cu momentul initial ( in care puterea este mica si mediile ni se par ca acopera basul si inaltele );


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 1:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Nu cred ca fenomenul este exact asa.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 5:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 7:53 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Sharky scrie:
cumva percepi o crestere de 3dB la nivele mici si o percepi mult mai pronuntat la nivele mari


este si normal pt ca la 25W spre ex 3dB in plus inseamna 50W
pe cand la 500W, 3dB in plus inseamna 1000W
deci iata ca este aceeasi diferentza de dB insa in putere diferntza este de 25W in primul caz si de 500W in al doilea caz... e logic sa percepi mai de graba diferentza de 500W decat diferentza de 25W :wink: si se mai poate discuta pe aceasta tema...
practic in ambele cazuri avem de a face cu o dublare a puterii insa... a doua va fi simtita mult mai pronuntzat :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 11:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
rationamentul este gresit.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 5:16 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 2:38 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
parca graficul este acesta

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 3:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
mda.. aceea este curba fletcher munson
http://www.webervst.com/fm.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 6:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
nu este acela...dar daca ma gandesc mai bine se poate deduce din el.

Eu ma refeream la pasul pe care trebuie sa il faci ca sa dublezi senzatia auditiva in functie de SPL.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 8:08 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
teoria spune ca pt ca urechea sa creada ca s-a dublat nivelul sonor, puterea trebuie marita de 10x desi ma cam indoiesc de asta... practic nu s-ar simtii diferentza intre 500 si 1000W asa tare :lol: ar trebui 5KW ca sa ti se para dublu... cam aiurea
poate la nivele mai mici este adevarat... insa nu stiu daca se aplica si la puteri de ordinul 500W-1Kw si mai sus :roll:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 8:15 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
se aplica si la puteri mari

:wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România