The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Subwoofer activ 12inch
MesajScris: Mie Mai 12, 2021 8:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 12, 2021 6:37 am
Mesaje: 3
Buna seara , as dori și eu să mă ajutați cu un proiect pentru un subwoofer de 12 inch cu o incinta acordată între 30-40hz și boxe 2 cai pentru o putere aplicată de 200w rms pe boxele de 2 cai iar subwoofer-ului as vrea sa ii pun un modul de amplificare undeva până în 400w.
Și dacă se poate niste recomandări de difuzoare și modul amplificare pentru subwoofer!
Va mulțumesc,seara frumoasa!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer activ 12inch
MesajScris: Joi Mai 13, 2021 9:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Tuga.daniel scrie:
Buna seara , as dori și eu să mă ajutați cu un proiect pentru un subwoofer de 12 inch cu o incinta acordată între 30-40hz și boxe 2 cai pentru o putere aplicată de 200w rms pe boxele de 2 cai iar subwoofer-ului as vrea sa ii pun un modul de amplificare undeva până în 400w.
Și dacă se poate niste recomandări de difuzoare și modul amplificare pentru subwoofer!
Va mulțumesc,seara frumoasa!


Salut, ce sateliti ai, si care este destinatia acestui echipament, unde il vei folosi? Acordajul cerut este mult prea jos, va fi mare cutia la subwofer.
Pentru bass, la sonorizari, eu as alege intotdeauna 18' sau 2x15, restul par sa fie niste jucarii.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer activ 12inch
MesajScris: Joi Mai 13, 2021 3:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 12, 2021 6:37 am
Mesaje: 3
Buna ziua,
As vrea sa fac un sistem 2.1 pentru a acasa.
Dar as vrea ceva sa aibă sunet clar și puternic.De asta m-am orientat spre un subwoofer de 12 cu un consum de maxim 400w și sateliți undeva in jurul la 200w. Mă gândeam la zona de tweeter sa folosesc niste aluminium ribbon ,dacă se merita?! Și pe woofer ceva de 8 inch. Dar nu știu exact ce sa folosesc .dacă îmi puteți recomanda o configurare ar fi super.In principal mă interesează calitatea sunetului.
Va mulțumesc pentru răspuns!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer activ 12inch
MesajScris: Joi Mai 13, 2021 3:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 12, 2021 6:37 am
Mesaje: 3
Matei Topciov scrie:
Tuga.daniel scrie:
Buna seara , as dori și eu să mă ajutați cu un proiect pentru un subwoofer de 12 inch cu o incinta acordată între 30-40hz și boxe 2 cai pentru o putere aplicată de 200w rms pe boxele de 2 cai iar subwoofer-ului as vrea sa ii pun un modul de amplificare undeva până în 400w.
Și dacă se poate niste recomandări de difuzoare și modul amplificare pentru subwoofer!
Va mulțumesc,seara frumoasa!


Salut, ce sateliti ai, si care este destinatia acestui echipament, unde il vei folosi? Acordajul cerut este mult prea jos, va fi mare cutia la subwofer.
Pentru bass, la sonorizari, eu as alege intotdeauna 18' sau 2x15, restul par sa fie niste jucarii.


Am scris mai jos cam ce as dori.. mulțumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer activ 12inch
MesajScris: Mie Iun 23, 2021 8:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/difuzoare_BCspeakers/difuzor_BCspeakers_15PS100?filter=18

https://www.poweraudio.ro/Difuzoare_filtrate_diametru/Filtru_difuzoare_8inch/difuzor_p-audio_E8-150S

https://www.poweraudio.ro/Difuzoare_filtrate_diametru/Filtru_Drivere_1inch/Driver_Beyma_CD-10Fe?limit=100

me20

cam asta e minim ca sa obti si presiune si un sunet decent dar cu multa munca pentru filtre. Difurile de 12 care coboara nu au spl si sunt lente, cele care au bas si spl, nu au bas ok. pentru acesta de mai sus poti sa faci o cutie de 120 de litri acordata la 40-45 si iese ceva frumos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer activ 12inch
MesajScris: Joi Iul 01, 2021 11:46 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
acest difuzor de 12" este proiectat pentru aplicatii de subwoofer
https://www.poweraudio.ro/oberton_12b450v?search=12b45V

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România