The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:21 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Mar Dec 07, 2021 5:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 07, 2021 5:43 pm
Mesaje: 5
Va salut. Cu ceva timp in urma am cumpărat 2 boxe vlliodor cu difuzoare de 15, păstrând doar cutia. Am înlocuit difuzorul, filtrul și driverul cu difuzoare cumpărate de pe olx ( nu scrie nimic pe ele, dar vânzătorul spunea că sunt the box), driver mnc titanium 200w și filtru sal.
Momentan folosesc un amplificator ceva mai puternic, (20 tranzistori/canal) și mă gândeam să schimb difuzoarele cu p audio p 150 (1000w). Este buna aceasta alegere sau schimb boxele?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 10:10 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
schimba boxele
P150 este in acest moment unul dintre cele mai brutale difuzoare de 15" de pe piata. O sa-ti dezmembreze incintele...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 10:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 07, 2021 5:43 pm
Mesaje: 5
Nu cred așa ceva. Incintele sunt făcute foarte bine, solide, de-asta le-am păstrat. Eu mă gândeam daca se potrivesc sa spunem la parametrii ts


Ultima oară modificat de petrysorr pe Mie Dec 08, 2021 11:10 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 10:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 07, 2021 5:43 pm
Mesaje: 5
Acesta este modelul de boxe. Sunt foarte grele


Fişiere ataşate:
boxe-pasive-vlliodor-nrs-putere-2-x-360-w-bass-puternic-incinta-din-lemn-impendanta-6-ohmi-conectare-spea-2c843389.jpg
boxe-pasive-vlliodor-nrs-putere-2-x-360-w-bass-puternic-incinta-din-lemn-impendanta-6-ohmi-conectare-spea-2c843389.jpg [ 309.54 KiB | Vizualizat de 9589 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 3:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
petrysorr scrie:
Acesta este modelul de boxe. Sunt foarte grele


Par sa fie de 12' - scrie pe cutie, iar difurzorul tau este de 15'. Ceva nu pusca.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 4:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 07, 2021 5:43 pm
Mesaje: 5
Poza este copiata de pe google. Boxele mele arata la fel dar cu difuzoare de 15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Vin Ian 28, 2022 12:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 19, 2017 5:20 pm
Mesaje: 2
Boxa intotdeauna se calculeaza dupa parametrii difuzorului - Xmax, Frez, diametru, etc. Nu difuzorul se baga in boxa, ci boxa se face dupa difuzor. Teoretic se pot gasi difuzoare cu parametri asemanatori, dar daca difuzorul e mai puternic la acelas diametru, atunci cu siguranta Xmax, adica deplasarea partii mobile este mai mare, pentru a asigura un volum de aer deplasat mai mare. Poate fi si la fel, dar asta ar insemna ca randamentul difuzorului este mai mic si atunci schimbarea nu are nici un sens...pur si simplu se incalzeste aerul cu acea putere, fara a mari sunetul...

Deci, e mai bine de confectionat alte cutii pentru alte difuzoare. Cel putin trebuie facut un calcul, pentru a vedea ce se obtine. Caci din alta parte depinde pentru ce vor fi folosite boxele. La volum mai mic al cutiei, va creste frecventa de rezonanta, adica vor fi mai putine frecvente joase. Daca nu e vorba de discoteca, poate ca e acceptabila o asemenea crestere?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare boxe 15 inch
MesajScris: Dum Apr 10, 2022 1:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 07, 2021 5:43 pm
Mesaje: 5
După puțin timp de utilizare la unul dintre difuzoare s-a dezlipit suspensia. Gunoaie


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România