The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:59 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 4:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
nexus3 scrie:
daca e pana aici, cred ca la mine este stabilit recordul de putere pe WN-15R

840W RMS cu compressoarele activate timp de 8 ore

da cineva mai mult? :lol:

cu ce ai masurat? :lol:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 5:24 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
ECLER DT6800 care statea in limitatoarele interne (clip-ul se aprindea si-mi semnaliza ca limitatoarele stau active)

stiu ca e o metoda imprecisa, dar oricum la cat de compresat era semnalul deja nu mai puteam vorbi de program muzical.

adevarul este ca am stat cu stres toata noaptea pentru ca deja depaseam puterea destul de mult (3x RMS) dar in cel mai rau caz le faceam a doua zi recone kit 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 6:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
AES e cu pink noise facut sa semene cu programul muzical, cu peakuri de 6 dB ( 4xputerea de baza ).
PD1850 are puterea declarata parca de 600-700 W, care sa fim seriosi ca la o bobina de 5" este mult prea putin decat puterea maxima pe care o poate duce. Cred ca este puterea care aplicata timp de 5 minute dupa standardul AES ( chestia cu 6 dB peak ) ii da un power compression de 2 dB. Mi se pare perfect logic.

Referitor la WN15S, sa ne gandim ca o bobina de 3" in general rezista la maxim 1000 W RMS ( depind foarte multi factori aici care sa reduca sau sa creasca puterea.

Oricat de comprimat ar fi fost semnalul, incearca sa faci exact aceeasi procesare pe o piesa pe care ai testat si apoi cauta sa vezi puterea RMS maxima pe aceea piesa dupa procesare. Ai fi uimit sa vezi ca e undeva sub 6-7 dB fata de peakul maxim, de aici se cam poate deduce puterea rms maxima.
Un lucru e clar, majoritatea programului muzical are puterea rms cam in cel mai rau caz ( datorita compresiei ) undeva la -6 dB fata de peakul maxim. Asa ca daca mergi cu un apmplificator de 2xRMS care pote sa scoata in peak 3 dB in plus fata de RMS atunci esti la limita. Daca mergi cu un amp mai mare atunci riscul este al tau, dar depinde si de aplicatie. La un concert adevrat diferenta intre peak si rms poate sa fie si de 18 dB ( desi aici vorbim de rms mediu ) si acolo nu e nicio problema.

Totsui, asta e o dovada clara ca P Audio nu minte deloc atunci cand declara puterile. 8)

Referitor la PD, cred ca rezista fara probleme si ala.
Si pe de alta aprte, diferenta dintre 600 si 480 W e de 0.96 dB, adica irelevanta.
Ambele difuzoare sunt excelente. :wink:



Edit: Nu are legatura cu topicul de pe speakerplans legat de puteri, acolo doar mi s-a confirmat ceea ce am observat acum 1-2 ani si nu am intrebat nicaieri. :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 6:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
vorbim de pd1550 sau de pd 1850 ? pe primul l-as lua ca-l cunosc. dar pe al doilea nu stiu ce sa zic....cam acru :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 6:40 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
PD , totdeauna a fost in topul meu personal

fac difuzoare excelente.

stau baietii cam prost cu partea de aspect, dar asta e irelevant.

totusi, au fost anumite probleme de productie in momentul preluarii lor de catre eminence, asa ca as tinde sa cumpar difuzoare cat mai noi ca data de fabricatie.

Exista ceva zvonuri ca au relocat o parte din facilitatile de productie in China si a durat o vreme pana au calibrat din nou procesul de productie.

Userii de pe speakerplans se cam plangeau de anumite defecte de fabricatie

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 6:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Eu am dat ca si exemplu mai sus pe PD1850 cu 600-700 W.
PD1550 trebuie ca aiba si el ceva forta in el ca e cap de serie pt 15", la fel cum 1850 e cap de serie la 18" pt PD.
Eu sunt convins ca si PD1550 are destul cohones. 8)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România