The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:11 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Incinte acustice-sfat incepator
MesajScris: Mar Iun 16, 2015 10:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2015 12:02 pm
Mesaje: 4
Salut!
Sunt necunoscator in domeniu drept urmare am rugaminte sa ma ajutati in urmator lucru si daca se poate sa nu radeti prea mult de intrebarile mele oricat de banale ar parea :D

Am 4 difuzoare JBL de 8 ohm (30 cm diametrul) fiecare si as dori sa imi fac doua incinte acustice pentru acestea, doua cate doua difuzoare in fiecare.

Va rog sa ma sfatuiti in privinta dimensiunilor incintelor (intentionez sa le fac din pal) si sa imi spuneti daca ar mai trebui sa adaug alte boxe mai mici, pentru a ajunge la un nivel audio ok. Spun ok, intrucat nu doresc sa le folosesc in alte scopuri decat pentru living.

Modelul este 8128, 100701 (poate ajuta si acesta, este inscriptionat separat). Nu sunt de bas cu siguranta, au fost folosite in tavan pentru o sonorizare de magazin.
Totodata trebuie sa imi caut si o amplificare despre care nu am nicio idee de cat a trebui sa fie, poate ma sfatuiti si aici... :)

Va multumesc anticipat pentru sfaturi iar in cazul in care mi-au scapat detalii pe care ar fi trebuit sa le las, va rog sa mi le cereti. :)

Toate cele bune!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Incinte acustice-sfat incepator
MesajScris: Mar Iun 16, 2015 10:49 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
difuzoarele pe care le ai acolo sunt pentru public adress. Sunt facute sa fie montate in tavane in magazine sau restaurante.

Nu sunt proiectate sa mearga in incinte, deci nu are rost sa te complici.

Am o banuiala ca nu o sa fi deloc multumit de rezultatele unui eventual proiect cu aceste difuzoare. Mai bine le vinzi mai departe unei persoane care chiar are nevoie sa le puna intr-o aplicatie pentru care au fost produse si de banii respectivi sa-ti cumperi alte difuzoare pentru incinte.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incinte acustice-sfat incepator
MesajScris: Mar Iun 16, 2015 1:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2015 12:02 pm
Mesaje: 4
Multumesc mult pentru sfaturi! Nu le-am platit ceea ce aste drept iar incintele mi le face cineva gratis :).
O sa incerc sa le vand totusi dupa care o sa vad ce pot acizitiona.
Mult'am inca odata!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România