The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:14 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 13, 2006 7:28 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Pid, ai perfecta dreptate, conteaza mult puterea becului respectiv grosimea filamentului, probabil ca PAR-urrile au in vedere si acest lucru ... :D pana la urma e vorba de o lumina dinamica , se poate regla cadenta, si oricum PAR-urile sunt specializate pentru acest lucru.. :)

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 13, 2006 6:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
pentru lumina dinamica (nu orga de lumini - influenta muzicala) eu am folosit ca becuri lumini care se pun in pomul de craciun

se pot face 8 canale (20 beculete pe canal - becurile din instalatiile de brad merg la aproximativ12V) insiruite, se repeta becurile de pe acelasi canal dupa 7 becuri de la canalele diferite
in felul asta iese o "ghirlanda" de beculete care da impresa de miscare daca aprinzi canalele unul dupa altul.......
in discolitez din cate stiu se poate sa iti faci ordinea de comanda a celor 8 canale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 13, 2006 10:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Am o problema......banuiesc ca ati vazut ca am pus intre tranzistor si poarta triacului cate un LED, ziceam eu "pt probe" si am facut probele....este o foarte mica/usoara fluctuatie in aprinderea LED-ului, dati si voi cu presupusul ce sa-i fac sa nu mai apara , sa fie oare din calculator??? Nu luati in vedere consumul LED-ului ca il voi inlocui cu sarma. S-ar putea pe becuri de 220V sa nu se mai vada, nu am facut si proba asta (motive: lenea) :) Poate v-ati mai lovit de asa ceva....

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 14, 2006 4:58 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
sar putea sa fie problema de la led=cosumu lui sau mai jongleaza(alte valori) cu tranzistori aia bc170 poate ca au o frecventza care ii creaza fluctuatia...in cel mai rau caz iti recomand niste capacitatori in paralel cu ledurile alea

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 14, 2006 7:33 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
in urma unor mici teste in legatura cu cutia de conserve am observat ca ar putea fi un aTu si faptu ca pe cutia de conserva exista deformatiile alea in forma de sinusoida care ajuta cat de cat la disiparea calduri ce se acumuleaza in interioru ei :shock:







:wink:

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 10:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
ai facut treaba buna cu luminile dinamice dar cerd ca cele mai fiabile raman tot becurile cu incandescenta cu toate ca nu au o focalizare prea buna , dar pot spune ca am prajit foarte multe halogene jucandu-ma cu astfel de lunini . misto e faptul ca nu sunt prea scumpe un halogen pentru spot colorat ajunge in jur de 3 ron in comert .

sau ai putea folosi halogene pentru spoturi la 12v dar intervine problema transformatorului care e destul de scump si ca sa pui pe fiecare spot cate un transformator sa zicem de 50va cred ca se ridica destul de mult costurile . In schimb ai avantajul ca obtii o lumina destul de puternica si bine focalizata iar genu asta de spoturi sunt destul de rezistente in timp .


Ultima oară modificat de gicabobo pe Dum Iul 16, 2006 11:07 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 10:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
iar despre cutii cred ca ar fi mai indicate cele de vopsea pentru ca au si o margine metalica pe care ai putea foarte usor sa prinzi sticla


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 10:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
gicabobo scrie:
misto e faptul ca nu sunt prea scumpe un halogen pentru spot colorat ajunge in jur de 3 ron in comert .


pai eu zic ca de asta se si parlesc asa frecvent ca doar e calitate chinezeasca de 3 ron.

in mod normal un bec cu halogen prin constructia sa ar trebui sa tina mai mult decat un bec incandescent (vaporii de wolfram in prezenta unor gaze din grupa halogenilor se recombina si se depun pe filament astfel filamentul tine mai mult)
dar nu stiu sigur daca becurile alea de 3 ron nu sunt doar becuri incandescente sub o alta forma

eu am ramas o data surprins ca un bec halogen de 12V si 21W dadea de aproximativ 2 ori mai multa lumina decat un bec "halogen chinezesc" de 220V si 75W

oricum un bec halogen da lumina mai alba si se incalzeste mult mai mult decat un bec normal de aceea tind sa cred ca becurile de 30 ron sunt facaturi incandescente cae seamana cu becurile halogen da nu au nici o treaba cu ele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 2:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
aici ai dreptate chinezariile sunt tot chinezarii , de ce crezi ca am mentionat si metoda cu halogene de 12v si aici daca utilizezi firme de renume nu o sa fii nevoit sa le schimbi atat de des .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 7:08 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
gicabobo scrie:
iar despre cutii cred ca ar fi mai indicate cele de vopsea pentru ca au si o margine metalica pe care ai putea foarte usor sa prinzi sticla


da ai dreptate la nivel diy imaginatie tre sa ai ca restu vine de la sine :roll:






:wink:

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 7:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
pe langa imaginatie trebuie respectate si cateva reguli pentru protectie si securitate altfel e de rau

se stie ca puterea unui bec incandescent se disipa in proportie foarte mare prin caldura de aceea nu cred ca e foarte indicat sa se foloseasca becuri de putere mare in spatii inchise fara ca suportul in care vine becul sa nu reziste la temperaturi mari.

deci atentie cu diverse cutii de vopsea care pot lua foc din cauza temperaturii

totodata trebuie avut grija de locul unde se amplaseaza reflectorul construit artizanal sa nu se atinga de alte obiecte potential inflamabile sau sa nu il atinga persoane neavizate sa se friga

atentie cu izolatia becurilor care la temperaturi ridicate e o izolatie un pic mai speciala (izolatia conductorilor de plastic din comert se compromite usor) exista pericol de electrocutare

personal recomand orificii de aerisire cu perete interior dublu (sa nu treaca si lumina) eventual o ventilatie fortata.

poate sunt eu un pic mai paranoia dar merita luate in considerare aceste aspecte ca sa ne ferim de surprize neplacute.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 16, 2006 8:50 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
pid scrie:
pe langa imaginatie trebuie respectate si cateva reguli pentru protectie si securitate altfel e de rau

se stie ca puterea unui bec incandescent se disipa in proportie foarte mare prin caldura de aceea nu cred ca e foarte indicat sa se foloseasca becuri de putere mare in spatii inchise fara ca suportul in care vine becul sa nu reziste la temperaturi mari.

deci atentie cu diverse cutii de vopsea care pot lua foc din cauza temperaturii

totodata trebuie avut grija de locul unde se amplaseaza reflectorul construit artizanal sa nu se atinga de alte obiecte potential inflamabile sau sa nu il atinga persoane neavizate sa se friga

atentie cu izolatia becurilor care la temperaturi ridicate e o izolatie un pic mai speciala (izolatia conductorilor de plastic din comert se compromite usor) exista pericol de electrocutare

personal recomand orificii de aerisire cu perete interior dublu (sa nu treaca si lumina) eventual o ventilatie fortata.

poate sunt eu un pic mai paranoia dar merita luate in considerare aceste aspecte ca sa ne ferim de surprize neplacute.




unde mai pui ca unele vopsele is facute pe baza lichide incandescente poti risca un lampash :roll:

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 17, 2006 9:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
daca speli cutia cu diluant si ii faci niste gauri pentru ventilatie e foarte sigur dar gaurile trebuie facute in asa fel incat sa se formeze un circuit al aerului in interior . eu am astfel de carcase cu halogene de 100w in ele au gauri de vantilatie cu perete dublu si parerea mea ca se comporta foarte bine , mai ales ca eu nu le folosesc pe lumina dinamica ci stau tot timpul aprinse .

folosite pe lumina dinamica ele mai au un timp suplimentar sa se raceasca , cand sunt stinse.


parerea mea , nu e nimeni obligat sa se ia dupa mine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 18, 2006 3:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 18, 2006 3:15 pm
Mesaje: 12
ACUM CEVA VREME am realizat si eu cateva "spoturi" din cutiile de 800g de mazare :lol: ...decupate dupa necesitatile stomacului pe o parte si dupa necesitatile electronicii pe partea opusa...unde era montat un "spot" celebru pentru becurile tip E27 alea din piata la 0,7 lei bucata de 100 de watt-i romanesti pe care le gasesti in orice lustra facuta pe la noi...si alaturi dispuse in cerc cateva gauri de aerisire..la partea decupata cu desfacatorul de consrve era montat un filtru pentru PAR 36 daca nu ma insel alea sub forma de calota sferica...de diverse culori...ce mai dadeau alea lumina ambianta pe la petreceriel din cartier.....doar atat AMBIANTA...ca focalizarea lasa de dorit... :arrow:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 18, 2006 3:24 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
pune o poza si videm si noi :wink: :twisted:

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România