The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:13 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 11:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 27, 2006 12:54 am
Mesaje: 43
Localitate: Abrud - Alba
Pai uite cum stau lucrurile :
in primavara lui 2006 mi am adus din germania o linie Behringer 4 basi 800 RMS plus 2 sateliti 400 RMS 3 amplif EP 2500 si croswover tot de la ei , in sali suna bestial afara insa mai incape asa am ajuns sa comand linia de la DNA si Nexus . Cand am fost dupa noua linie ( vezi pozele de pe forum ) le am pu s pe ambele afara unele langa altele si le am dat drumul ,apoi am plecta la 150 m sa le ascultam ,unde de fapt trebuia sa zbieram , la comanda au oprit linia Behringer ..... lucru ce nici macar nu s a sesizat de la acea distanta . in momentul in care am revenit la 20 m de ele se simtea foarte bine forta si prezenta liniei behringer ( asta pentru ca sunt basreflex lucru ce ma ajuta al naibii de bine ) la sonorizarile mari unde aceasta linie asigura o presiune acustica foarte buna la nivel de de interior de scena . Si vreau sa va mai spun ceva , vreo 11 ani am cantat si eu prin diferite medi si diferite scule , si ce pot sa va spun este ca daca in scena nu suna bine si nu auzeam sunetul si forta putea sa fie pe fata de 30000 W ca tu ca si interpret nu erai multumit chiar daca pe fata suna de nota 10 plus . Din aceasta cauza Linia Behringer e bine venita , dar ca forta si nuanta in sunet diferenta dintre amplifurile Behringer si Ecler este foarte mare ca si pretul de altfel

_________________
Lume multa , oameni putini !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 11:50 pm 
ok ok. klausmusic, eu nu ziceam la toata lumea sa cumpere behringer. is cele mai naspa scule pe langa gemini :lol: . am mixer si deja ceva potentiometre o iau razna si la cate am mai auzit de la experti de la ei, sunt scule de tot rahatul, inclusiv si boxele "cica" profesionale de 93 db sau daca stii unele chestii elementare, te poti uita la parametrii, pe situ lor.

Tu chiar credeai ca apar eu behrigerul? sa fim seriosi. am zis numai ca am ramas uimit ca a putut duce atata si fara distos si sa mearga in clip. nici nu mai vreau sa aud de behringer, poate numai de un crossower de la ei ca parca acolo nu se plange lumea.

klausmusic, boxele tale arata minunat si nu ma indoiesc cum suna :twisted: si iti doresc sa faci bani frumosi cu ele ca doar asta ii scopul, nu sa aratam care-i cel mai tare din parcare?,..nu? :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2006 1:29 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 27, 2006 12:54 am
Mesaje: 43
Localitate: Abrud - Alba
Tu ai dreptate in privinta Behringer la cat duc , mie mi le a dus un novice in Djeala o noapte intreaga doar in rosu si nu au avut nici pe dracu , insa atunci cand mi a picat unul a fost datorita faptului ca baieti mei usor preocupati de Bachus , in timp ce sculele mergeau pe maxim s au gandit ei sa adune ceva cabluri si asa mi au prajit ceva in unul in cateva secunde . In rest pentru pretul lor isi fac treaba cu mult peste asteptari. Eu am venit cu celalata comparatie asa sa va istorisesc si voua de modul cum ma miram eu la probele de scule .
Si apropos cei din Ardeal ce ziceti sa ne constituim noi asa intr o asociatie ( verbala ) cei care avem ceva scule si cand o fi pe undeva ceva sindrofie sa ne adunam si sa daramam muntii cu decibelii acumulati ,ar fi o chestie nu :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Lume multa , oameni putini !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2006 12:48 pm 
klausmusic scrie:
in timp ce sculele mergeau pe maxim s au gandit ei sa adune ceva cabluri si asa mi au prajit ceva in unul in cateva secunde


nasol, schimbati baietii sau da-le un know how, un basic training :roll:


klausmusic scrie:
cei care avem ceva scule sa daramam muntii cu decibelii acumulati


Ar fi misto, numai ar exista mai multe probleme. Sunt oameni ca mine la care nu-i place sa-i umble altu pe scule si o chestie din asta ar costa foarte mult si pentru ce? numai sa stam si noi sa auzim O groaza de P.Audio pus la lucru? macar de faceam ceva concert, etc... si daca am venii multi, pe munte nushtiu cat curent o sa ajunga (am patit-o de 2 ori) si mai sunt o groaza de probleme.
Dar poate daca ne-am intalnii, dupa cateva beri, un suie paparude si 2 fete (nu vin fara) m-as simtii si eu bine si daca ma gandesc si mai bine chiar daca o sa fim numai "baietii de pe forumuri" tot trebuie sa trajem noi ceva show :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2006 1:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in vreo 2 ani vreau sa sonorizez Festivalu de la Hoya

asa ca o sa avem ocazia sa ne intalnim cel putin acolo 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2006 1:35 pm 
In sfarsit o sa te criticam si pe tine :wink: , glumeam.. da de ce numai peste 2 ani? anul asta de ce nu te-ai interesat? Ai fost ocupat? :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2006 3:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu am putut sa blochezez banii intr-o linie de sonorizare acum, + ca am fost destul de ocupat...

In 2007 vrem sa deschidem o mica firma de sonorizari pt a putea organiza evenimente aici la Iasi.

nu dorim sa ne extindem la nivel national deocamdata, Hoya este un eveniment pe care mi-am dorit intotdeauna sa-l sonorizez .

probabil ca muzica Electronica si atmosfera de acolo ma atrage... 8)

vor fi sisteme pt toate genurile de sonorizari, de la majorate la concerte exterioare.

vom trai si vom vedea ce va iesi 8)

P.S. suntem offtopic, asa ca am sa despart thread-ul in curand :)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2006 3:40 pm 
nexus3 scrie:
probabil ca muzica Electronica si atmosfera de acolo ma atrage... 8)


true, true... 8)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 10, 2007 5:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Mai aveti pe stoc xpa 7000 :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 10, 2007 5:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
da

este permanent in stoc

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 23, 2007 6:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
klausmusic scrie:
...in sali suna bestial...



...dar ca forta si nuanta in sunet diferenta dintre amplifurile Behringer si Ecler este foarte mare ca si pretul de altfel



Controversate puterile astea behringer... :roll:
avand in vedere ca costul constructiei unui amplificator de 2x400 W ma ajungea undeva la 900-1000Ron am hotarat sa mai pun 60 ron si sa iau un EP 1500

in seara asta il pun pe basi si maine va spun ce si cum...


klausmusic scrie:
...Cand am fost dupa noua linie ( vezi pozele de pe forum ) le am pu s pe ambele afara unele langa altele si le am dat drumul ,apoi am plecta la 150 m sa le ascultam ,unde de fapt trebuia sa zbieram , la comanda au oprit linia Behringer ..... lucru ce nici macar nu s a sesizat de la acea distanta


pai in principiu si daca era aceeasi putere o scadere de 3dB nu este foarte sesizabila... e drept se simte dar putin...

apoi nu putem da vina neaparat pe amplificator aici... ai facut diferentele intre incinte ?

am ramas uimit sa pun la acelash amplificator un set de incinte cu p.audio si sa aud sunete noi in melodii :lol: :lol:
deci nu se compara in primul rand sistemul de incinte :wink:

oricum maine o sa spun si eu cat de surprins am ramas la aceste puteri behringer si nu o sa pot compara cu eclerele de aici dar voi face o comparatie cu AV400 care e facut de mine si m-a lasat masca pe atunci...

din start e un lucru care nu imi place la EP: lucratura clar chinezeasca :lol:

dar trecem peste asta...

Imagine

Imagine

oricum sincer acum inainte sa o pun in functiune... cred ca nici eu nu as putea face ceva mai bun la banii astia :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 23, 2007 7:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Eu zic ca arata bine inauntru, conzii sunt de 10.000uF presupun? Si cel mai important, cat ai dat pe ea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 23, 2007 7:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
ICEMAN scrie:
din start e un lucru care nu imi place la EP: lucratura clar chinezeasca :lol:


Ce consideri ca e chinezesc in el?

Preferai romaneste cu mosfetii prinsi pe cabluri pe radiator?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 24, 2007 1:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
pai am zis cat am dat pe ea citeste si tu posturile

nu am zis ca e ceva chinezesc in ea ca e lucratura chinezeasca... aici ma refer la cabluri ne aranjate...
si lipici dinala pe post de sigiliu... :roll: :lol:

conzi sunt de 3.300uF si sunt cate 4 pe camal cum se vede si in poza

aseara am folosit-o si sincer se aude super pe bas la interior
nu am reusit sa aprind clipul inca...
poate in seara asta ca o sa fie mai plin dar cand nu e foarte plin nu pot da prea tare ca se darama "baraca" :lol:

c'ya

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 24, 2007 1:46 pm 
lasa ca l-am dus eu in clip cu 6 basi pe saracul ep2500 si nu haspeuri :lol: :lol: :lol: . Dupa jumatate de ora nu stiam ce ma incalzea asa tare, era ampul care parca scuipa foc.

Dar pentru aplicatii normale si volum in bunul simt e numai bun, totusi e scump parerea mea.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România