The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:30 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Vin Mar 08, 2013 9:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Multumiri Nexus Acoustics !
Deoarece initial am gandit sa transportam basii culcati, iar acum ii transportam stand pe roti, am ajuns la concluzia ca avem nevoie de roti cu frana :) Am luat legatura cu ei, si ce credeti ? A zis ca-mi schimba rotile fara cost suplimentar, dar surpriza a fost ca astazi mi le-au predat personal :) ( aveau drum spre Bucuresti).
Multumiri !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Vin Mar 08, 2013 9:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Este o chestiune de bun simt in final.

cei 100-200 de lei cat inseamna diferenta de pret pentru role sunt nesemnificativi in raport cu valoarea investitiei.

Sa le folositi sanatosi. :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Vin Mar 08, 2013 11:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Am si eu o intrebare ,nenea Dan a zis sistemul are 13kw ,de unde iei atata putere .Eu am montat de curand 18 pari intr-un hotel si nenea ma intreba cat consuma ca deja i-am deranjat reteaua .Par led 64 10mm.Eu cand am fost cu mai mult de 3 kw imi cadea curentu. 3kw folositi pe 6 boxisoare. Mentionez ca nu am fost in crasme infecte ,mai degraba acolo avea toate sigurantele scoase si trageam pana se sudau firele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Sâm Mar 09, 2013 1:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Carpen Andrei scrie:
Am si eu o intrebare ,nenea Dan a zis sistemul are 13kw ,de unde iei atata putere .Eu am montat de curand 18 pari intr-un hotel si nenea ma intreba cat consuma ca deja i-am deranjat reteaua .Par led 64 10mm.Eu cand am fost cu mai mult de 3 kw imi cadea curentu. 3kw folositi pe 6 boxisoare. Mentionez ca nu am fost in crasme infecte ,mai degraba acolo avea toate sigurantele scoase si trageam pana se sudau firele.

Andrei,
Treaba cu Watii/presiune este relativa... ,cum este la masini cu caii putere vs N/m
Nu stiu daca are 13kw, dar are suficient cat sa ne multumeasca.
Deja am inceput sa montam doar jumatate din boxe la evenimente mai mici de 200 persoane. Este suficient.
Am avut o petrecere mai tinereasca si am dat putin mai tare(tot sistemul). Au inceput sa ma doara urechile... nu mai rezistam si am coborat volumul.
Cea mai grea treaba este echilibrul intre volumul la care ne simtim bine sa cantam si volumul care sa nu deranjeze oamenii prezenti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Dum Mar 10, 2013 9:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Carpen Andrei scrie:
Am si eu o intrebare ,nenea Dan a zis sistemul are 13kw ,de unde iei atata putere .Eu am montat de curand 18 pari intr-un hotel si nenea ma intreba cat consuma ca deja i-am deranjat reteaua .Par led 64 10mm.Eu cand am fost cu mai mult de 3 kw imi cadea curentu. 3kw folositi pe 6 boxisoare. Mentionez ca nu am fost in crasme infecte ,mai degraba acolo avea toate sigurantele scoase si trageam pana se sudau firele.

Andrei,
Nu stiu daca d-nul Dan s-a referit la wati RMS .
Ca referinta la wati reali eu am Dynacord si recent am fost impresionat de L-acoustics.
Dynacord xa 2 are are 4 x 600w -bas si 2x 350w-top. Total 3100 w RMS.
Inseamna ca eu as avea cat 4 Xa :) . Am auzit un prieten care are xa, ca au pus doua pt. Salam,unul pe fiecare parte, si s-a dus in masina ca nu a putut sa stea.
La partea de top cred ca ma tin la 2 xa , la basi nu cred. Deci, ce sa vb de 4 ....:) Eu sunt realist.
Dar......... eu am un sunet mult mai bun, si pentru ce imi trebuie este muuuult peste xa.

Adi de la Valcea a probat un sistem L-acoustics la un eveniment unde am participat si noi. Am vazut ce inseamna doi basi de 700 w -rupere. Avea cate 3 topuri Kiva, adica 3 x 120 w-rupere. Lui i-a placut pt. voce, in schimb, baietilor le lipsea cate ceva pe media joasa la instrumente. Era asa de tare incat nu rezistam sa stau, era agresiv.
Stiu ca a cumparat un sistem cu bas dublu de 18- SB 28 si cate 4 topuri Kiva pe coloana. Mi-a zis un prieten ca afost la un eveniment unde au cantat si alti manelisti celebri si ca a dat in L-acoustics pana a intrat puterea La 8 in protectie . I se oprea... Va dati seama ca baietii cu Dynacord xa nu au putut decat sa rada.
Pt. manele nu exista mai bun decat xa, parerea mea, si va fi greu de detronat.

http://trupavis.ro/


Ultima oară modificat de Dan Visineanu pe Dum Mar 10, 2013 11:44 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Dum Mar 10, 2013 9:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
sistemul are asa:

4 x Satelit de 1000W RMS + 150W Driver = 4.5 KW (2x P-audio C12-500MB + WN-D72 per boxa)
4 x Subwoofere de 1600 W RMS = 6.4KW (2x P-audio SD-15 per boxa)

Ai boxe de aproximativ 11KW RMS

Amplificatoarele sunt :

ECLER DT6800 = bass = 6.7KW RMS
Powersoft K3 = mid = 5.6KW RMS
ECLER XPA5000 = top = 1KW RMS

Ai amplificare de 13.3 KW RMS

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Lun Mar 11, 2013 12:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Mergem cu volumul general din mixer undeva pe la - 20 Db. Mai sus putin, deja este f. tare :)

Dupa cateva evenimente, am avut timp sa ne setam mai bine si sunetul este unul foarte bun d.p.m.d.v.d. Este un sunet foarte placut, cald, inteligibil si, desi este tare, nu deranjeaza.
Pt. cei care vreti sisteme, comandati cu toata increderea NEXUS ACOUSTICS.

http://trupavis.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Lun Mar 25, 2013 9:41 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:37 pm
Mesaje: 373
Localitate: Cluj
TrupaVIS scrie:
Carpen Andrei scrie:
Am si eu o intrebare ,nenea Dan a zis sistemul are 13kw ,de unde iei atata putere .Eu am montat de curand 18 pari intr-un hotel si nenea ma intreba cat consuma ca deja i-am deranjat reteaua .Par led 64 10mm.Eu cand am fost cu mai mult de 3 kw imi cadea curentu. 3kw folositi pe 6 boxisoare. Mentionez ca nu am fost in crasme infecte ,mai degraba acolo avea toate sigurantele scoase si trageam pana se sudau firele.

Andrei,
Nu stiu daca d-nul Dan s-a referit la wati RMS .
Ca referinta la wati reali eu am Dynacord si recent am fost impresionat de L-acoustics.
Dynacord xa 2 are are 4 x 600w -bas si 2x 350w-top. Total 3100 w RMS.
Inseamna ca eu as avea cat 4 Xa :) . Am auzit un prieten care are xa, ca au pus doua pt. Salam,unul pe fiecare parte, si s-a dus in masina ca nu a putut sa stea.
La partea de top cred ca ma tin la 2 xa , la basi nu cred. Deci, ce sa vb de 4 ....:) Eu sunt realist.
Dar......... eu am un sunet mult mai bun, si pentru ce imi trebuie este muuuult peste xa.

Adi de la Valcea a probat un sistem L-acoustics la un eveniment unde am participat si noi. Am vazut ce inseamna doi basi de 700 w -rupere. Avea cate 3 topuri Kiva, adica 3 x 120 w-rupere. Lui i-a placut pt. voce, in schimb, baietilor le lipsea cate ceva pe media joasa la instrumente. Era asa de tare incat nu rezistam sa stau, era agresiv.
Stiu ca a cumparat un sistem cu bas dublu de 18- SB 28 si cate 4 topuri Kiva pe coloana. Mi-a zis un prieten ca afost la un eveniment unde au cantat si alti manelisti celebri si ca a dat in L-acoustics pana a intrat puterea La 8 in protectie . I se oprea... Va dati seama ca baietii cu Dynacord xa nu au putut decat sa rada.
Pt. manele nu exista mai bun decat xa, parerea mea, si va fi greu de detronat.

http://trupavis.ro/


LA8 in protectie? Crede-ma ca este prima data cand vad chestia asta, nicaieri nu am vazut, indiferent de setup LA8 sau 4 intrand in protectie! Nu ca m-ar mira modul de utilizare al lautareilor din RO, dar mi se pare suspect. LA8 este o adevarat uzina la interior! Singura chestie care ar fi valida in cazul asta e si-a bagat mana vre-un romanas in procesor si a midificat dupa capul lui ceva. Zici ca era o lipsa de media joasa? Pai din doua medii de 6,5 ce ai vrea? Si mai pui ca erau doar 4 bucati pe picior. Din start gresit principiul de functionare! In sistem trebuia introdus, intre topurile kiva si sb28, doua kilo si se rezolva problema.
Daca aveti vre-o miscare in zona Clujului da-ti de stire, sunt curios si eu sa va aud sistemul, daca il laudati atat.

Spor sa aveti de luni!!!

_________________
Light_man...in esenta....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Mar Mar 26, 2013 3:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Eu am povestit ce am auzit. Mi s-a parut si mie ciudat , pt ca am auzit sistemul in varianta 1 bas sb18 cu 3 kiva/ parte si eu nu am rezistat la forta aia. Ma gandesc cum a sunat cu Sb 28 si 4 kiva...
Fiind concurenta intre manelisti :) ... poate au umblat la setari. Au si ei orgoliile lor.
Mi-a zis ca in loc de 4 kiva pune 2 kiva+ 1 arcs wide pe parte.

Pe la Cluj nu cred ca ajungem, iar treaba cu laudatul ... este mai mult entuziasmul cand treci la ceva mai bun.
Totusi... place si altora. Ne-a vazut cineva care are o formatie, si mi-a cerut nr. D-lui Dan.

http://trupavis.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Dum Apr 07, 2013 8:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Jumatate din sistem.
Este o sala mica unde au fost 170 invitati.


Fişiere ataşate:
castel party 2.jpg
castel party 2.jpg [ 139.86 KiB | Vizualizat de 9593 ori ]
castel master chef.jpg
castel master chef.jpg [ 109.89 KiB | Vizualizat de 9593 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Lun Apr 08, 2013 4:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
mica intrebare daca nu e cu suparare...schela de lumini de unde e si cat a costat daca se poate...pe privat sau aici....multumesc mult...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Mie Apr 10, 2013 1:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:50 pm
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti, Arges, Romania
Putinelu Andrei scrie:
mica intrebare daca nu e cu suparare...schela de lumini de unde e si cat a costat daca se poate...pe privat sau aici....multumesc mult...

Salut!
Te orientezi si tu.
http://www.musicstore.de/en_EN/ROL/Ligh ... -LIGSTABRI

http://trupavis.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Mie Apr 10, 2013 3:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Multumesc mult !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Mie Apr 10, 2013 4:02 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
daca te intereseaza grinda sanatoasa si sistem de ridicare, avem noi in stoc sisteme ca si cel din imagine

Sisteme de genul acesta am folosit si noi in trecut

Noi il avem de vanzare la 3900 de lei NOU.

Sistemul este nou si este compus din 3 tronsoane de 2 metri + sistemele de conectare si 2 stative cu macara

Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trupa VIS - Sistem NEXUS ACOUSTICS
MesajScris: Mie Apr 10, 2013 4:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
99,9 % ma indrept spre asa ceva ...detaliile le-am vorbit la telefon...multumesc inca odata !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România