The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Mar Mai 14, 2013 11:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Eu momentan nu prea pot sa refuz multe din cauza concurentei ,sunt la iasi in anul4 ,acum ma chinui cu licenta sa fac ceva frumusel si in wekeend cand as avea timp liber sa fac mai multe la licenta trebuie sa fug acasa.Fug in sensul chiar fug ,termin pe la 2,3 orele si la 7 incepe sonorizarea.Ma straduiesc cum pot ,nici nu vreau sa ma laud sau sa compatimeasca cineva ,asta e realitatea.Si eu am costuri destul de mari ,un garaj inchiriat ,o masina de intretinut (numai luna asta 5 mil pe telescoape si 2 flanse ) la drumurile bt-is le fermi fara sa vrei, haine ,sucuri prostii ,se duc o gramada de bani.La 23 de ani nu mai imi permit sa le zic parintilor sa imi dea bani sa imi iau haine sau sa beau un suc in oras.Prefer sa inchiriez mixerul dynacord la lautari pe 50 -100 lei si sa fiu ,,linistit ''.Daca nu mi-a placut cartea vb lui adi :d ,sa fiu si eu inginer la conti :D.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Mie Mai 15, 2013 8:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Nu imi vine sa cred ...ma oameni buni, nu va recunosc ...care e problema daca eu vreau sa cer 200???daca urla cate unu credeti ca o sa schimb pretu? Nu e clar ca in cazu asta parerea voatra nu conteaza?? REPET:Daca gogu al meu vrea sa ceara 200 ...apai 200 cere!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Mie Mai 15, 2013 8:36 pm 
ia mai gandeste-te si citeste aici: http://forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?f=55&t=17413&start=15


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 8:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 14, 2012 8:50 am
Mesaje: 1
Localitate: HANU CONACHI
:lol: v a inchis gura , omu are foarte mare dreptate dak te calca organu de control si tu ai luat doar 200 lei pe sonorizare nu stiu pe unde o sa scoateti voi camasa.sigur nici 10% din noi nu au documente in regula pentru a presta o astfel de activitate.

_________________
0749376679


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 8:51 am 
BALTA DANIEL scrie:
:lol: v a inchis gura , omu are foarte mare dreptate dak te calca organu de control si tu ai luat doar 200 lei pe sonorizare nu stiu pe unde o sa scoateti voi camasa.sigur nici 10% din noi nu au documente in regula pentru a presta o astfel de activitate.

asa e, eu am firma, aproape toate taxele platite si inca sunt scos de multe ori de la evenimente de papagali de-astia care se mai bat si cu pumnul in piept ca asa vrea scula lui sa ia doar 200 lei, apai hai sa te vedem "gogule" cat de legal esti?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 9:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
daca ar fi toti legali nici nu ar pune sculele in masina pt 200 lei.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 1:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Vremurile se schimba decand cu "uuuueeee " si oamenii se schimba ,legile devin mai aspre si multe autoritati nu mai primesc spaga de frica ca-si pierd locul de munca plus dosar.

Nu mai e ce a fost odata ,anii 90'-2000 sunt poveste.

P.S. Te rog pastreaza un limbaj decent pe forum . Sa stii ca si eu stiu sa injur dar ma abtin,cu varsta vei intelege cum e elegant sa te adresezi celor din jur . Ce dai aia primesti ,e o lege universala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 2:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Doamne fereste ...Tu ai firma ...dar ceilalti 90% ????
Rog un moderator sa inchida topicul!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 4:27 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
de ce sa inchidem?

cred ca topicul aduce in discutie niste chestiuni importante

O sa-l despartim si o sa mutam partea legala intr-un alt topic dedicat

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 7:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Daca eu am cerut 200 ron e fix problema mea ! Aici intervine invidia multora care stau acasa cu preturi mari ...si na "sa moara si capra vecinului" Daca nu spuneam pretul????? nu mai era asa...nu imi vine sa cred ce fel de oameni sunt unii...Si faza cu politia...cand o sa am eveniment promit ca o sa anunt pe forum si chiar va rog sa imi trimiteti politia pe cap sa vedem ce se intampla!!! Pentru a putea interveni le-ar trebui un mandat eliberat de procuratura judetului/sectorului! nu cred ca se deranjeaza cineva la Buzau pentru o sonorizare ilegala la un botez sau majorat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 10:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
:idea: nu este adevarat decat daca totul se desfasoara pe o proprietate privata.

Daca este un punct de lucru al unei firme (restaurant, sala de petreceri, etc), atunci pot sa intre si sa controleze fara nici un fel de mandat.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Vin Mai 17, 2013 5:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Restaurantu este inchiriat prin contract ...petrecerea este privata! politia nu are drept de perchezitie fara mandat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Vin Mai 17, 2013 11:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Restaurantul este punct de lucru al unei societati comerciale. Nu este necesar absolut nici un mandat. Faptul ca este petrecere privata si ca localul este inchiriat este complet irelevant.

Organele de control au dreptul sa intre fara nici un fel de restrictie.

Mandat trebuie cand vor sa intre la tine acasa.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Sâm Mai 18, 2013 7:54 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
Restaurantul este punct de lucru al unei societati comerciale. Nu este necesar absolut nici un mandat. Faptul ca este petrecere privata si ca localul este inchiriat este complet irelevant.

Organele de control au dreptul sa intre fara nici un fel de restrictie.

Mandat trebuie cand vor sa intre la tine acasa.


Este corect ca este punctul de lucru al unei societati. Dar - exista si exceptii - asa cum spre exemplu la un hotel cand inchiriezi o camera - aceasta isi schimba regimul juridic , chiar daca fizic nu isi schimba destinatia (camera de hotel in sediu sau punct de lucru al S.C.). Deci in momentul inchirierii camerei de hotel , politiei ii trebuie mandat pentru ca sa intre in acea camera. Cand nu este ocupata (inchiriata), nu are nevoie de mandat pentru control. In rest se aplica aceste prevederi legale cu exceptie cand acolo s-ar petrece fapte de natura penala. Deci cel ce inchiriaza este protejat de lege prin acest contract, pentru ca se nasc relatii juridice ce prevaleaza normelor comune (dreptul la intimitate, la posesie, etc). Ar trebui sa intelegi ca prin acel contract de inchiriere, locatia isi schimba regimul juridic - din local public - chiar daca in esenta nu isi schimba destinatia prin transformare in butic spre exemplu, el tot spatiu de alimentatie ramanand. Prin acel contract de inchiriere se naste drepul la posesie fara a fi proprietar de drept. Bineinteles ca acest fapt (inchirierea ) TREBUIE semnalizata la intrarea in acel spatiu - e o chestie importanta. Orice organ de control poate verifica acest aspect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botez ,restarurant Cristal Buzau
MesajScris: Sâm Mai 18, 2013 11:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Valentin D scrie:
Mircea Bartic scrie:
Restaurantul este punct de lucru al unei societati comerciale. Nu este necesar absolut nici un mandat. Faptul ca este petrecere privata si ca localul este inchiriat este complet irelevant.

Organele de control au dreptul sa intre fara nici un fel de restrictie.

Mandat trebuie cand vor sa intre la tine acasa.


Este corect ca este punctul de lucru al unei societati. Dar - exista si exceptii - asa cum spre exemplu la un hotel cand inchiriezi o camera - aceasta isi schimba regimul juridic , chiar daca fizic nu isi schimba destinatia (camera de hotel in sediu sau punct de lucru al S.C.). Deci in momentul inchirierii camerei de hotel , politiei ii trebuie mandat pentru ca sa intre in acea camera. Cand nu este ocupata (inchiriata), nu are nevoie de mandat pentru control. In rest se aplica aceste prevederi legale cu exceptie cand acolo s-ar petrece fapte de natura penala. Deci cel ce inchiriaza este protejat de lege prin acest contract, pentru ca se nasc relatii juridice ce prevaleaza normelor comune (dreptul la intimitate, la posesie, etc). Ar trebui sa intelegi ca prin acel contract de inchiriere, locatia isi schimba regimul juridic - din local public - chiar daca in esenta nu isi schimba destinatia prin transformare in butic spre exemplu, el tot spatiu de alimentatie ramanand. Prin acel contract de inchiriere se naste drepul la posesie fara a fi proprietar de drept. Bineinteles ca acest fapt (inchirierea ) TREBUIE semnalizata la intrarea in acel spatiu - e o chestie importanta. Orice organ de control poate verifica acest aspect.



Exact!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România