The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 9:26 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sistem evilsoundexpert
MesajScris: Lun Dec 01, 2008 3:31 pm 
ce am facut eu si cu colegu in micul nostru atelier,,
Imagine

Imagine

e singurul amplificator cu care am mai ramas
asta pana la noi oridine :twisted: :twisted:

Imagine


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 01, 2008 3:54 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Mie mi-a placut cum suna Dynacord -ul ala. Invarti cum vrei de medii, bass, inalte si nu modifica timbrul de loc (dupa urechile mele). Misto tare.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 2:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Mi-am cumparat in final un preamplificator Gemini PA-7000.

http://i42.tinypic.com/1sobup.jpg

http://i41.tinypic.com/d8vu1.jpg

http://i42.tinypic.com/28v6miw.jpg

http://i43.tinypic.com/etd5s0.jpg

Ce sa va spun, in prima faza, mi s-a parut ca suna ca dracu, deplorabil. Am zis ca ma imbat si le arunc toate in intersectie. Inalte prea puternice, stridente si daca treci de 0 dB schimba puternic timbrul vocii. Acum parca si-a mai "revenit" putin sau probabil m-am obisnuit eu cu sunetul.

Ca punct de referinta pentru combinatia T.AMP 2400 + PA-7000 am un amplificator HI-FI Yamaha AX-730. Inca nu am reusit sa fac ceva auditii concrete. Oricum, pe partea de bass suna mai puternic PA-7000, din cate imi aduc eu aminte (comparativ cu sunetul Yamaha), cu tat cu loudness -ul lui variabil si tat.

Daca dau + 12 dB din inalte imi baga zgomot de fond puternic; daca apas butonul de Loudness nu se simte diferenta - zgomotul de fond (parca baga un +9 pe inalte).

Mai are un HP la 25 Hz, asa scrie in fisa tehnica. Culmea, la o ascultare atenta se aud usor frecvente joase taiate. Acum nu stiu daca o fi vreo rezonanta a porturilor boxelor, a camerei, sau chiar taie mai sus de 25 Hz. Oricum, se simte usor, dar se simte.

Va fi bun oricum pe viitor, o sansa in plus pentru HP -uri.

Boxele nu mi se mai par chiar neutre acum; din nou, nu stiu daca m-am obisnuit cu sunetul sau suna mai bine pe Yamaha.

Vorbesc de puteri mici; nu am reusit sa trec de 10W (zic eu) cu preamplificatorul asta bagat pe T.AMP.

Deocamdata potentiometrele nu fasaie, nu scot nici un zgomot; oricum, ma port cu ele ca si cu o virgina; ma rog, ideea e sa nu invart de ele precum porcul dovleacul.

Am acasa, la parinti, o pereche de boxe Radiotehnika, din alea batrane, de 50 W si un amplificator Siemens (nu mai stiu modelul), tot de vreo 50W; calitativ, e mult peste ce am aici - diferenta e clara (nu ma intrebati in ce consta, nu vreau sa par audiofil acum). Evident, vorbesc de presiuni acustice mici, puteri mici.

In fine, urmatorul upgrade vor fi doua PA-D52. Din pacate am comandat piesele pentru filtre inainte sa se scumpeasca difuzoarele. Acum un PA-D52 e cam la acelasi pret cu D220Ti, driver pe care nu l-am ascultat dar din ce am citit pe forum ar suna cel mai bine dintre toate cele de 1".

Oricum, filtrele vor fi batranesti, 12/24, taite jos la 1600 Hz si sus la 2000, deci voi trimite PA-D -ul direct in Afganistan, la cercetasi.

Da, cam asta-i...

Inserez si o poza cu minunea aia a mea, de pe perete, sa ma tin de promisiune:

http://i42.tinypic.com/2nlrb5c.jpg

Am mai sters putin si din praf, ca sa zic asa.

Eh, tat inainte; microb puternic, nu prea scap de el.

Incinte: HP-12S + PHT-408 - filtre 12/24 LP 4000Hz, HP 4500Hz.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: sound chek by evilsoundexpert
MesajScris: Sâm Ian 31, 2009 9:15 pm 
probe de sunet si teste.
o poza de la inceput
dupa ai din cauza a foarte multe fire nu am mai avut chef de poze
Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 22, 2009 6:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 28, 2009 8:53 pm
Mesaje: 147
Localitate: Brasov
Imagine

Imagine

_________________
Directiva35 SoundSystem


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 24, 2009 9:54 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 21, 2007 1:45 pm
Mesaje: 84
Localitate: Oradea
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 24, 2009 10:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 28, 2008 12:05 am
Mesaje: 2
flexomatic scrie:
Imagine

Imagine


Ce proiect ai la subwoofere?Esti proeten cu cel de la Cobra Sound? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 11:45 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
In ultima vreme e cam liniste pe forum.
Nimeni nu a mai construit nimic?
Hai sa mai vedem cine, ce a mai schimbat la sistemul sau de sunet.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 1:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Eu am vandut incintele 2x15"+1" + monitoarele de scena! Si mixeru. Fac un upgrade! Revin cu poze.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 7:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Asteptam asteptam :D

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 10:18 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
deocamdata... e criza :) ... si alte prioritati... pana in februarie (cred) nu mai fac nicio achizitie importanta

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 10:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Vreau sa cumpar niste monitoare de scena-sateliti 10" sau 12"+1" ,un mixer nou, niste Crownuri,rackuri,procesare(maximizers,digital active crossover,eq),playere am acuma, 2buc. dual si un simplu cu mp 3. Total upgrade. Cea ce ramane, sistemul de 3 cai,si rack ul cu amp. uri Phonic Max.

Fac si upgrade la lumini, am vandut spoturile "classice" ramane numai 8 buc. si varianta scurta par56 ,pt. effecte speciale si vreau sa cumpar si niste spoturi pe leduri.Momentan am 2 buc . par64 cu leduri 10mm(super bun,multifuncional) :lol: ..mai am una,este asemanator dar e strobo. Ramane headurile Involight si in +mai vreau o pereche ,cva bun,la pret real. Am vandut toate luminile ,lasere,efecte care am avut..cu 4 headuri,cam 20 buc spoti,si cu 1-2 lasere( bune,modele mai scumpe) pot sa faci totul. + trebuie un sistem de traverz. Gandesc la un eveniment de cat. medie,nu la un concert Nightwish :lol: ...

Vreau sa proiectez si niste module tip array pt frecventa 90hz-19Khz..cat mai compacte,f mici si puternice,cam 3 sau 4 buc. la o parte. Am planuri,dar nu stiu cum sa fie! :roll:

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de Milan Gheorghe pe Mie Noi 25, 2009 10:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 10:28 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Eu stau cu SD -ul in cutie de jumatate de an. Nu gasesc placaj cum trebuie pentru un Ultra HOG. Imi vine sa ma ard pe rug.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 10:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Aici la noi,e scump ply u! (Nu stiu exact pretul) . O sa vad,cum sa fie,proiectez eu incintele de monitor sau cumpar cva. Dca realizam noi, numai din PLY totul. Si elementele de top-array. Nu vreau sa fie mai mult de 10 kg-12kg un element! (2 x8"+1x1" sau 2x1")

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de Milan Gheorghe pe Mie Noi 25, 2009 10:54 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 25, 2009 10:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
black79b scrie:
Eu stau cu SD -ul in cutie de jumatate de an. Nu gasesc placaj cum trebuie pentru un Ultra HOG. Imi vine sa ma ard pe rug.


In legatura cu basi, eu vreau cva bassreflex sau band pass ,cat mai mic si cat mai usor, pt. aplicatii mici in sale! 2 sateliti+ 1 bas cu un woofer de 15" de ex. am vazut una de la firma Dibeisi,incinta este ft frumos(poliurethan,mufe speakon,design frumos),difuzoru cam e bun pt. aruncat. Ideea e ca, schimb difuzorul cu un P.Audio,Rcf,Eminence.. am vazut si niste sateliti,f ieftine(12" incinta nylon) , e aceasi cazul , arunc difuzoarele.. :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România