The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Mar 19, 2024 9:55 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

ati fi interesati de acest pachet ?
sunt interesat, mi se pare o idee buna 62%  62%  [ 95 ]
nu sunt interesat, nu as cumpara asa ceva 10%  10%  [ 16 ]
am trecut de nivelul asta, acest kit nu prezinta interes pentru mine 27%  27%  [ 42 ]
Voturi totale : 153
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 08, 2009 9:33 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
Degeaba tot adaugati la acest pachet, pentru ca dupa cum vedeti difuzoarele din pachet sunt mai slabute pentru a putea face ceva cu ele la inceput, pentru a intra pe piata. Ori la inceput nu stiu cati din noi au avut bani garla sa cumpere toate odata.

Asa daca ar fi sa facem pachet complet,
pachet boxe
amplificator
cabluri(putere si semnal)
mixer
stative
dar va dati seama la ce cost s-ar ajunge daca am cumpara toate aceste componente odata?

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 08, 2009 9:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 02, 2007 4:32 pm
Mesaje: 211
Localitate: Timisoara
Mai includeti si un camion cu scena si lumini si e tacamul complet :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 08, 2009 9:43 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
din punctul meu de vedere pachetul va contine doar componentele necesare pentru o pereche de boxe.

orice altceva mareste prea mult pretul

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 08, 2009 9:47 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 21, 2007 7:30 pm
Mesaje: 224
Localitate: Bucuresti
E prea mult, majoritatea incepatorilor nu au atatia bani sa ii dea pe toti odata. Propun chestia cu difuzoarele si accesoriile pentru boxe, eventual sa se vanda si pentru o singura bucata. Cat despre amplificator, unul ieftin, de putere medie ar fi bine venit, dar nu inclus in pachet. Cei care au nevoie pe parcurs sa il poata cumpara, in plus s-ar putea face si ceva kituri, amplificator, sursa, etc pentru cei care vor sa il construiasca singuri( un exemplu ar fi ipa 400, un amplificator simplu si ieftin, sau o alta schema mai stralucita). Ca nu toti au bani sa cumpere un ecler.

Parerea mea. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 10:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 09, 2010 12:05 pm
Mesaje: 90
Cand se incheie sondajul?

Cand aflam daca se pune sau nu in practica?

_________________
====>Mosneagu<====


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 11:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 10, 2006 6:24 pm
Mesaje: 210
Localitate: Lugoj
Mie unul mi se pare o idee buna.Sic chiar as fii interesat de un set(desigur daca wooferul coboara destul de bine pentru a fi folosit ca si fullrange pe un amp de 140rms la 8ohm),dar in loc de driver optez pentru pht, deoarece doresc fullrange pentru acasa.

_________________
Dj Fritz

www.prosound.events.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 11:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 12, 2009 10:05 pm
Mesaje: 37
Localitate: braila
Salutare,
Din cate vad eu multi au uitat de unde au plecat...amintiti-va ce sacrificii ati facut sa cumparati un amarat de difuzor,pe urma inca unul, dupa care v-ati mai interesat de tweetere ca de driver+horn nu aveati banii necesari;dupa care nu stiai de unde sa iei un proiect ca sa iti faci boxele;filtrele o alta problema.Cate scheme ati schimbat pana sa ajungeti la cea care suna cat mai bine.Sau cutia de cate ori ati refacut-o ca nu se auzea bine sau ma rog nu va placea cum suna bass-ul ca avea doar vata in ea (ca altceva nu se gasea pe atunci),si alte si alte probleme pe care orice incepator le-a intampinat. Am uitat sa spun : "ATUNCI NU EXISTA INTERNET" cate reviste Tehnium ati cumparat?...Acuma cu acest pachet si cu cateva indrumari le ai pe toate: 2 difuzoare de basi(puteri modeste pentru acuma,dar daca aveai acum 10 ani 150W RMS erai cineva) si de ce nu merg tweeter-ele ca sunt mai "eftene"? Amintiti-va ca multe proiecte de full-range produse de PowerAudio sunt echipate cu tweeter, intocmai sa aibe un pret mai decent. Daca ti se mai pun la dispozitie si celelalte maruntisuri intr-un singur pachet strica?...NU!...sunt binevenite. Acesta ar fi raspunsul unui incepator.
Sa lasam "figurile" si sa ne punem in pielea unui incepator, dar dupa cum stiu ca nu se poate atunci cand ai o "scula" , nu ai cum sa gandesti ca acela care nu are.
Am muncit sa imi procur 2 "amarate"(cum ar spune unii) de HP15W+PHT408 si sa mai cumpar si celelalte maruntisuri pentru a-mi implini visul de mic copil. Sa am doua "boxe adevarate". Si la munca se mai adauga nopti pierdute pe forum-uri sa aflu cat mai multe detalii de ceea ce vreau sa realizez.
Fiti mai realisti cand ganditi...
Daca ti se ofera un deget nu incerca sa iei mana toata.
Cu stima si respect...Marius
PS: Parere pur personala. Cine nu este de acord cu mine are dreptul la o alta.

_________________
nu dati cu pietre...si voi ati fost ca mine
marius_cm2000@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 11:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 10, 2009 4:15 pm
Mesaje: 69
nu ar merge mai bine difuzoare pe 4 ohmi? :D
ca sa fie mai ieftin de amplificat...

_________________
Let the music play loud, f**k the neighbours... :twisted:
Imagine
=>MajNooN<=


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Vin Noi 19, 2010 12:14 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
aceste difuzoare nu sunt disponibile la 4 ohmi din pacate... :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Vin Noi 19, 2010 7:35 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 10, 2009 4:15 pm
Mesaje: 69
era prea frumos ca sa fie adevarat.... :(

_________________
Let the music play loud, f**k the neighbours... :twisted:
Imagine
=>MajNooN<=


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Sâm Noi 20, 2010 12:45 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Nu ar fi rau ca omul sa poata alege cum sa fie pachetul, cu driver sau tweeter, amplificat sau simplu, cu difuzoare mai slabute sau mai puternice, in functie de ce buget are.
Daca vreti sa oferiti si varianta de boxe active cred ca cel mai sigur pentru toata lumea ar fi sa se dea cu amplificatorul gata montat ca sa nu apara surprize neplacute din cauza lipsei de cunostiinta. Fiindca sunt sanse mari ca un incepator in domeniul acesta sa nu aiba idee despre cum se construieste un amplificator, sau sa nu aiba sculele necesare ca sa il faca(aici ma refer la pistol de lipit si alte maruntisuri)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Sâm Noi 20, 2010 9:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
dupa cum au spus si altii si eu m-as fi bucurat ca atunci cand m-am apucat de sonorizari sa existe astfel de pachete. Parerea mea e sa faceti pachet pt o singura boxa insa cu difuri ceva mai sanatoase de 15 + 1, chiar daca pachetul ar ajunge la 400 - 500 de lei, cred ca oricine si-ar permite sa investeasca suma asta intr-o boxa. La prima sonorizare inchiriaza inca una si numai bine mai ramane cu bani si pt a-si face pe a doua


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Sâm Noi 20, 2010 11:01 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
este o idee excelenta , si ar fi si mai buna daca ati oferi si palu gata taiat, transportulnu va costa mult ( decat cu anumiti curieri )

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 9:22 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Popamariusgabriel scrie:
este o idee excelenta , si ar fi si mai buna daca ati oferi si palu gata taiat, transportulnu va costa mult ( decat cu anumiti curieri )

+ 1 :!: Multi n-au posibilitate ca sa taie la dimensiuni PAL u, frumos cum trebuie!
Deci sa fie un pachet ful,elementele boxei+difuzoarele,acesorile! Mie se pare mai convenabil asa!

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondaj de opinie, va rugam votati
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 1:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 12, 2009 10:05 pm
Mesaje: 37
Localitate: braila
Salutare! Fratilor voi nu va puteti pune deloc mintea la contributie? Ce munca ar trebui sa depui sa iei o schema cu cotele de pe net si sa te duci la un atelier unde sa poti sa tai pal-ul...daca esti asa de "bleg" ii dai aluia de la atelier schema cu cotele si iti face el treaba..."grea evident"...si daca tot vi se pare o munca istovitoare ii spune-ti cam ce dimensiuni sa aiba cutia si o sa o faca el in locul vostru...chiar asa de greu vi se pare acest lucru?...mura in gura tot timpul.
Si daca unu face cutia, altul filtrele, altul mocheteaza su vopseste cutia(dupa preferinte si bani), altul le monteaza, unde mai este prioectul vostru?...unde mai este acea satisfactie de "DIY" ?
Mai bine va lasati de meserie si comandati boxele gata facute de "profesionisti", dar cand va cere omul banii sa nu strambati din nas. Munca costa, la fel si inteligenta si priceperea.
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu cele spuse...multa sanatate.

_________________
nu dati cu pietre...si voi ati fost ca mine
marius_cm2000@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România