The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Mar 19, 2024 1:40 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conditii de acordare a garantiilor
MesajScris: Joi Mai 25, 2006 11:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 4:11 pm
Mesaje: 202
Localitate: Iasi
Am vazut ca poweraudio si ceilalti care comercializeaza P-Audio si Selenium vorbesc despre niste garantii (vb de difuzoare). Din cate stiu la un difuzor defectarea inseamna de obicei prajirea bobinei mobile , deformarea membranei(sau incepe sa "frece") etc.

Defectele de care pomeneam mai sus apar mai intotdeauna prin folosirea necorespunzatoare a produsului (putere exagerata , distorsiuni , filtre incorect calculate/executate etc) si deci aceste defecte apar din vina utilizatorului si nicidecum a fabricantului . Chiar daca poate uneori e si vina fabricantului nu vad cum ar putea dovedi utilizatorul difuzorului ca nu din vina lui s-a stricat dif-ul,pt ca el l-a folosit asa cum a zis fabricantul .

Cred ca multa lume ar fi curioasa sa afle care sunt conditiile voastre de acordare a garantiilor pt difuzoare si incinte.

Eu unul , va ascult 8) .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 26, 2006 10:08 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
Garantia acordata de noi acopera defectele de fabricatie

atasez mai jos certificatul nostru de garantie

Certificat Garantie

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 03, 2006 10:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 4:11 pm
Mesaje: 202
Localitate: Iasi
Garantiile date de voi sunt date exact asa cum ma gandeam eu , mai ales faza cu "nu se acorda garantie bobinei si sistemului mobil al difuzoarelor" sau cam asa ceva. Oricine isi da seama ca doar clientul e de vina de depasirea limitele difuzoarelor (putere prea mare , distorsiuni prea mari , filtre facute aiurea , ne-folosirea de hi-pass-uri pt woofere etc) .

Acum as mai vrea sa va intreb daca si alti producatori sau/si distribuitori au aprox. aceleasi conditii de acordare a garantiilor .
Eu banuiesc ca in mare trebuie sa fie la fel , dar mai stii :roll: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 03, 2006 10:50 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
da, e cam la fel

oricum, sa stii ca orice difuzor care se defecteaza si clientul este de parere ca nu a fost vina lui, este primit la noi pt inspectie.

au fost cateva cazuri de defecte DE FABRICATIE( putine ), si clientii pot confirma ca li s-au facut ori reparatiile necesare, ori, unde a fost cazul, le-au fost inlocuite difuzoarele, cu altele noi.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 05, 2006 9:46 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Garantia este echivalenta cu cea data la automobile.
Adica, daca se strica ceva, in conditii normale de exploatare, se repara sau se inlocuieste fara nici o discutie.

Este interesul nostru, in primul rand, sa nu ne pierdem increderea clientilor si colaboratorilor nostri.

Managementul calitatii este ireprosabil la Paudio, de exemplu.
Din pacate, au existat cazuri cand au venit difuzoare cu sasiul deformat, datorita socurilor din transport. Cutiile fiind sigilate, normal ca nu se pot vedea astfel de probleme.

Acest defect ( deteriorare ) a fost suportat de firma noastra, chiar daca nu am avut vreo vina. Ca distribuitor, am inteles sa preluam aceste pagube, pentru a nu ne deteriora credibilitatea in ochii cumparatorilor.

Pana acum, de cand vindem Paudio, am avut doar 4 bucati de HP-10W, un HP-15W si doua E15-200S, cu acest gen de probleme. In container, fiind puse deasupra, au cazut si datorita socului s-a strambat sasiul.
Este un procent nesemnificativ, dar am dat acest exemplu, pentru a garanta inca o data ca noi vrem sa lucram serios.

Evident, nu putem sa consideram bobina arsa drept defect de fabricatie.
Suntem pregatiti oricand sa sustinem orice proba, cu orice difuzor, din orice lot adus, si sa demonstram ca acel difuzor rezista la dublul puterii RMS, timp de 12 ore, daca este folosit cum trebuie.

Un defect de fabricatie nu determina arderea bobinei.
Daca ar fi , totusi, un defect de fabricatie, ar insemna ca este o eroare de proiectare si ca orice difuzor din acea serie, ar trebui sa se arda in conditii normale de exploatare.

Sa dau un exemplu concret:
Acum doi ani, un client a cumparat patru E12-100S.
Dupa doua zile a reclamat ca toate difuzoarele s-au ars, la puterea de numai 50w.
Ce se intamplase ?
Baiatul facea sonorizari mici si avea o statie de 2 x 100w rms/ 4 ohm.
El considera ca puterea maxima a statiei este cu butonul la maxim si ca distorsiunile sunt produse de difuzoare. De aceea, mergea cu distorsiuni inimaginabili de mari si astfel , a reusit sa arda 4 difuzoare bune.

Dupa ce i-am explicat de ce nu pot sa le inlocuiesc, i-am aratat ca orice difuzor E12-100S rezista la 200w si chiar la 4oow in program cu HPF setat la 60Hz. A inteles si nu au fost probleme sa le reparam contra cost, cu kituri originale.

Acest defect este unul de exploatare.
Este ca si cand ai vrea sa mergi pe autostrada cu 130Km/h, in viteza a doua, de la Bucuresti la Viena.
Daca se strica masina, nu inseaman ca fabricantul a facut o masina proasta.

Un alt aspect.
kiturile de reparatie sunt la pretul care acopera costul de transport si taxele vamale. Noi nu castigam nimic din piesele disparate si niciodata nu am pus adaos comercial la piesele de schimb.
Facem chestia asta pentru ca nu este o afacere, in sensul ca difuzoarele noastre nu prea se strica. Mai crapa cate o inalta, se mai arde cate un difuzor, dar aceste probleme sunt rare.
Nu avem interes sa castigam bani din necazul cuiva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 05, 2006 10:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 4:11 pm
Mesaje: 202
Localitate: Iasi
DNA , frumos si complet ai mai explicat :D .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România