The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:07 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 27, 2009 2:57 pm 
Nomad scrie:
Toate sunt importante numai ca incintele fac rezonanta->cuplarea cu aerul..in mare boxa e o diferenta dintr-un sistem horn loaded si un bassreflex..si la pret se vede diferenta cat si la calitate,deci sunt cele mai greu dupa mine cel putin la o boxa...filtrele daca le ai cu electronica e floare la ureche mai ales ca toti le fac la masini in serie ...si difuzoarele cam la fel....exemplu turbosoundul fa tu un polyhorn cu nanotehnologie sa ridici spl-ul sau la medii aici se leaga si la funcktion one...sa nu vorbim de calculele lowurilor atata la fullrangeuri cat la suburi....


Nomad , nu mai visa frumos ..... filtru e cel mai greu de facut ! trebuie testat si ajustat in fuctie de fiecare dif si raspunsul in fercventa daca vrei sa iasa ceva calumea ......... nu cred ca vre`un producator de boxe care pune acelasi filtru in 2 modele de incinte cu difuri diferite ! Pentru toate astea ai nevoie de timp de proiectare / testare (aparatura) / reglare si de cunostine Avansate de electronica ...... nu "cat de cat"


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 27, 2009 3:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
@Nomad

Toate sunt la fel de importante (daca manerul e de proasta calitate si se rupe cand incerci sa urci boxa pe stativ? Toata sonorizarea va fi compromisa deoarece va iesi aer pe acolo, daca nu cumva scapi boxa din mana in momentul in care se rupe si atunci e si mai grav).

Hai sa nu mai zicem ca incinta e cea mai importanta, sau difuzorul sau mai stiu eu ce.

De exemplu, tu ca fabricant, iti faci niste calcule, si vezi cum iesi in profit.
Daca consideri ca materialele prime pentru incinta nu sunt o problema atunci iei difuzoare de serie si iti bati capu cu incinta.
Daca materialele sunt o problema, atunci faci o incinta cu costuri cat mai mici si lasi producatorul difuzorului sa isi bata capul cu un difuzor OEM (sau daca esti capabil il proiectezi tu urmand sa dai detalii producatorului.), difuzor care ar lucra optim in aceea incinta.

Filtrele la fel sunt si ele foarte importante. Un condensator sau o bobina prost facuta, pot strica intregul sunet al unei boxe, fie ea una echipata cu difuzoare de top.

Si acum ontopic:

Mie sincer mi se pare putin cam scump noul subwoofer, al carui tehnologie nu cred ca este asa inovatoare precum este prezentata (nu vad cum ar putea fi). Iar un subwoofer chiar nu e asa greu de realizat in regim DIY nefiind implicate filtre, e doar o problema de a accorda corect incinta.

O zi faina.

Bogdan.

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 27, 2009 3:56 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pitbull_bog scrie:
Mie sincer mi se pare putin cam scump noul subwoofer, al carui tehnologie nu cred ca este asa inovatoare precum este prezentata (nu vad cum ar putea fi). Iar un subwoofer chiar nu e asa greu de realizat in regim DIY nefiind implicate filtre, e doar o problema de a accorda corect incinta.


renuntati sa mai priviti un produs ca suma pieselor

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 27, 2009 4:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Bogdan, Chiar daca e usor sa il faci de unul singur in timpul pierdut cu taiatul lemnelor ai putea sa faci alte chestii mai productive.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 15, 2009 4:57 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 08, 2009 2:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Dr4g0n scrie:
Nomad scrie:
Toate sunt importante numai ca incintele fac rezonanta->cuplarea cu aerul..in mare boxa e o diferenta dintr-un sistem horn loaded si un bassreflex..si la pret se vede diferenta cat si la calitate,deci sunt cele mai greu dupa mine cel putin la o boxa...filtrele daca le ai cu electronica e floare la ureche mai ales ca toti le fac la masini in serie ...si difuzoarele cam la fel....exemplu turbosoundul fa tu un polyhorn cu nanotehnologie sa ridici spl-ul sau la medii aici se leaga si la funcktion one...sa nu vorbim de calculele lowurilor atata la fullrangeuri cat la suburi....


Nomad , nu mai visa frumos ..... filtru e cel mai greu de facut ! trebuie testat si ajustat in fuctie de fiecare dif si raspunsul in fercventa daca vrei sa iasa ceva calumea ......... nu cred ca vre`un producator de boxe care pune acelasi filtru in 2 modele de incinte cu difuri diferite ! Pentru toate astea ai nevoie de timp de proiectare / testare (aparatura) / reglare si de cunostin
e Avansate de electronica ...... nu "cat de cat"


Nu am zis cunostinte cat de cat ...si avansate,ai dreptate eu nu am zis nimica ca la filtre nu trebuiesc implicate aparaturi etc,,ca sa le poti calcula exact numai ca la incinte de pilda trebuie sa o camera speaciala sa vezi cum merge..(in fine aici intra si toata boxa gata facuta)..
PS:aceealsi filtru uzat la mai multe boxe nu am zis ...fiecare boxa are filtrul ei...calculat,dimensionat etc...

Acuma sa nu stau offtopic subul acesta mi se pare extrem de ieftin totusi 1000 w rms pe 134 db la rms..daca nu ma insel..2300 ron gandestete pe piata ce-ti mai iei ceva sa sune si competitiv cu jbl,martin,eaw,turbosound etc.. la banii astia...astea momentan sunt fonduri de . (lowest cost) cu difuri si performante profesionale ...poate o sa ma ostinesc si eu sa iau 2 buc dar sa astept sa apara si variantele 10"+1.5 de 800 w rms >:) un sistem mic care se poate lega eventual la eclere trilevel dt 6800 sau ceva de genu un proc dbx si faci ravagii oriunde mergi cu ceva extrem de compact.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 08, 2009 11:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Salutare
Se poate executa un asemenea sub portabil dau cu difuzorul SN-18ELF? De ce intreb? AM nevoie de un sub dar nu atat de mare ca putere ca Pulsarul. Specificatiile difuzorului FL ar fi ok pentru mine. Sau cu SN. Daca da, cat ar costa unul?
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 09, 2009 12:00 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 21, 2006 10:25 am
Mesaje: 567
Localitate: Cluj-Napoca
Nomad scrie:
Acuma sa nu stau offtopic subul acesta mi se pare extrem de ieftin totusi 1000 w rms pe 134 db la rms..daca nu ma insel..

lg1000=30
98+30=128
deci te inseli :wink:
oricum e ceva si atata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 09, 2009 1:59 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
134 dB au fost masurati la 1 metru cu 2KW (puterea program, asa cum fac si ceilalti producatori)
134 dB = cea mai mare valoare masurata in banda 40-100Hz

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Ultima oară modificat de Mircea Bartic pe Lun Feb 09, 2009 2:06 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 09, 2009 2:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
costas scrie:
Salutare
Se poate executa un asemenea sub portabil dau cu difuzorul SN-18ELF? De ce intreb? AM nevoie de un sub dar nu atat de mare ca putere ca Pulsarul. Specificatiile difuzorului FL ar fi ok pentru mine. Sau cu SN. Daca da, cat ar costa unul?
Multumesc.


salut

se poate face un subwoofer asemanator cu FL sau SN, dar inevitabil va iesi mai voluminos,

difuzorul din pulsar este special proiectat pentru a functiona in incinte extrem de compacte.

ca idee, din Plywood, un subwoofer dotat cu
SN-18LF ar fi 1450 LEI
FL-18LF ar fi 1850 LEI

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 12, 2009 11:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Ok. Pretul e onorabil. De curiozitate cat ar cantari?
Si inca o intrebare - ce amplificatoare sunt recomandate pentru ambele variante? Prefer lowcost.
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 12, 2009 11:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pai as merge pe un XPA5000 in bridge pt oricare din cele 2...

greutatea ar fi in jur de 18-20Kg

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 13, 2009 3:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
nexus3 scrie:
134 dB au fost masurati la 1 metru cu 2KW (puterea program, asa cum fac si ceilalti producatori)
134 dB = cea mai mare valoare masurata in banda 40-100Hz


si care este cea mai mare valoare intre 40-60 hz ?

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 13, 2009 5:22 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
131.5 in 2 PI

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 20, 2009 6:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
intrebare:

care este diferenta de sunet de la amplasarea pe podea sau in aer ?

daca sub`ul este amplasat in aer....la o inaltime de 3m....asta vorbind de o singura bucata intro sala de o dimensiune oarecare

si daca sunt 4 bucati in fiecare colt al salii ?

este posibila coborarea la o frecventa sub 50 hz?
daca nu.....de cate bucati ar fi nevoie pentru a se atinge o frecventa sub 50 hz ?

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 20, 2009 6:51 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu este nici un fel de problema sa cobori la 50 Hz si cu o singura bucata


Bassrelex-ul nu are raspunsul in frecventa influent de numarul de bucati, ca la hornuri :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România