The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 23, 2008 10:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
imi dau si eu cu parerea ca mam batut de aceste lucruri de mai multe ori.

1.nu te juca cu 2 generatore ca o sa fie diferenta de potential, s.i ceva tot se arde
2.daca maresti sigurantele iara nu rezolvi nimic, pt ca va lua foc inca o data tablou. rezolvarea este un alt tablou cu fire pe masura sigurantelor. si poti sa pui o siguranta termica pe general, in caz ca se incalzeste ceva peste limita va sari automat.
3. la sistemele profi se impart fazele, pt lumini 2 faze si pt sunet 1 faza.
in cazul in care cupla este de 63A sau 125A.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 23, 2008 11:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
momentan nu am curent in zona ca tre sa fac rost de 50mil sa imi puna contuar pe stalp ca e in afara satului disco si firu lam tras prin pamant iar ei nus de acord. e in jud. calarasi, pe malul lacului Mostistea, te astept
asa ca sambata tre sa pun un generator de 5kw pe muzic si unu de 2,3 pe lumini cas cu leduri si lasere doar, sper sa mearga o seara 2


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 23, 2008 12:34 pm 
man lasal naibi de curent ca vin eu cu o galeata de la Bucuresti.Se poate si pescui acolo?

ma refer la peste ca de gagici ma descurc eu


on topic

cei de la electrica sunt sigur ca vor sa iti puna stalpi.daca e cum zic eu cu stalpii atunci fa urmatoare chestie.

1.nu ii lasa sa te lege din traful din sat pentru ca o sa ai in cel mai fericit caz 190 v
2.Daca ai linie de inalta tensiune in zona roagai sa iti traga de acolo curent si cumpara un traf de 16 KWA trifazic (e vreo 65 de milioane ).Costa dar nu o sa mai ai probleme.Nu cumparavarianta pe ulei cae cea mai de rahat.
daca iti mai tragi si un TGBT (tablour genral) full legrand cu vigi si protectie la supra tensiune atunci nu mai ai probleme.


vezi ca o sa iti trebuiasca si un proiect al bransamentului ca altfel nu iti da aprobarea electrica .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 23, 2008 4:20 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
Catalin_Gava scrie:
stefanev scrie:
un trifazic e super... bagi lumini pe o faza, sunet pe alta si pe cealalta ori backup, ori alte aparaturi din local.


Daca mergi asa nu o sa faci nici o treaba calumea, sa zicem ca ar merge pentru puteri consumate mai mici, dar profesional nu se merge asa, luminile trebuie sa aiba linia lor separata fie ea trifazica fie ea ce o fi.


de ce ? si in cazul de fata eu cred ca merge foarte bine pt discoteca din cauza.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 23, 2008 9:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 11, 2006 1:59 pm
Mesaje: 326
Localitate: Bucuresti
stefanev scrie:
Catalin_Gava scrie:
stefanev scrie:
un trifazic e super... bagi lumini pe o faza, sunet pe alta si pe cealalta ori backup, ori alte aparaturi din local.


Daca mergi asa nu o sa faci nici o treaba calumea, sa zicem ca ar merge pentru puteri consumate mai mici, dar profesional nu se merge asa, luminile trebuie sa aiba linia lor separata fie ea trifazica fie ea ce o fi.


de ce ? si in cazul de fata eu cred ca merge foarte bine pt discoteca din cauza.


E regula, sunetul si luminile nu se amesteca, eu iti spun cum se merge profesional, daca vrei sa ma asculti, si daca faci cum ai spus tu, explica-mi cat timp iti ia sa echilibrezi consumu pe faze si daca faza 3 o lasi de rezerva, adica fara sarcina, nu ai facut nimic

_________________
Neighborhood Audio Terrorist [img]http://i2.tinypic.com/rjdwco.jpg[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 23, 2008 9:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 11, 2006 1:59 pm
Mesaje: 326
Localitate: Bucuresti
mackie scrie:
3. la sistemele profi se impart fazele, pt lumini 2 faze si pt sunet 1 faza.
in cazul in care cupla este de 63A sau 125A.


Cum ii spuneam si lu stefanev, nu se merge deloc asa in mod profesional, ca acum mai facem cate o improvizatie de moment asta e altcevas i eu am mai facut de nevoie uneori.

Iti dau un exemplu puternic de ce luminile au nevoie de trifazic, din cauza dimmerelor care cer alimentare trifazata :roll:

_________________
Neighborhood Audio Terrorist [img]http://i2.tinypic.com/rjdwco.jpg[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 24, 2008 12:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
Catalin_Gava scrie:
mackie scrie:
3. la sistemele profi se impart fazele, pt lumini 2 faze si pt sunet 1 faza.
in cazul in care cupla este de 63A sau 125A.


Cum ii spuneam si lu stefanev, nu se merge deloc asa in mod profesional, ca acum mai facem cate o improvizatie de moment asta e altcevas i eu am mai facut de nevoie uneori.

Iti dau un exemplu puternic de ce luminile au nevoie de trifazic, din cauza dimmerelor care cer alimentare trifazata :roll:


auzi singurele lumini care au nevoie de trifazic sunt dimmerele de la pari, si alte mici maruntisuri. sin cazul asta este foarte bine daca se gaseste o alta sursa de curest pt sunet.
si se pre inparteste sunetul pe faze, numai in cazul in care vrei sa arzi vreum mixer sau asa ceva. credema ca stiu ce vb, si nu e de joaca, nu ii prima data cand am vazut viteji.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 24, 2008 9:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
are balta peste. oricum luminile mele nu consuma mai nimic, pn in 500w cas cu leduri plus 2 strobo de 1500w. am observat si eu ca de la sat nus 220 cum ar trebui, chiar am ars o statie asa. buna idee, am sa vb poate au vreo faza care sa fie calumea. pt 380 nam cablu tras prin pamant


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 24, 2008 1:06 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
Citat:
E regula, sunetul si luminile nu se amesteca, eu iti spun cum se merge profesional, daca vrei sa ma asculti, si daca faci cum ai spus tu, explica-mi cat timp iti ia sa echilibrezi consumu pe faze si daca faza 3 o lasi de rezerva, adica fara sarcina, nu ai facut nimic


oricum, decat toate pe o singura faza mai bine impartite asa. Pe a treia faza pui consumatorii din discoteca si cat de cat sunt echilibrate. Dar ce nu inteleg, de ce e necesar ca fazele sa fie echilibrate daca nu se depaseste amperajul maxim asigurat de circuitul montat de Electrica.

PS: nu ai posibilitate sa faci impamantarea? Stiu ca altfel nu iti racordeaza daca nu ai nulul de protectie cand este vorba de 380V

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România