The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:04 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 12:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu tin pe nimeni in brate, si pe mine ma mai calca pe nervi evil, dar asta nu inseamna ca-ti permit sa vorbesti ca la piata.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: fghrf
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 2:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 11, 2006 1:59 pm
Mesaje: 326
Localitate: Bucuresti
. scrie:
Adi cuplarea direct de la stalp fara a fi trecut prin un contor de energie electrica si tablou de sigurante se cheama infractziune.....



Na poftim... :roll: Sa mor daca stiam asta... :roll: ...doamne ce om :!:

_________________
Neighborhood Audio Terrorist [img]http://i2.tinypic.com/rjdwco.jpg[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 2:14 pm 
Dar daca furi curent de la o biserica printr-un cablu de 50 de metrii format din 6 portiuni pentru a alimenta un amarat de casetofon cum se cheama ? :mrgreen:

Am aflat ca-s de 2,5 sau 3,5. Daca nu ne ajunge, facem circuit nou de dupa contor si lasam frigigiderul sa mearga, apoi sculele si daca mai este "suc" pentru o lumina... le zic sa aduca un neon :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: dzvds
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 2:18 pm 
ba pe voia iara va ia de cap...
am zis ca fapt divers ca e infractiune..
ideea e ca trebuie sa fii foarte atent....
sa nu nai sifonari sa te toarne...
de legat la stalp e simplu de facut pt un contact cat mai bun pt o noapte intreaga...
se lasa la capatul firului ce vrei sa-l legi pe stalp circa 20 cm de izolatie dupa care se scoate izolatia pe o portiune de 25 cm ce se infasoara pe firul care doresti sa te cuplezi...
simplu si eficient fara riscuri prea mari

poarta o centura de siguranta macar asta pt orice eventualitate...ceva manusi nu ar strica (din acelea electroizolante)''
bafta si petrecere frumoasa


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: dzvds
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 2:56 pm 
. scrie:
poarta o centura de siguranta macar asta pt orice eventualitate...ceva manusi nu ar strica (din acelea electroizolante)''
bafta si petrecere frumoasa


nu fac din astea.

Mai bine ne imbatam si cantam pana adormim.

Ideea e sa ajung la fata locului, dau o privire, daca nu-mi convine iau din tabloul casei dupa sigurante curent prin cabluri de 2 x 4mm cupru litat.

Oricum trebuie sa fie curent macar pentru mixerul meu. 1,6Kw consumul...pe muzica nu chiar atata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Orice instalatie , sa zicem ca duce 2kw , cu sunet o poti incarca pana la 3kw.
Eu din cate stiu firul de la stalpi la labloul de sigurante trebe sa fie minim 2.5mm (diametru) si in cazul unei cabane , sau case , 4mm ar fi logic sa fie.
La 2.5mm , sectiunea e 5mm patrati ,
La 4 mm , sectiunea e 12mm patrati ,
Sa zicem ca aluminiul nu se poate incarca la fel ca si cuprul (10A pe mm patrat) dar, poate putem trage 6A din mm patrat , aia vine:

La fi=2.5mm : 5*6=30 , 30*220=6600va

La fi=4mm : 12*6=72 , 72*220=16000va

Leaga-te linistit la tablou , direct pe barele alea de la sigurante , ca o sa fie bine. 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu uita sa te uiti la cat rezista contorul :lol:

eu am limita de 40 A pe monofazat aici...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:23 pm 
Cand exista un loc pe lumea asta in care poti da un chef cu muzica tare cat sa-ti mai pierzi din sensibilitatea urechilor... cand toti zic ca dam un chef numai pe house si dnb si nici o manea (nu prea cred eu asta dar ei insista ca asa o sa fie) trebuie sa fie cate o mica problema.

Cheful ii pe 12 sau 13 luna viitoare. Astept sa vad cum o sa iasa.

Vreau sa duc boxele mele (bebelusele si schinjele, am poreclit perechile) 2 rcf-uri acustica 5215L si 4 basi pe 18", 2 eminence si 2 B&C din cate am inteles.

amplificare pentru bebeluse si schinjele o sa faca mixeru meu, pentru rcf-uri un max2500 sau in cel mai rau caz un powermixer berry din ala naspa, iar pe partea de subbas cica ceva mccrypt ala mai scump care surprinzator mi-au spus baietii ca se descurca de minune pe 4 basi dar eu il mai buzzuiesc pe flo pt cl-u 2000 :lol:


Ultima oară modificat de user eliminat pe Mie Iun 25, 2008 3:27 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: fdsaf
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:26 pm 
la urma toata daca e sa nu mearga ca ai o limita la contor ...legi pe direct de la intrarea in contor si gata....petrecerea poate sa inceapa..
sandu la calculele tale nu uita sa adaugi si faptul ca aluminiu in timp se mai degradeaza si cred ca mai mult de 4 amp nu tine si aceea cu frica ..la un pasaj de frecvente joase cu cewva putere o sa pice cu brio mai ales daca sunt macar doi basi de 18" amplificati corespunzator cerintelor petrecerii:D
:twisted: bafta adi si sa petreci frumos,,,
sa nu uiti de pozele cu gagici ...stii ca nu pot lipsi alea ...nu?
:twisted:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:27 pm 
nexus3 scrie:
nu uita sa te uiti la cat rezista contorul :lol:

eu am limita de 40 A pe monofazat aici...


vezi de unde te legi pe contor , am intalnit cazuri in care intra de pe stalp cu 4MM si intre contor si sigurante era fir de 1mm si pt portiunea aia de 10 cm de fir cand bagai consum iesea fum din firul ala si se inrosea

40A e limita in majoritatea cazurilor pe contor monofazat

P.S Ai grija la sigiliul contorului :!:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: fdsaf
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:30 pm 
. scrie:
legi pe direct de la intrarea in contor si gata


cam asa presupun ca o sa fie in cel mai rau caz. :wink:

. scrie:
sa nu uiti de pozele cu gagici ...stii ca nu pot lipsi alea ...nu?
:twisted:


am facut 2 revelioane cu gasca asta. la ora 9 seara eram fara femei, meream in sat si racolam cateva. la ora 11 puneam manele sa nu plece fetele acasa :lol:

faza faina e ca, virgula, cabana e in mijlocul unei livezi din cate am inteles.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
. scrie:
sandu la calculele tale nu uita sa adaugi si faptul ca aluminiu in timp se mai degradeaza si cred ca mai mult de 4 amp nu tine si aceea cu frica

Nu am uitat , de aia am scris 6. Aluminiul duce in mod normal cam 8 :wink:
Nu ar trebui sa fie probleme. Adi , grija la legaturi :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: vbb
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:36 pm 
monteaza doua camera de supraveghere in infra rosu cu vreo 32 x la zoom si vreo 20 de leduri in infra rosu de 3 w si ne-am scos de un filmulet pt youtube..
oricum fara manea fata nu se xct


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: vbb
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
. scrie:
oricum fara manea fata nu se xct

Aici gresesti amarnic 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vbb
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 3:40 pm 
. scrie:
oricum fara manea fata nu se xct


Sunt care se excita pe manele sunt care se uda la glasul unei strune de la nirvana sunt care se cred tarfele din piesa la familia - misca-te sau grasu xxl - jos jos jos sau mafia cu queen bee. Sau alta care se rupe pe shakira.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România