The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:12 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Vin Mar 05, 2010 8:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 25, 2009 2:08 pm
Mesaje: 17
Localitate: bucuresti
Bobinez difuzoare & subwoofere; centrez difuzoare si schimb suspensii, toata munca facandu-se cu simt de raspundere.

Fiind pt mine o pasiune f. veche de a mea, atasez o mica arhiva cu cateva rebobinari difuzoare, schimbari suspensii, fire leonice si alte operatii. d

Doar o parte din ce am lucrat pana acum, precizez ca pozele sunt micsorate de zeci de ori, pana au ajuns la 0,3mp.

Pentru cei interesati, 0766816812 sau pe pm, multumesc.

rebobinare jl audio 12w7 , un subwoofer de 2800 ron , un difuzor cu greutate si la propriu si la figurat .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare gz 25 al . un monstrulet
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare difuzor mtx 12
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare pioneer ts-w307d2
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare subwoofer power bass 12
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Rebobinare difuzor 15 hertz hxz 380d in prima poza bobina veche facuta de un minitehnicus , asa in 4 straturi dar cocolos sa fie ceva sarma acolo .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

rebobinare difuzor 15 , semi profesional
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

rebobinare super tweetere bm rsw 115
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

rebobinare si reconditionare difuzoare gamma hi-fi alnico la - 1231 . niste difuzoare f.vechi (ani40 - 50) la vremea lor fiind folosite la auditi de catre al capone si alti gangsteri de ma mai cunosc ieu cu iei ... a fost o gluma . pt proprietar au si valoare sufleteasca avand aceste difuzoare impreuna cu boxele si standurile originale made in suedia de la tatal sau .
foto 1 mi-a adus proprietarul difuzoarele coapte si putrede insa intregi , bobinate de altcineva inaintea mea si scoase in 12,6 ohmi , eu le-am facut bobine de 4 ohmi munca la centrare fiind imensa deoarece la difuzoarele profi de obicei intrefierul este f. mic , la astea fiind de 1,6mm in care trebuia sa intre si bobina cu suportul iei si sa ramana si spatiu .
foto 2 demontare completa a difuzoarelor , degresarea componentelor , vopsirea sasiurilor pt aspect , membranele au fost reimpregnate cu rasina si spiderele la fel fiind f. moi . palniile pt inalte-medii au fost reconditionate iar dust-capul conic schimbat .
foto 3 mai multe bobine pt mai multe difuzoare , in mijloc este una din bobinele pt aceste difuzoare .
foto 4 sasiurile curatate , vopsite si cu magneti asamblati .
foto 5 si 6 difuzoarele finalizate , au un aspect mai proaspat desi membrana se vede imbatranita nu am intervenit asupra iei si a suspensiei , concluzie dupa o saptamana de lucru la ele in paralel cu alte treburi , difuzoarele suna demential de placut . redand f . bine sunetele naturale . mai mare placerea sa reconditionezi asfel de boxe , difuzoare . iar ca pret la costat pe proprietar doar 120 ron .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare difuzor jbl gto 1202
Imagine
Imagine
Imagine

Rebobinare jl audio 12w1v2.4
Imagine
Imagine
Imagine

scimbare suspensi 4 difuzoare tonsil , unitra 140 w , difuzoare vechi dar de calitate cele de bass pe 12" au magnetul dublat . difuzoare care costa in jur de 45- 50 de euro bucata . pretul justificanduse la prima auditie a incintelor complete . vechile suspensi erau coapte .
Imagine
Imagine
Imagine

Rebobinare mai multe subwoofere 10" logitech z5500 , subwooferele de la sistemele logitech z5500 care au avut multe probleme inca din fabricatie asta confirmandu-mi unul din importatori . problema lor fiind rasina de proasta calitate cu care au fost lipite .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare difuzoare sateliti z5500 , multe bucati , 62 w la 8 ohmi .
Imagine
Imagine

bobinare difuzor atto 15 " , Nr spire: 76 in 2 straturi , Diametru conductor: CuEm 0.28 , putere in wati chinezesti 300 la 8 ohmi .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare difuzor atto 12" , 50 w rms , 8 ohmi .
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare si centrare magnet difuzor clarion 12 , 250 w , 8 ohmi
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

lipire suspensie difuzor hertz
Imagine
Imagine

bobinare si centrare magnet difuzor radioficare 12,5w , 8 ohmi
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare difuzor iei
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare difuzor ww golf4 16cm
Imagine
Imagine

bobinare subwoofer 12" blaupunkt
Imagine
Imagine

bobinare visaton medii bg 20
Imagine
Imagine
Imagine

bobinare tweeter gh profesional
Imagine
Imagine
Imagine

rebobinare woofere haes 2 bobine 8+8 ohmi
Imagine
Imagine

schimbare fire leonice mutant mw12
Imagine
Imagine
Imagine

preturi informative rebobinari
pentru medii - inalte - drivere 10 - 100 w 40 - 55 ron/buc
pentru basii 10 - 300 w 40 - 70 ron/buc
pentru basii 300 - 1000 w 70 - 150 ron
preturile pot pot varia in fungtie de complexitatea lucrari ( bobina interior -exterior , schimbare bobina cu tot cu suport la difuzoare la care nu se da dust-capul jos , sunt mai greu de centrat , etc...)
pret manopera schimbare suspensi din spuma la difuzoare 20 - 30 ron de bucata , desfacut complect tot ansamblu , lipire suspensie noua , curatat intrefier , centrare tot ansamblu nou la loc .
pt info 0766816812 , locuiesc in cartierul daca ii pot spune asa andronache , colentina.
multumesc.

_________________
piese difuzoare http://claudiuurban.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 12:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:35 pm
Mesaje: 39
Localitate: Campulung-Arges
De curand am apelat la serviciile domnului Claudiu, pentru schimbarea unui rekon kit la un difuzor B&C - rezultatul a fost uimitor, foarte bine centrat si foarte curat ca si lucratura, nu se deosebeste cu nimic de un difuzor nou. As vrea sa mai subliniez faptul ca este un baiat comunicativ si serios - asadar, il recomand!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Mie Mai 07, 2014 6:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
salutare claudiu , am 2 difuzoare RCF DE 18'' 350 w rms cu bobina de 4'' ambele arse la unul din ele a fost sc bobina si bulbu , eu as vrea sa schimbi tot , ceva de genul recon kit , pe un difuzoar este bobina originala dupa care poti sati iei masuratori , vreu sa se schimbe tot sa arate ca si noi si cat mar costa reparatia lor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Mie Mai 07, 2014 6:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
cel mai bine da-i un telefon lu Claudiu
mai greu raspunde pe forum

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Mie Mai 07, 2014 8:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
am sunat si ieri si azi dar nu raspunde o sa mai insist


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Mie Mai 07, 2014 8:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
DOMNU ADI nu stiti modelu asta de difuzore cat scot RCF L18-651 cineva din cj mia zis ca scot 500 rms e posibi sa scoata atata STIMA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Vin Mai 09, 2014 2:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Tot respectul pentru munca si rezultatele de exceptie ale Dnului Claudiu dar ... ii recomand mai multa atentie , faulteaza la greu limba romana in forma scrisa :) !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Dum Iun 01, 2014 8:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
claudiu ai ceva difuri auto de bass de vanzare de 12'' sau 15'' cu putere de 450 w rms dar nu mai mari de 600 w rms sau daca are cineva de pe forum STIMA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Vin Oct 17, 2014 9:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 17, 2014 8:56 am
Mesaje: 1
Localitate: Cluj-Napoca
Toata Stima pentru Domnul Claudiu Urban. Sunt un colaborator(si client) al dansului, si am numai cuvinte de lauda,atat pe plan profesional, cat si ca OM. Se caracterizeaza ca un profesionist care-si cunoaste foarte bine meseria,lucreaza super,are materiale de calitate si muuuulta bunavointa si intelegere. De astfel de oameni ar fi mare nevoie in toate domeniile. Recomand cu MARE incredere. Pentru cei care nu reusesc sa-l prinda la telefon, sa se stie ca daca un mester are maiinile manjite cu rasina sau tocmai tensioneaza firul unei bobine, atunci nu are cum sa raspunda la telefon,caci se strica toata lucrarea. Rabdare si tutun,vorba romanului, incetuc si cu treaba buna -vorba ardeleanului, se ajunge la rezoltate foarte bune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Mie Feb 25, 2015 9:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Feb 25, 2015 9:05 pm
Mesaje: 1
Lucrează curat si este foarte serios si comunicativ. Recomand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Joi Feb 26, 2015 9:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Recomand!!!!

Am dus la Claudiu un difuzor JBL pentru subwoofer auto, mi-a refacut membrana care se exfoliase, a schimbat suspensiile si l-a rebobinat. L-am montat pe o masina a unui prieten iar dupa cateva luni de utilizare maxima a aparut o problema (modificari de volum in timpul functionarii). Toti le banuiau ca ar fi de la difuzorul reparat. Eu nu am banuit nici o clipa ca e difuzorul si am avut dreptate, oxidase potentiometrul de pe statie. La atingerea finuta a acestuia se modifica sunetul.

Claudiu, difuzoarele Eminence nici pana in ziua de azi nu am reusit sa le utilizez/probez. :D

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Dum Apr 05, 2015 10:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 05, 2015 10:10 pm
Mesaje: 1
Salut, am 2 difuzoare de inalte de bobinat: unul de yamaha si unul Unitra.
Unde te gasesc si cand pot veni ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Joi Mai 14, 2015 11:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 25, 2009 2:08 pm
Mesaje: 17
Localitate: bucuresti
o766816812 e nr meu lasati sms cu nr dumneavoastra daca nu aud si va sun .

_________________
piese difuzoare http://claudiuurban.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Lun Iun 22, 2015 2:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 22, 2015 2:42 pm
Mesaje: 1
Salut ... am o boxa de 1500 w
EKHO MAX215 ( doua difuzoare pe 15 inch si un tweeter si goarna )
La unu dintre difuzoare mise aude in timpul batai un zgomot asemanator cu un arc ...
Ce sa fie ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bobinez difuzoare & subwoofere
MesajScris: Joi Dec 03, 2015 4:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 03, 2015 4:36 pm
Mesaje: 1
Salut am 4 boxe jbl control 1 poti inlocui suspensia la ele?
La difuzoarele de bass si medii.
Cat ar costa?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România