The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:49 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tutorial - Taierea unui mix in track-uri audio
MesajScris: Mie Ian 04, 2012 10:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Pentru cei interesati sa asculte un mix cu posibilitatea de a trece de la o melodie la alta (fara pauza intre ele) am sa prezint cativa pasi de urmat pentru a taia mixul in mai multe melodii apoi arderea (inregistrarea; trecerea) lui pe un CD blank sub forma de track-uri audio (http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc_Audio_track).

Conditiile de baza:
- In functie de CD-ul blank utilizat pentru ardere (inregistrare) mixul NU trebuie sa fie mai lung de 60 minute sau de 80 minute (acest lucru este specificat pe CD) - exemplu: "Traxdata-CD-R-52x speed-80 minutes-700MB"
- Folosirea unui soft pentru impartirea mixului si extragerea din cadrul sau a melodiilor in format WAV (http://en.wikipedia.org/wiki/WAV)
- Folosirea unui soft pentru arderea (inregistrarea) CD-ului blank cu melodiile extrase, fara pauza intre ele astfel incat redarea sa fie cursiva asa cum a fost mixul initial dar cu posibilitatea de a trece de la o melodie la alta.

Exista mai multe posibilitati de a efectua acest lucru insa eu va prezint ,pentru inceput, una dintre ele (AudaCity la punctul 1 , Sound Forge 9 la punctul 3, Nero - Edit - Split Track la punctul 4)

1.MIX convertit in Audio Track pe un CD

1.1. Audacity - softul audio cu jutorul caruia decupam mixul in mai multe track-uri audio. Daca nu il aveti, se poate (gratuit) descarca si instala de la aceasta adresa: http://audacity.sourceforge.net/
Dupa instalare, deschideti programul si incarcati mixul folosind functia File si apoi Open unde selectati calea catre dosarul in care se afla mixul.
Fişiere ataşate:
00 Open Audacity.JPG
00 Open Audacity.JPG [ 61.87 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]


Fişiere ataşate:
01 Open Audacity File.JPG
01 Open Audacity File.JPG [ 69 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]


O alta posibilitate mai simpla este "DRAG AND DROP" (http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_and_drop) (deschideti separat dosarul in care se afla mixul si cu click apasat pe mix il trageti peste Audacity asa cum este prezentat in imagine)
Fişiere ataşate:
02 Open Audacity  Drag and Drop.JPG
02 Open Audacity Drag and Drop.JPG [ 92.31 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]


In exemplul meu este vorba despre un mix care are 94 minute si a fost salvat .WAV (se poat deschide MP3 sau orice alt format suportat de soft). Daca mixul vostru se incadreaza in limita minutelor scrise pe CD-ul blank atunci sariti la pasul 1.2. Daca nu atunci urmati cativa pasi pentru micsorarea acestuia. Se poate taia o parte din inceput si una din sfarsit sau doar una din inceput.Eu am ales sa scot o parte din finalul mixului astfel incat sa imi ramana un mix de 60 minute.
Fişiere ataşate:
03 Open Audacity  Taiere mix la 60 minute.JPG
03 Open Audacity Taiere mix la 60 minute.JPG [ 109.73 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]

Am selectat partea respectiva si am dat CUT.
Fişiere ataşate:
05 Open Audacity  Taiere mix la 60 minute cut.JPG
05 Open Audacity Taiere mix la 60 minute cut.JPG [ 101.28 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]

Am efectuat un FADE-OUT astfel incat mixul sa se termine cu o scadere uniforma a volumului.
Fişiere ataşate:
06 Open Audacity  fade out.JPG
06 Open Audacity fade out.JPG [ 108.11 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]


1.2. Decuparea mixului in mai multe parti se poate face in 2 feluri:
- in mai multe parti egale (generare automata de puncte de taiere in functia de anumite criterii care le alegem noi in cadrul softului).
Avantaj: necesita putin timp de lucru
Dezavantaj: punctele de taiere ale mixului care reprezinta si punctele de inceput ale track-urilor nu vor fi sincronizate exact cu inceputul melodiilor si din acest motiv,la redare, cand trecem la alta melodie este posibil sa sarim mai multe melodii sau este posibil sa fim tot pe aceeasi melodie ...totul depinde de numarul de puncte de taiere care il alegem in cadrul criteriilor de generare.
ATENTIE: cursorul sa fie la inceputul mixului.
Selectam intregul mix cu CTRL+A , click pe Analyze si apoi click pe Regular Interval Labels.
Fişiere ataşate:
07 auto  Regular interval.JPG
07 auto Regular interval.JPG [ 99.08 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]

Urmeaza sa alegem criteriile de generarea a intervalelor. Puteti opta pentru timpul unui interval si in acest caz modificam secundele.
Fişiere ataşate:
08 auto  label interval.JPG
08 auto label interval.JPG [ 106.67 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]

Se poate opta pentu numarul de intervale (recomand) si in acest caz modificam din cursor in cate intervale sa fie impartit intregul mix.
Fişiere ataşate:
09 auto  number of label.JPG
09 auto number of label.JPG [ 108.81 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]

Am ales un numar de 14 intervale (...in numar de 14 sunt si melodiile mixate), am dat OK si observam ca ne apare sub mix inca o linie ce contine aceste marcaje. Intervalele sunt egale in acest caz dar se pot edita prin modificarea lor spre stanga sau spre dreapta. In cazul meu am ales sa ramana egale.
Fişiere ataşate:
10 Open Audacity  generare label.JPG
10 Open Audacity generare label.JPG [ 112.03 KiB | Vizualizat de 16846 ori ]

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Ultima oară modificat de Ionel Mares pe Mie Feb 01, 2012 9:31 pm, modificat de 6 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Taierea unui mix in track-uri audio
MesajScris: Mie Ian 04, 2012 11:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Numele intervalelor se pot modifica cu numele melodiilor din track-list insa recomand sa pastrati la inceputul fiecarei denumiri numerotarea acestora pentru a nu pierde ordinea mixului.In momentul cand redati discul pe display-ul playerului va apar aceste denumiri.
Urmatorul pas este extragerea acestor intervale si transformarea lor in track-uri wav. Recomand sa il faceti wav pentru a nu pierde din calitate.
Fişiere ataşate:
10.1 Open Audacity  export multiple.JPG
10.1 Open Audacity export multiple.JPG [ 111.99 KiB | Vizualizat de 16842 ori ]

Fişiere ataşate:
11 Open Audacity  export multiple file.JPG
11 Open Audacity export multiple file.JPG [ 128.1 KiB | Vizualizat de 16842 ori ]


Selectam OK (...apar mai multe casute la care trebuie selectat ok) si softul incepe extragerea intervalelor.
Fişiere ataşate:
12 Open Audacity  OK la toate exporturile.JPG
12 Open Audacity OK la toate exporturile.JPG [ 128.57 KiB | Vizualizat de 16842 ori ]

Fişiere ataşate:
13 Open Audacity  confirmare export.JPG
13 Open Audacity confirmare export.JPG [ 134.43 KiB | Vizualizat de 16842 ori ]

Fişiere ataşate:
14 verificare export export.JPG
14 verificare export export.JPG [ 134.55 KiB | Vizualizat de 16842 ori ]



- in parti selectate de noi (punctele de taiere le marcam in cadrul mixului si corespund cu locurile de unde incep melodiile sau se pot alege momentele cand melodiile sunt beat to beat).
Avantaj: la redare, se poate trece de la o melodie la alta exact de unde am ales noi punctul de taiere.
Dezavantaj: necesita mult timp de lucru.
ATENTIE: mai intai trebuie marcat punctul de inceput ...minutul 0.00 al mixului apoi in ordine cronologica crescatoare celelalte puncte.
In momentul cand ati stabilit pozitia cursorului la inceputul unei melodii marcarea ca punct de taiere se face cu tastele CTRL+B. Sub mix va apare inca o linie cu aceste marcaje unde trebuie sa le numerotati 01, 02, 03 ...etc. Dupa alegerea tuturor punctelor de taiere se urmeaza aceeasi pasi descrisi mai sus pana la extragerea track-urilor in format wav.


2.Arderea (inregistrarea) melodiilor pe CD
2.1. Nero - banuiesc ca majoritatea cunoasteti acest soft. Eu folosesc o varianta ceva mai veche Nero 6 inasa bifele ce urmeaza sa le selectati le gasiti si in variante mai noi.
Deschidem programul si selectam Audio CD.
Fişiere ataşate:
100 select burn.JPG
100 select burn.JPG [ 37.15 KiB | Vizualizat de 16839 ori ]

Selectam din dosar track-urile genarate de Audacity si le tragem in Nero.
Fişiere ataşate:
101 select song.JPG
101 select song.JPG [ 99.47 KiB | Vizualizat de 16839 ori ]

Inainte de a da NEXT ne asiguram ca avem bifat "No pause between tracks".
Fişiere ataşate:
102 select bifa no pause.JPG
102 select bifa no pause.JPG [ 101.74 KiB | Vizualizat de 16839 ori ]

Click pe NEXT apoi click pe MORE... pentru a pune bifa pe "Remove silence at end of cda tracks". Lasam Disc-at-once pentru ca este strict legat de eliminarea pauzelor dintre melodii.
Fişiere ataşate:
103 select no silence.JPG
103 select no silence.JPG [ 108.01 KiB | Vizualizat de 16839 ori ]

Selectati viteza de ardere a discului (eu o folosesc x4 - cea mai mica) si apoi click pe BURN. Asteptati pana scrierea este finalizata. Verificati discul cu Windows Media Player.

Succes!

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial - Taierea unui mix in track-uri audio
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 8:41 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
3.MIX convertit in Audio Track

3.1 SoundForge 9 poate fi descarcat de aici http://www.sonycreativesoftware.com/soundforgesoftware

Separarea mixului in track-uri audio cu sound forge este foarte asemanatoare cu cea prezentata mai sus pentru AudaCity. Eu utilizez aceasta varianta pentru ca sunt ceva mai familiarizat cu acest soft.
Pentru inceput, incarcam mixul in soft.
Fişiere ataşate:
01 deschidere fisier.JPG
01 deschidere fisier.JPG [ 102.18 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Se marcheaza pentru inceput minutul 00.00. Stabilim pozitia cursorului si apoi se apasa doar tasta M.
Atentie: marcajele se fac in ordine cronologica crescatoare pana la sfarsitul mixului. OBLIGATORIU se marcheaza si minutul final.
Fişiere ataşate:
02 marcare minutul zero.JPG
02 marcare minutul zero.JPG [ 124.39 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Fişiere ataşate:
03 marcare in ordine cronologica crescatoare.JPG
03 marcare in ordine cronologica crescatoare.JPG [ 140.18 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Fişiere ataşate:
04 marcare finalizare mix.JPG
04 marcare finalizare mix.JPG [ 118.54 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Dupa marcarea minutului final trebuie sa convertim punctele de marcare in puncte de regiuni. Un punct marcat devine inceputul unei melodii dar si finalul celei anterioare.
Fişiere ataşate:
05 convertire marcaje in regiuni.JPG
05 convertire marcaje in regiuni.JPG [ 123.95 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Click pe YES.
Fişiere ataşate:
06 start convertire.JPG
06 start convertire.JPG [ 120.79 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Fişiere ataşate:
07 finalizare convertire marcaje.JPG
07 finalizare convertire marcaje.JPG [ 119.27 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Convertirea regiunilor in trakuri audio in format wma.
Fişiere ataşate:
08 convertire regiuni in track-uri.JPG
08 convertire regiuni in track-uri.JPG [ 124.09 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Fişiere ataşate:
09 selectare destinatie convertire.JPG
09 selectare destinatie convertire.JPG [ 103.64 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Fişiere ataşate:
10 finalizare convertire regiuni in track-uri.JPG
10 finalizare convertire regiuni in track-uri.JPG [ 115.38 KiB | Vizualizat de 16745 ori ]

Odata finalizat procesul de extragere a track-urilor trebuie sa le ardeti pe un CD blank asa cum am prezentat la punctul 2 pentru NERO.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial - Taierea unui mix in track-uri audio
MesajScris: Mie Feb 01, 2012 9:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
4.MIX convertit in Audio Track

4.1 Nero Split Track - poti folosi si aceasta varianta insa:
Avantaj - necesita putin timp de lucru daca alegem aleatoriu punctele de taiere (ele corespund cu trecerea de la o melodie la alta) deoarece se pozitioneaza cursorul si se da o comanda pentru adaugarea marcajului.Daca adaugam multe marcaje este posibil ca in momentul cand dam comanda din player pentru a trece la urmatoarea melodie, sa fie tot melodia curenta. Daca adaugam prea putine marcaje este posibil ca in momentul cand dam comanda din player pentru a trece la urmatoarea melodie, sa sarim una sau mai multe melodii .... totul depinde de momentul ales. Sunt Dj care mixeaza la 30 secunde , sunt altii care mixeaza la 3 minute (aproape de media unei melodii). Aceasta nu reprezinta o regula pentru tehnica de lucru a unui Dj.

Dezavantaj - necesita foarte mult timp de lucru daca vrem ca punctele de taiere sa corespunda cu inceputul urmatoarei melodii din mix deoarece este greu de lucrat cu zoom in, zoom out si play.

1 Deschidere program, selectare "Make Audio CD".
Fişiere ataşate:
01 open burn audio cd.JPG
01 open burn audio cd.JPG [ 38.13 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]


2 Incarcare fisier - "drag and drop".
Fişiere ataşate:
02 incarcare fisier.JPG
02 incarcare fisier.JPG [ 104.05 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]


3 Calea pentru editarea mixului in Nero.
Fişiere ataşate:
03 dechide proprietati fisier.JPG
03 dechide proprietati fisier.JPG [ 64.88 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]

Fişiere ataşate:
04 tabul 2 - split mix.JPG
04 tabul 2 - split mix.JPG [ 76.29 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]


4 Dupa cum se observa, marcajele de incaput si sfarsit sunt "by default". Trebuie sa adaugam noi restul marcajelor de taiere. Cu click pe mix (portiunea verde) pozitionam cursorul si apoi click pe SPLIT.
Fişiere ataşate:
05 pozitionare cursor apoi split.JPG
05 pozitionare cursor apoi split.JPG [ 76.57 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]

Fişiere ataşate:
06 rezultat split.JPG
06 rezultat split.JPG [ 84.6 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]

Fişiere ataşate:
07 finalizare marcaje.JPG
07 finalizare marcaje.JPG [ 79.48 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]


5 Cand am terminat de adaugat toate marcajele dam click pe "Apply". Apare un avertisment la care dam ok si apoi click pe OK (cel de langa Apply).Vom observa rezultatul in prima fereastra de la care am inceput. Acesta este un alt avantaj al acestei metode deoarece generarea track-urilor este facuta direct in cadrul softului. Nu mai suntem nevoiti , cum am facut la celelate metode, sa alegem un folder separat pentru generarea track-urilor. Din acest moment urmati pasii de la punctul 2 (Arderea (inregistrarea) melodiilor pe CD) imaginea 3.
Fişiere ataşate:
08 finalizare split.JPG
08 finalizare split.JPG [ 50.92 KiB | Vizualizat de 16698 ori ]

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial - Taierea unui mix in track-uri audio
MesajScris: Lun Iun 11, 2012 7:21 am 
CD Architect 5.2 e mult mai simplu


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România