The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: VINIL ???
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 5:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Am vazut multe topic-uri si tutoriale in zona de DJ cu tot ce tine de digital, console, midi etc. Dar n-am vaut nimic, sau n-am gasit, ceva legat de subiectul asta : mixatul pe vinil. Este primul format de mixat in istorie si in continuare, cel mai bun, profund, dinamic si calitativ (ca si sunet) mediu de mixat. Nu o zic numai eu, ci cam toate somitatile in materie. Iar in ceea ce ma priveste am mixat cam pe orice mediu muzical posibil de-a lungul anilor(de la caseta si banda magnetica la cd si vinil si digital) si am ajuns la concluzia (care exista si in hi-end) ca analogul este "tata lor" in ceea ce priveste calitatea sunetului. Nu cred ca exista aparat digital la ora actuala sa-ti reproduca sunetul de club cum o face un Rane 2016 cu Technics SL1200 (pe care am pus de multe ori si sterge pe jos cu orice alt concurent digita)

Intr-adevar, stim cu totii, pretul este factorul decisiv astazi si multe piese nu le vom regasi pe vinil (exceptand muzica electronica care a ramas fidela tocmai faptului cu analogul si fidelitatea) si in general sunt scumpe. Ca sa nu mai vorbesc de echipamente si doze si etc. Dar totusi, ajungi sa dai 500-800 Euro pe o consola buna (buna e mult spus, nu consider nici o consola buna ca si calitate a sunetului) iar in acelasi timp cu banii aia, iti poti lua o pereche de platane la sh (unele dintre ele te tin o viata si le lasi si mostenire daca stii sa le folosesti). Mai mult chiar, sunt multe placi de sunet care te lasa sa mixezi pe vinil si sa folosesti laptopul pe post de mediu de stocare, deci ai si avantajul asta. Daca vrem sa fim dj in adevaratul sens tehnic al cuvantului, nu putem macar incerca? Nu exista placere mai mare pentru urechi cand ajungi sa faci asta, va garantez.

Pareri? Intentii?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 7:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Calitatea sunetului NU TINE DE calitatea consolei, ci de placa de sunet a acesteia.
In realitate orice consola MIDI face acelasi lucru trimite comenzi catre calculator care le prelucreaza si asa ajungi sa controlezi programul de mixing.Poti face analogie la o tastatura.Si ea face cam acelasi lucru,bineinteles folosind alte protocoale.
Daca se vrea o calitate mai inalta a sunetului,raspunsul sigur este:o placa de sunet PRO...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 9:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
uhmm, esti cam offtopic, discutam de vinil in contextul dj-ing....

consola este termenul mai romanesc la midi controller cu placa de sunet incorporata sau la asta ma refeream eu...presupun ca te referi la midi controller strict, ca nu are legatura cu calitatea sunetului, si aici asa este...

dar sincer n-am vazut multi dj sa foloseasca consola si placa de sunet separata pentru ca nu si-ar mai avea rostul consola in cazul asta, iei un X1 cu o placa Native si nu-ti mai iei toata consola dupa tine...repet, e un setup mai dubios, majoritatea oamenilor isi cumpara console tocmai ca sa scape si de a mai cumpara o placa de sunet separata pe langa faptul de a o folosi ca si controller

Consola : http://www.thomann.de/ro/native_instrum ... 2_mkii.htm (cu tot cu placa de sunet)

Controller: http://www.thomann.de/ro/native_instrum ... _stock.htm

Placa de sunet : http://www.thomann.de/ro/native_instrum ... ch_a10.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 12:58 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai ai raspuns singur ! Muzica electronica (facuta pe calculator cu placi de sunet digitale, totul digital) redata pe vinil ?
Nu iti suna asa cam ca nuca in perete ? :D Apoi nu stiu daca diferenta de calitate dintre un vinil si o placa de sunet,
(presupunand ca vorbin de ce se poate mai bun in domeniu de ambele parti) o poti face pe un sistem de sonorizari !
Daca fac scratch-uri e normal sa nu imi iau o consola cu jog-uri de 10 cm, dar pentru manipulat efecte daca are si
sensibilitate de touch si cue search e ideala dimensiunea. De ce sa imi ocup pupitru cu doua de 12" ?
In schimb daca asi mixa stilul care se preteaza, si as face scratch-uri, idealul ar fi platane,
chiar daca ar fi fost cazul sa zica altii ca nu se aude tocmai bine fata de digital !

Si stii ce e cel mai interesant ? Pe sculele mele, se aud piesele facute de mine, exact asa cum am vrut sa sune.
Un sistem dpdv tehnic este hi-fi, care vine de la inalta fidelitate (da?), atunci cand materialul sonor redat prin acel sistem
de la sursa pana la incinte, nu sufera nici o modificare ! Atunci esti hi-fi HIGH FIDELITY !!!
Treaba e ca pe alte sisteme digitale bune pe care am comparat suna foarte apropiat...
Daca tu pui piesa pe vinil si suna altfel decat stiu eu ca am facut-o sa sune, nu mai e hi-fi prietene !
Sper ca ai inteles punctul asta de vedere ! Aceeasi problema si la tuburi !
Majoritatea hi-fi-stilor habar nu au despre electronica ! Ori din acest motiv ei o iau cu "uite frate cum suna" !
Ba, pai suna... dar ca suna mai frumos, nu este egal cu este redat idem cu sursa, adica inalta fidelitate !
Apoi, mai sunt si factorii subiectivi... daca tu asculti la 110dB sa zicem, ceea ce e mult pt o auditie hifi,
dar de dragul calculelor, iar camera ta are un nivel de 30dB la liniste. Presupunand de ex playerul meu
Onkyo Integra DX7711 care are raportul semnal/zgomot de 106dB si o gama dinamica de 98dB, 100dB ch separation,
nivelul zgomotului ar fi la vreo 10dB, care nu ii auzi in linistea aia de 30dB... nici 20dB, nici mai jos :)
Doar intr-o camera anecoica foarte buna, ai auzi nivelul ala daca ai asculta doar zgomotul, fara muzica !
Ori un Technics SL-1200 MK5, are Rumble –56 dB (IEC 98A Unweighted) / –78 dB (IEC 98A Weighted) Foarte hi-fi !!!
Si poti sa ai ce am spus eu mai sus, ca ai degeaba daca asculti intr-o incapere ne tratata acustic corespunzator !
Sunetul din camera nu va reflecta deloc calitatea sculelor ! :)

Am fost cativa ani si eu pe time code, asa se numeste sistemul care iti permite sa controlezi softul prin vinil sau cd !
Da putem incerca, eu am incercat... dar nu cred vrea cineva sa incerce cu o asemenea investitie !
Daca nu ii place ? Daca isi da seama ca nu are abilitatile necesare ?
Opiniile sunt foarte impartite si dj este pana la urma cel care isi face publicul sa se simta bine,
nu cel care are doua platane in fata ! Oricum, in afara acestui fapt eu nu pot numii dj pe cineva care nu e
in stare sa mixeze doua piese de bpm diferit fara sa foloseasca functia sync !

Daca sti sa faci beat matching, il poti face pe orice ! Iti ia minute sa te "setezi" pe ce ai in fata !
Daca mai ai si minimum de cunostinte despre sunet, nu exista sa ai un mixer in fata si sa nu identifici imediat
functiile minime de care ai nevoie sa mixezi ! (cum am primit eu intrebari la unele eventuri de la cel ce urma dupa mine )

Asa ca ia un pic piciorul de pe pedala. Da mai in spate si priveste minunatia diversitatii !
Esti pe platane ? Ok, foarte bine tot respectul ! Dar il primesti numai daca cineva ramane cu
o impresie placuta de la tine, fie ca ai avut un program frumos, fie ca ai tehnica in platane,
si probabil ca stii la ce ma refer ! Fie le ai pe amandoua, ceea ce e si mai bine !

In plus, cum exista console entry level la 600-1000 de lei, asa e si la platane !
Deci nu esti super la sunet doar pt ca ai platane ! Poti fi groaznic, crede-ma !
Asa si la console. Eu am ceva mediu... am doua controllere Reloop Contour IE.
Au costat 1500 de lei bucata. Au 8 iesiri pe rca (4 stereo pt 4 deck-uri virtuale) si 2 (una stereo) pt casti.
Iar ca specificatii sunetul e mai bun ca la SL1200-MK5 la care nu am gasit nici o specificatie
in afara de Rumble –56 dB (IEC 98A Unweighted) / –78 dB (IEC 98A Weighted)

THD+N Out 1/2/3/4: Less than 0.02% Master Out: 0dB, W/20KHz LPF, A-weighted
S/N Ratio Out 1/2/3/4: More than 80dB Master Out: 0dB, W/20KHz LPF, A-weighted
LR Separation Out 1/2/3/4: More than 80dB at 1KHz Master Out: 0dB, W/20KHz LPF, A-weighted

Pentru sonorizari... nu am nevoie de mai mult.

Si hai sa mai punem in evidenta un aspect:
Diferenta de sunet de multe ori este din cauza ca cei care nu stiu, nu cunosc sau doar vor sa defaimeze,
compara sunetul de pe un turntable pe care se invarte un vinil original, cu aceeasi piesa redata digital dar dintr-un fisier mp3 !
Pai nu asa... cu cat e mai buna placa de sunet, mai mult va scoate in evidenta slaba calitate a mp3-ului !
Ia wav-ul original care a fost pus pe vinil si reda-l, stai intr-un spatiu corespunzator, si atunci faci comparatie ! ;)

Toate cele bune si succesuri ! :)

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 1:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ai lacune tehnice foarte mari! Nu stiu daca este lipsa de experienta sau incapatanarea asta prezenta pe mai toate forumurile de gen. Am invatat o chestie in cursul anilor, "live and let live"...topicul meu nu este "folositi vinil!!!" , era o intrebare daca mai foloseste cineva asa ceva si sa imparta din pareri si daca nu, de ce?. Ca dovada ca nici nu ai citit postul calumea si te-ai apucat sa-mi "explici" tu mie cum sta treaba cu vinilul si "taimcod" asta domle :))....glumesc evident

Hai s-o luam pe rand, am zis ca muzica electronica (care nu e intotdeauna digitala tehnic vorbind si n-am sa incep discutia asta, e plin netul) e predominanta. Desi in ultimii 10 ani s-au cam schimbat lucrurile (vezi daft, gorrilaz, coldplay, u2, multe ost-uri etc.).Si chiar sa presupunem ca e facuta digital, un 96khz cu 24 sau 32 n-o sa ajunga niciodata pe cd sau mai rau, mp3 in formatul ala, de aici avantajul si dinamica vinilului. Daca faci muzica din sample-uri la 44 cu 16 intr-adevar vinilul e redundant, pentru ca se va auzi la fel pe orice. Dar astea sunt cazuri minore si total neimportante. Idea de baza este ca eu nu ma refeream strict la muzica electronica.

In al doilea rand nu ma bag in hi-fi ca nu sunt vreun expert in asta si eu vorbeam stric de dj-iala si nu vad legatura cu topicul.

Next, era vorba de investitie si aici ai dreptate, ca nu sunt multi dispusi sa investeasca si am subliniat si eu acest lucru. Si total de acord cu "dj este cel care face publicul sa se simta bine"...din partea mea poate sa puna si de pe walkman daca e vibe tare :)) Vorbeam de pasiune, de feeling si de tehnica. Este irelevant pentru public, in proportie de 70-80% ,sa spunem, de pe ce pui, vorbeam de cum te simti tu daca ai folosit vinil si daca iti schimba cumva perceptia. Si nu, nu vand platane, le-am vandut acum vreo 3 ani :)) dar folosesc in continuare viniluri sau "taimcod" din asta cum ii zice, diferenta e ca nu mai car nimic dupa mine ci le cer in riderul tehnic...daca am chef that is

Aaanyway, nu inteleg chestia cu pedala si acceleratia, de fapt tot postul meu era de impartit opinii cu privire la vinil. E scump, am inteles idea ta, sau asta reiese din ce ai scris. Si te inteleg, decat sa dai 10-20-30 euro pe cateva piese mai bine le iei gratuit de pe net (am facut si eu chestia asta exclusiv, ani de zile, la inceput cand nu-mi permiteam) dar odata cu trecerea anilor am inteles si chestia cu calitatea, care intotdeauna costa...prea mult cateodata, mai ales in domeniul audio! (chestie pe care o zic si "batranii" pe aici de la inceputurile forumului). Si intr-adevar, pentru sonorizari ai nevoie de un laptop si atat...si iarasi inteleg, este irelevant vinil-cd-mp3 in sonorizari, dar eu ma refeream (iarasi greseala mea, cred ca am o pb de exprimare) la dj de club, rezident sau invitat. Puteai de fapt sa te opresti doar la "da am incercat, nu m-a coafat din xyz motive si m-am lasat"

Deci chill, nu sunt aici sa-mi etalez cunostintele sau sa invat pe cineva. Era doar o discutie. Care se transforma in "etalare de echipament si cunostinte" (care nu sunt la cine-stie-ce nivel amandoua, daca ti-as raspunde in modul in care o faci tu)

Succese indeed :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 2:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Citat:
Daca vrem sa fim dj in adevaratul sens tehnic al cuvantului, nu putem macar incerca? Nu exista placere mai mare pentru urechi cand ajungi sa faci asta, va garantez.


Eu vad cu zici tu ca daca vrei sa fi dj tre sa ai platane...
nu vad nici o intrebare daca mai foloseste cineva...

Restul sunt lacunele mele... si mi iti face griji, sunt chill de mult ;) Mai chill decat crezi matale :)

Mult succes in continuare.

PS - Si eu am mixat si pe caseta si pe banda si pe platane si pe cd-playere fara pitch control si...
Dar nu am zis cand faceam eu, stiu eu, fac eu.

Prezinta-mi si mie, te rog frumos, specificatiile privind raspunsul in frecventa, gama dinamica, separarea intre canale si alte detalii de acest fel despre ce platan vrei tu !
Apoi mai continuam :)

Peace ! Out now !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 6:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Tehnic vorbind, din pct meu de vedere, da, ar trebui sa stii sa mixezi pe orice...si cum mixatul pe vinil este considerat (de unii) cam cel mai greu din punct de vedere tehnic, pot spune ca TEHNIC vb daca nu stii vinil nu esti dj...repet este irelevant pentru marea majoritate a populatiei, dar aproape tot ce inseamna dj de cariera cu un anumit nivel de succes mai mic sau mai mare a invatat la un moment-dat chestia asta (asta pentru ca multe piese, mai ales in muzica electronica, ajung numai pe vinil si nu sta nimeni sa le faca flac-uri sau mp3 la 320)...intr-adevar nu e obligatoriu si efectul final nu are legatura cu asta...e doar parerea mea

Specificatiile respective nu le vei gasi la multe platane dintr-un motiv foarte simplu, sunt doar niste "motoare" pe inteles mai simplu (asa ca vei gasi specificatii de genul forta motorului, tipul motorului, greutate, greutate brat, unghiuri etc.)...in schimb vei gasi toate specificatiile de care ai nevoie la doze, pentru ca in multe cazuri semnalul din doza ajunge direct in mixer unde exista pre-amp-ul pentru doza (phono)...si aici intr-adevar intervine potenta mixer-ului, de-asta am si dat exmplu Rane-ul de mai sus care este extrem de scump dar cu un sunet pe masura...dar din cate am observat chiar si la A&H Xone sau la Ecler Evo sunetul este la fel de cald si dinamic ca la Rane in ceea ce priveste pre-amp-ul phono (Pioneer-ul mi se pare inferior la capitolul asta dar nu am stat sa studiez de ce, eh lene :))

Asa ca, de exemplu, in general am folosit doze Ortofon din seria Concorde sau ceva de pe la Shure (foarte putin) :

Concorde Nightclub http://ortofon.com/dj/products/dj-cartr ... tclub-mkii

Concorde S (seria mai pt toata lumea) http://ortofon.com/dj/products/dj-cartr ... corde-dj-s

Erau exemple, sunt sigur ca sunt mii de tipuri de doze si de platane si variatii f mari in specificatii, dar sper sa gasesti info necesare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 9:15 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
hazard7282 scrie:
Tehnic vorbind, din pct meu de vedere, da, ar trebui sa stii sa mixezi pe orice...si cum mixatul pe vinil este considerat (de unii) cam cel mai greu din punct de vedere tehnic, pot spune ca TEHNIC vb daca nu stii vinil nu esti dj



Exact parerea aceasta o am si eu.
Probabil si acesta este unul dintre motivele pentru care in ultimii ani am cunoscut din ce in ce mai putine persoane capabile sa practice meseria de DJ. Tinerii din ziua de azi nu mai sunt DJ pentru ca simt o chemare si au un talent si o ureche muzicala, ci pentru a face bani si pentru a combina multe femei... :roll:

Am inceput recent sa caut anumite Vinyl-uri pe care sa le pun bine pana in momentul in care voi avea vreodata timp sa ma apuc serios sa invat sa mixez pe platane. Nu pentru a fi Dj , dar pentru sufletul meu.

doua dintre cele mai importante din colectia mea :mrgreen:


Fişiere ataşate:
LFO.jpg
LFO.jpg [ 56.03 KiB | Vizualizat de 9196 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 9:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Mwoaaa, pour les connaisseurs :)) LFO!!!

Stii cum e? Nu-i condamn nici pe tinerii wannabe dj...traiesc in epoca Guetta si altceva in afara de asta nu viseaza...este sistemul, este muzica, este nesimtirea...problema este ca daca incerci macar sa le explici ca Guetta nu exista fara LFO sau New Order sau chiar Kraftwerk o sa rada de tine, adica "ce ma iei frate cu toti bosorogii" si vinilurile si Moog-urile astea...cand secretul este tocmai de acolo. De-acolo pleaca totul, "you have to know the roots to find the secret" zicea mos' Knuckles intr-un interviu. Si iarasi ei nu inteleg ca toti de genul Tiesto, Guetta, Digweed etc. au muncit de le-au sarit ochii ani intregi, cateodata pe cateva beri, in cluburi obscure cu 20 de oameni. Nu vor sa inteleaga ca iti trebuie ani foarte grei de munca continua sustinuta daca vrei sa faci ceva.

Aaanyway, devin si eu un bosorog prea obosit in curand si poate de aici si subiectivismul si obsesia cu vinilul cand ma apuca :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
eu sunt deja bosorog din punctul asta de vedere... :lol:

Apropo de LFO, numai eu stiu cat am batut in lung si-n lat tot Frankfurtul o saptamana pe jos prin toate cotloanele dubioase in cautare de record shop-uri.

Cateodata dai de cate un diamant printre mormanele de discuri banale 8)

pe celalalt il recunosti? :twisted:

BTW, ambele erau noi si sigilate cand le-am gasit

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Din punctul asta de vedere, Frankfurt e un pic Mecca pt mine :))...Freebase este preferatul meu pentru ca am gasit tot timpul acolo tot ce tine de electronica, e deja o manie cu Freebase-ul...iar in afara de electronica vorba ta, am dat de unul intr-un cotlon si am stat 4 ore acolo :)))...celalalt sleeve nu-l recunosc, seamana a rhcp dar nu rasare :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:36 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
E Apex Twin - Come to Daddy ;)

Da, am fost si pe la Freebase ;)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Mdaaa, acum inteleg de unde obsesia cu cei mai puternici basi din lume :))))))) am vazut multi oameni cu plamani dislocati de-a lungul timpului :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Domnul meu, eu nu am nimic cu tine, dar ai inceput apasat ! :)

Si da am spus si eu ca nu numesc dj pe cel care nu stie sa fac basic-ul.
Fara sync, fara soft... doar un mixer cu volume si cross, si doua playere cu pitch control.
trebuie sa faca asta altfel nu e dj, pt ca un program bun se poate face si pe winamp :)

In fine, lasand egourile sa doarma si realizand impreuna ca vorbim aproape acelasi lucru dar diferit:
Incercam sa iti explic TEHNIC ca redarea sunetului cu o scula cu asemenea specificatii nu este fidela...
Coloreaza sunetul ! Ca suna frumos, e alta poveste, dar am zis, a suna frumos nu inseamna si fidel !
(da m-am uitat si la doze, scuze, am uitat si eu, nu m-am mai jucat de mult pe platane, am ales digitalul in 2006)

Ca sa fiu mai tehnic, la aceata doza ( http://ortofon.com/dj/products/dj-cartr ... tclub-mkii )
ai Channel separation at 1kHz 23 dB si Channel separation at 15 kHz 15 dB !
Asta inseamna ca unde diferenta dintre canale este de 23 de dB, in canalul care e mai incet cu 23dB,
vei auzi o combinatie egala a celor doua canale in mono !

Un exemplu, si astfel de perioade sunt multe intr-un track, si nu imi spune ca sunt prea scurte sa le sesizezi !
Aceste mici detalii "coloreaza" sunetul ! Nu mai auzi piesa asa cum e facuta !

Imagine

O suna fain, nu contrazic, dar asta nu inseamna fidelitate... ai pus mult accentul pe hi-fi (sau asa mi s-a parut mie :P )
Iata Rane MP 2016S are Signal-to-Noise Ratio: Phono 91 dBu Input shorted, “A” weighted

Deci inca o data. Un sistem care suna frumos, nu inseamna neaparat ca reda fidel materialul.
Iar spatiul in care asculti, de asemenea are o mare importanta, si se pare ca sta stii deja ! :)
Da, ca nu toti tinerii din ziua de azi stiu ce sa faca in fata unui pupitru cu platane, sunt de acord !
Ar fi bine ca la un momentdat sa puna mana sa stie si asta, chiar daca nu isi iau pentru ei, in mod curet !
Altfel privind evolutia, daca fiecare mecanic ar sta sa invete toate tipurile de motoare aparute pana azi,
pe motiv ca nu esti mecanic daca nu sti sa repari un motor din 1900, ala nu ar mai ajunge la zi cu motoarele !
Sper ca ai inteles aluzia ! Trebuie sa sti doar ce ai nevoie ca sa duci munca mai departe !
Pentru ca se va ajunge candva sa nu mai poti invata tot din urma ! Deja sunt destule !
Sunt destui controlleristi care combina dj-ingul cu live-ul si folosesc o caruta de softuri
combinate intre ele si cu o caruta de pluginuri, si au facut mapari personale la controllere,
(cum am si eu pe setup-ul meu de altfel), unii si-au facut controllere personalizate...
Pai tata, aluia nu ii trebuiesc si nu cred ca mai are chef sa stie de platane !
Pe de alta parte unii combina platanele cu midi, si au aparut deja platane cu controllere midi pe ele.
Cum spuneam mai sus... diversitate !

Aaaa, ca un pusti isi imagineaza ca doar invata putin sa traga mult pe cosor si mai stiu eu ce, nu e treaba mea !
Adica ei nu sunt motivul discutiei cu tine acum, si nici nu vor fi vreodata ! :)

Mai apare un aspect: daca eu sunt pe midi si nu am viniluri,
degeaba stiu sa dau pe platane cand nu am ce pune pe ele, daca ajung la o locatie cu platane ! :)
Adica trebuie totusi sa luam totul in considerare... parerea mea care este, si cu asta am incheiat !

Repet inca o data ! Nu am nimic cu tine, si imi pare rau de fiecare data cand am astfel de discutii
in scris, pentru ca tu ai interpretat discutia ca fiind aprinsa, ori eu sunt foarte calm :)

Ca sa stii ca nu stai de vorba cu unul din tinereii de care spuneai, sa ma prezint:
Am 35 de ani si sunt constient de pasiunea mea pentru electronica si muzica de la 9 ani.
Sa fie de atunci vreo 26 de ani ! Nu stau sa iti scriu ce am facut pentru ca este irelevant, dar ar trebui
sa iti dai seama ca dupa 26 de ani de pasiune si studiu (pt ca asta nu se termina niciodata), nu sunt tocmai praf...

Numai bine si poate ne vedem la o bere cand da soarele, ca vad ca esti din Constanta ! :)

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Sâm Mar 21, 2015 2:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Sincer nu sunt la nivelul la care sa interpretez specificatiile tehnice ca la carte si sa-mi dau cu parerea. Am renuntat sa studiez la asta cand am ajuns la concluzia ca toata specificatiile din lume (reale sau umflate) nu fac 2 parale in real world. Mai ales in ultimii 15 ani fiecare poate sa scrie aproape ce vrea in specificatii mai ales daca inventeaza ei niste termeni. Si nici la fidelitatea nu ma refeream, am zis doar ca parerea mea coincide cu cea a hi-end-istilor. Poate gresim, who knows? Sunt bosorogi somitati de-o viata in materie care au vesnic contraziceri cu pro sau contra vinil. Cert este, ca in real world totul este extrem de subiectiv si ca nu stie nici dracu :))

Ce am zis in schimb este ca sunetul este extrem de viu, dinamic, non-metalic etc. Si ca ma topesc EU dupa el. Ca induce distorsiuni sau "infrumuseteaza" piesa originala, iarasi nu stiu. Si nici ei, bosorogii, nu stiu....n-au o concluzie definitorie. So asta cu fidelitatea si tehnica din spatele vinilului cred ca ne depaseste pe amandoi (cel putin pe mine sigur).

Analogia cu motorul de la 1900 e un pic eronata. As zice ca motorul de la 1900 ar fi un CDJ 500 mai degraba decat vinilul. As zice ca un mecanic care nu stie principiile motorului cu ardere interna (vinilul) e praf, DA.

Ajung rar in Cta (o "tzara" mica pe care o iubesc din tot sufletul). Mai mult primavara si vara. Dar cu siguranta ne cunoastem cel putin din vedere, daca suntem aceeasi generatie si activam in acelasi domeniu.... si o sa bem ceva. 8)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România