The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 5:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Mare minune, sambata, am postat ca Reaper merge cu virtual dj si apoi am reusit si ci winamp, dupa cateva ore de somn... am uitat toate setarile, asa incat nu mai merge nimic!!! Reusisem asta dupa vreo 2 litri de vin si ceva bere :D , asa ca IN VINO VERITAS!!!! :D Ma poate ajuta cineva cu xp-ul modificat, ca sa nu mai caut de nebun!?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 6:40 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
O sa testez si eu aceasta "solutie", am tot ce imi trebuie, chiar mai mult insa abia pe 5-6iulie, momentan sunt in renovare. :P

ceva ce cred ca va va prinde bine:

TinyXP Rev10

- Hard Disk Space Used = 833Mb
- Running Processes = 15
- RAM Usage = 60.3Mb
- Services Started = 20

MicroXP v0.84(SP3, pentru SP2 luati versiunea < V0.82)

- Hard Disk Space Used = 221Mb
- Running Processes = 16
- RAM Usage = 42.4Mb
- Services Started = 17

Pentru o versiune curata MicroXP v0.82 SP 2 contactati-ma pe pm


Ultima oară modificat de Fabian David pe Mar Iun 15, 2010 7:07 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 6:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
iata si un video, cu reaper si virtual dj, nu are sunet, nu stiu de ce :evil:
View My Video


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 6:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
remy66 scrie:
iata si un video, cu reaper si virtual dj, nu are sunet, nu stiu de ce :evil:
View My Video

filmuletul nu are sunet! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 8:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
FuBu scrie:
Pentru o versiune curata MicroXP v0.82 SP 2 contactati-ma pe pm

are cumva si drivere pt serial ata?? eu unu am incercat sa integrez cu Nlite da nu mi le/a recunoscut. probabil nu erau complete (mersi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 10:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Gata am routat si eu microfonul prin reaper - ramane sa caut FXuri pentru Mac. Am ceva de la Apple - probabil daca instalez Logic o sa am mai multe.

Apropo octavian, poti sa-mi recomanzi ceva FXuri ok de folosit, ce compresie ca sunt pai multe, eventual un EQ ... Am observat ca microfonie tot face - e posibil sa nu fi facut eu ceva ok? Multam fain

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 11:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Da Logicul are foarte multe. Practic are tot ce ai nevoie built-in ca și Reaper.
20 de milisecunde e latența USB-ului peste care se adugă cea din DAW. Logic-ul merge bine pe undeva pe la 3 milisecunde.
Din păcate 20 de milisecunde e latența medie a USB-ului. Există și mult mai rău. În funcție de ce programe și procese ai instalate. De exemplu WIFI-ul mănîncă serios din întreruperi și îți încetinește din viteza USB-ului. La fel și rețeaua.
Altă problemă cu USB-ul care nu e așa de vizibilă e că latența e variabilă. Acum ai 10 ms, peste un minut 30 ms, apoi 20 și tot așa. Poate nu te încurcă 20 ms dar latența variabilă sigur te face să falsezi. De fapt e distractiv, așa poți să demonstrezi oricui că cîntă prost, indiferent cît de bun e, și nimeni nu are cum să-și dea seama de ce. Urechea internă se poate adapta la 20 ms latență dar nu și la latență variabilă.
Mă rog, încearcă. Cu un microfon cadioid dinamic bunicel (SM58 e ieftin și bun) poți liniștit să cînți cu capul în boxă cum se spune. Cu un reglaj minor de EQ eu folosesc microfonul în fața boxei la maxim 2 metri la putere maximă. Și dacă știi să ții microfonia în prag atunci poți să te apropii chiar la 1 metru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 12:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Am Beta58a insa nu cant - deocamdata - am renuntat de vro 10 ani insa mi-a refacut baza de negative si vreau sa reiau povestea - am si de ce. Ma rog, nu conteaza acum. Insa cand va fi cazul o sa iau o placa FW cu cateva canale si-mi fac treaba fara probleme in 8 canale de ex. Acu experimentez si mi se pare superok povestea. Ma intrebam daca un Motu MK1 ar fi la fel de ok - pe ebay se gseste pe la200 usd.
Totusi pe Reaper e ok - sincer n-as vrea sa ma compic cu Logicul - e foarte stufos si il folosesc pe acelasi Laptop cu Traktorul - nu vreau sa omor laptopul de tot cu toate ca am ceva resurse - C2D 2,4, 4 gb memorie. Mi-ar placea insa niste efecte cu interfate ceva mai putin tehnice care arata ca echipamentele de rack.

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 10:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Citat:
Mi-ar placea insa niste efecte cu interfate ceva mai putin tehnice care arata ca echipamentele de rack.

Există cu tonele.
Citat:
Ma intrebam daca un Motu MK1 ar fi la fel de ok

Exagerezi. 828 MK1 e o interfață de acum 12 ani. Convertoarele sînt din epoca de piatră. Dar problema cea mai mare sînt condensatoarele electrolitice care în funcție de cîtă căldură a încasat unitatea s-ar putea să crape foarte repede.
Dacă e vorba de Ultralite MK1 e cu totul altă poveste.
Citat:
Am observat ca microfonie tot face - e posibil sa nu fi facut eu ceva ok?

M-am uitat pe site la Native Instruments și acolo nu apare deloc clar în schemele lor cum intră microfonul. Dacă interfața are propiul mixer soft atunci înseamnă că nu ajungi în computer ci mixează local în interfață (foarte probabil) așa numitul mixer pentru monitorizare, tocmai pentru a evita latența.
Cel mai simplu în Reaper / Options / Preferences / Audio / Device - aici ASIO/ ASIO a lui NI. Enable Inputs - aici trebuie să-ți apară toate intrările. Pune prima și ultima. Ok, Apply. Insert new Track (Ctrl+T). Deschide mixerul (Ctrl+M). Mouse dreapta pe vumetru / Mono Input și selectezi microfonul. Din nou mouse dreapta pe vumetru în mixer. Monitor Input(primul de sus) și Record disable (input monitoring only). Și armează trackul - butonul AR cu rosu. Asta e. Acum ai semnal din microfon prin Reaper.
Îți repet din nou să nu ai microfonul mixat direct prin interfață (mixer hardware sau soft), Motu are și una și alta, poți mixa direct totul doar cu interfața, fără calculator, și dacă bagi calculatorul poți să dublezi totul fără să-ți dai seama. Mai are și un soft al lui care controlează mixerul ăsta din interfață.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 10:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Multam mult - pasii astia ii parcursesem deja dar multumesc mult inca odata.
Merge, m-am convins - am aplicat efecte etc. Este ok, o sa incerc si pe amplificare sa vad ce se intampla si cum pot regma microfonul wireless cu care se canta de obicei. Multam inca odata de ajutor si pentru tot ce faci tu aici - fara tine nu stiam ca mixerless e posibil ... oricum m-am mai uitat pe net si este incredibil cate chestii sunt pentru sunet - de ex m-a impresionat UAD-2 SOLO/Laptop. Este incredibil cat de usor este sa lucrezi acum. Eu am lucrat acum f multi ani intr-un studio radio pe vremea cand inregistram pe casete, mixam si lipeam la rece totul din deckuri, mixer, efecte si procesoare analogice si nu in ultimul rand din indemanare. Calculatorul cu Sound Forge a fost o chestie incredibila pentru toata lumea.
Totul e o joaca acum.

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 5:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Eu am cam ramas in urma cu experimentele :cry: , inca nu inteleg de ce winamp nu mai vrea sa ruteze prin reaper, nici cu asio nici cu rearoute, daca mai reusesc sa fac vreo setare, oricare ar fi ea, trebuie sa notez!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 7:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
am ajuns aici, vezi video...dar nu pot inca sa fac sa redau muzica pe 2 playere odata!
View My Video


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 5:58 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
oreste scrie:
FuBu scrie:
Pentru o versiune curata MicroXP v0.82 SP 2 contactati-ma pe pm

are cumva si drivere pt serial ata?? eu unu am incercat sa integrez cu Nlite da nu mi le/a recunoscut. probabil nu erau complete (mersi)

Incearca sa iei driverele sata de la producator, ar trebui sa mearga pe Tyni, pe micro xp e mai ciudat, uneori merge direct, alte ori iti cere niste pachete... Partea buna a lucrurilor este stabilitatea sistemului de operare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 8:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
remy66 scrie:
am ajuns aici, vezi video...dar nu pot inca sa fac sa redau muzica pe 2 playere odata!
View My Video


Pentru care motiv vrei sa routezi winamp prin Reaper? de ce nu folosesti pentru asat un soft gen traktor, vdj sau altceva?

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 4:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Winamp prin Reaper, deoarece la ceea ce fac eu, winamp e esential! Daca merge winamp, si merge, trec la pasul urmator, mixarea cu Reaper!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România