The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:28 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Dec 15, 2010 11:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
Eu la Simescu I o sa fiu de pe la ora 17


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Dec 16, 2010 12:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
si totusi nu imi spui cu ce formatie ai fost pana acuma la cantat?te tot intreb si tot ocolesti.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Dec 16, 2010 6:02 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Am sters bucatica de scandal

Amandoi aveti Warn incepand din momentul asta.

Pe viitor folositi cu incredere mesageria privata pentru a va spurca, asta este si unul dintre motivele de baza pentru care exista :mrgreen: .

Data viitoare daca se mai intampla, primiti suspendare. Este un forum serios va rog sa va purtati ca atare.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Dec 16, 2010 6:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
eu mi-am facut datoria.....si MI-AM CERUT SCUZE de la toti colegii nostrii.
ce pot spune......multumim MIRCEA pt curatenia facuta si pt pastrarea forumului curat.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 9:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
uitati ce am gasit pe okazii :

DYNACORD PM 1000/3 -Model Nou - ELECTRO VOICE

Vand toata gama de produse DYNACORD si ELECTRO VOICE – Noi

DYNACORD POWERMATE 1000-3 Modelul Nou – 2 x 1350 W/ 4 ohmi ori 2 x 1000 W in 8 ohmi . USB . 14 Kg greutate . Nou & Sigilat . Original .Made in Germania . Pret 1.800 Euro.

Boxe noi EV SX 300 la 340 Euro buc. EV ZX 4 la 440 Euro buc. EV ZX 5 si alte modele. Am produsele pe stoc . Alte modele se aduc in doar 2 zile.

Adica a aparut un model mai nou , sau e facatura ?
tipul are si ceva calificative oki : http://www.okazii.ro/catalog/51148831/d ... voice.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 9:56 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
pagina oficiala a producatorului

http://dynacord-powermate.com/en/powerm ... tions.html

este un singur powermate 1000-3

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Ian 26, 2011 9:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Cineva spunea o zicala:pisica unde nu ajunge ai pute!
Aruncati tablele si cumparati Dynacord!
Acum Tony noi stim o chestie(doar le-am comparat la mine in garaj) ,dar crede-ma A&H,nici degeaba nu as lua asa ceva,cu tot cu procesor langa el.(acum doamne fereste de rau).
Nu a-s vrea sa intru in polemica(nu sunt fan Dynacord) dar:,,Dynacord''inseamna:
fiabilitate,siguranta in cantare,dulceata,siguranta privind microfoniile.
Si inca o chestie pune un A&H langa Dynacord,cheama 10 pers,si 11 vor alege Dynacord-in mod sigur.
Atat.
Si un sfat din toata inima:aruncati tablele!(stiti la ce ma refer).
Cel putin asta 1000-3 va cam pus pe ganduri.(inclusiv pe Tony)
Am facut teste impreuna in garaj asa incet si cat ai fi de vacar tot iti dai seama.
(A&H cu 1000-3).Mai trebuie doar sa recunosti care este mai adevarat( ceea ce nu toti o fac).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Ian 26, 2011 6:51 pm 
ionica radu scrie:
Cineva spunea o zicala:pisica unde nu ajunge ai pute!
Aruncati tablele si cumparati Dynacord!
Acum Tony noi stim o chestie(doar le-am comparat la mine in garaj) ,dar crede-ma A&H,nici degeaba nu as lua asa ceva,cu tot cu procesor langa el.(acum doamne fereste de rau).
Nu a-s vrea sa intru in polemica(nu sunt fan Dynacord) dar:,,Dynacord''inseamna:
fiabilitate,siguranta in cantare,dulceata,siguranta privind microfoniile.
Si inca o chestie pune un A&H langa Dynacord,cheama 10 pers,si 11 vor alege Dynacord-in mod sigur.
Atat.
Si un sfat din toata inima:aruncati tablele!(stiti la ce ma refer).
Cel putin asta 1000-3 va cam pus pe ganduri.(inclusiv pe Tony)
Am facut teste impreuna in garaj asa incet si cat ai fi de vacar tot i-ti dai seama.
(A&H cu 1000-3).mai trebuie doar sa recunosti care este mai adevarat( ceace nu toti o fac).


1. ionica, pai tu compari o scula care e 1000 de E cu una care e 2200, asta in primul rand
2. compari un aparat lansat in 2003 cu unul scos pe piata in 2010
3. era si cazul ca inginerii de la Dynacord sa mai umble la calitate, dar si la gadgeturi (iesire de SUB, control direct pe PC samd) chestii pe care celalalt producator le implementase cu vreo 7 ani inainte.
4. cei 2 producatori au piete de desfacere total diferite (Dynacord vestul europei - formatii mici = sonorizari mici, pe cand AH vizeaza alta piata si cu totul alti consumatori atat concerte de cea mai mare amploare cat si micile si marile studiouri de inregistrari. Dynacord nici macar nu incearca sa intre pe piata asta unde se vand console cu ZECI de mii de euro pt ca nu au nici o sansa, piata asta deja e acaparata de AH, Soundcraft, Yamaha, Midas.

PS - sa ma corecteze cineva daca gresesc


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Ian 27, 2011 12:44 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
O intrebare... Ce mixere de calitate ridicata se folosesc pentru concertele live?

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Ian 27, 2011 9:30 am 
David Robert scrie:
O intrebare... Ce mixere de calitate ridicata se folosesc pentru concertele live?


Dynacord :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Vin Ian 28, 2011 2:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Ovidiu Gherasim scrie:
ionica radu scrie:
Cineva spunea o zicala:pisica unde nu ajunge ai pute!
Aruncati tablele si cumparati Dynacord!
Acum Tony noi stim o chestie(doar le-am comparat la mine in garaj) ,dar crede-ma A&H,nici degeaba nu as lua asa ceva,cu tot cu procesor langa el.(acum doamne fereste de rau).
Nu a-s vrea sa intru in polemica(nu sunt fan Dynacord) dar:,,Dynacord''inseamna:
fiabilitate,siguranta in cantare,dulceata,siguranta privind microfoniile.
Si inca o chestie pune un A&H langa Dynacord,cheama 10 pers,si 11 vor alege Dynacord-in mod sigur.
Atat.
Si un sfat din toata inima:aruncati tablele!(stiti la ce ma refer).
Cel putin asta 1000-3 va cam pus pe ganduri.(inclusiv pe Tony)
Am facut teste impreuna in garaj asa incet si cat ai fi de vacar tot i-ti dai seama.
(A&H cu 1000-3).mai trebuie doar sa recunosti care este mai adevarat( ceace nu toti o fac).


1. ionica, pai tu compari o scula care e 1000 de E cu una care e 2200, asta in primul rand
2. compari un aparat lansat in 2003 cu unul scos pe piata in 2010
3. era si cazul ca inginerii de la Dynacord sa mai umble la calitate, dar si la gadgeturi (iesire de SUB, control direct pe PC samd) chestii pe care celalalt producator le implementase cu vreo 7 ani inainte.
4. cei 2 producatori au piete de desfacere total diferite (Dynacord vestul europei - formatii mici = sonorizari mici, pe cand AH vizeaza alta piata si cu totul alti consumatori atat concerte de cea mai mare amploare cat si micile si marile studiouri de inregistrari. Dynacord nici macar nu incearca sa intre pe piata asta unde se vand console cu ZECI de mii de euro pt ca nu au nici o sansa, piata asta deja e acaparata de AH, Soundcraft, Yamaha, Midas.

PS - sa ma corecteze cineva daca gresesc

Nu gresesti absolut cu nimic.

Ovidiu Gherasim scrie:
David Robert scrie:
O intrebare... Ce mixere de calitate ridicata se folosesc pentru concertele live?


Dynacord :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ce e cu mixerul asta in zona DJ ??? :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :shock: :shock: :shock:

LE.. scuze... e si pt live... :roll:
Care live ala cu lautari ? ... mda Dynacord... powermate... ahammm

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 6:20 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ma bag si eu in discutie..........Dynacord nu poate fi o firma proasta ca fiabilitate , este deja recunoscuta ca fiind super , dar din pdvd al viziunii despre cum trebuie sa sune , suna OK pentru caracteristicile specifice vorbitorilor de limba germana , adica formantii siflanti , nazali , guturali , aerofoni etc care alcatuiesc totalitatea spectrala a sunetelor ce ies din gura vocalistilor ( barbati sau femei ) , si poate fi considerat , cate o data , nepotrivit , vis-a-vis de necesitatile unui sunetist din Romania , care amplifica niste microfoane Berry ..... incarcate cu scuipat , ruj , trantite de jdemii de ori si oricum foarte vechi ( second hand sau seven hand , se stiu ei.....) iar controlul este facut , total incorect , fara monitoare ( acolo se afla de fapt si filtrul antimicrofonie reglabil , si prea putini inteleg de ce este doar pe AUX si nu pe MAIN out ) , iar amplasarea in sala a boxelor este intotdeauna dezavantajoasa pentru boxe si ascultatori din motive care tin de frumusete ( design interior )pana la faptul ca trebuie sa intre cat mai multi clienti sau pur si simplu ( ca numa asa se pune boxilii , domle )............Astea sunt conditiile in care doriti sa sonorizati , si rezultatele sa va multumeasca ? TOTAL ERONAT Probabil ca o solutie mai performanta ar putea fi , evident in varianta Dyna , cu mixer seria CMS , monitoare active , iar fata sa fie tot cu incinte active ( top + sub ). Este de preferat o asemenea solutie , deoarece nimeni nu doreste poluarea cu zeci de decibeli , mult mai mult decat este de bun simt , sau chiar recomandarile medicale in domeniul audiologiei..............
Sistemul devine scalabil , adica duci in carca doar cat este nevoie , la un spatiu mare iei tot ce ai , iar la un spatiu mic sau fara pretentii ( bani putini...... ) te descurci cu cateva boxe....... Dar cel mai mare avantaj ar fi chiar boxele active , deoarece au incluse in ele amplificatoare independente , crossover activ , compresor-limiter , sau alte procesari " secrete " care fac ca un utilizator fara studii in domeniu , fara aparate la indemana , sa nu poata calibra optim un sistem chior , pasiv . Pe deasupra , scutesti multe cabluri , conectica , posibilitati de eroare la punerea in functiune in graba ( unele erori de cablare chiar coooosta... ) si tot sistemul devine mai usor , mai compact . Si suna foarte bine , fiind reglat de profesionisti , nu de semianalfabeti ( unul , de curand , ma intreba cum trebuie sa stea butonul de power , pe ON sau pe OFF..............vai de mama lui !!! )
Personal cred ca este ultima generatie de mixer Dyna cu putere incorporata , viitorul apartine numai incintelor active , vor dispare chiar si amplificatoarele de mica si medie putere de calitate / firma , pe aceleasi motive . Cele de mare putere ( de la 2x1200W / 4 ohmi in sus ) vor ramane , alaturi de procesarea digitala ( gen AMIC ) , numai pentru sonorizari cu pretentii , PRO , unde se fac bani adevarati , si costul de achizitie se amortizeaza relativ usor........asa ca , aprovizionati-va din timp cu puteri si procesoare de calitate , acestea se vor vinde , sau veti ramane numai cu gunoaie , produse inevitabil numai de marele popor chinez , din prietenie si consideratie pentru saracul ( la propriu ) popor roman............
Scuze de offtopic , dar va recomand sa cititi tot , chiar daca va plictiseste cititul ! Poate va foloseste..............

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 9:23 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai acelasi nestiutor care foloseste boxe active, daca foloseste pentru semnal, cablu de la poporul chinez la 1 leu metrul la 4-5 m distanta... sigur o sa sune mai bine.
Cat despre amplificatoare nu stiu ce sa zic... nu cred ca se va intampla asa, dar vom vedea :D
Frumoasa expunere btw.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Vin Aug 19, 2011 12:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 06, 2009 9:32 am
Mesaje: 74
Localitate: Brasov
Am vazut multe cazuri de oameni cu boxe active, sau cu pasive+amplificator care folosesc powermate-ul doar pentru efecte.

Cara ditamai hardughia de mixer amplificat pentru a folosi un alt amplificator sau active.

Si acum modelul nou le cam da batai de cap pentru ca nu mai pot folosi efectele clasice(54 cu 17 sau ce combinatii erau), acum trebuiesc gadilate sa ajunga la aceasi parametri.
Desi fiind customizabil 100% e mai ok


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Oct 08, 2011 1:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 03, 2009 4:37 pm
Mesaje: 112
Salut , am vazut ca mai toata lumea lauda acest PowerMate 1000-3 ,printre altele si pentru fidelitare , amplificatorul din dotarea acestuia este din clasa D ,cea ce inseamna randament bun dar calitate a sunetului proasta , asta ma face sa m-a intreb de unde atata fidelitate la PowerMate 1000-3? Daca gresesc va rog sa ma contraziceti .
Respecte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România