The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:20 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Dum Iul 20, 2014 7:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:07 pm
Mesaje: 13
Localitate: Targu Mures
Salutare. La discoteca unde lucrez au facut ceva modificari vara asta si vor sa schimbe sistemul de sonorizare care momentan este un Dyncaord Cobra 4 si vor sa il inlocuiasca cu 4 bucati TurboSound TSW218 si 4 bucati TA500 pentru ca zic ei ca asta isi doreau de la bun inceput dar nu a fost posibil, dar dupa parerea mea nu se justifica pretul chiar daca au specificat acel SPL de 141db Peak si 135db continu fiind doar de 400W RMS joasele(la sateliti) si folosesc difuzoare Precision Devices.
Am stat zilele astea de vorba cu patronii si le-am propus sa le facem noi cu mana noastra deoarce pot sa ajunga la 30% - 50% din pretul lor de raft chiar daca au primit o oferta enorm de buna pentru intreg sistemul.(88000 Ron).
Partea de amplificare este momentan sustinuta de 4 amplificatoare iar 3 din ele sunt cu partile de amplificare facute de DjLeco si un D.A.S. pentru inalte cu procesoarele DSP244 care si-au facut treaba foarte bine din februarie pana in iunie.
Am gasit si schitele pentru basi TSW218 (daca tot vor designul acela) dar cu siguranta exista si altele mult mai buna si tare as vrea sa le pot da peste nas cu ceva care e facut in regim DIY ca numa cat ca nu se inchina cand aud de TurboSound.
Schite sunt foarte multe pe aces forum si m-am uitat la cateva din ele dar dupa 5 zile de citit nici nu mai stiu care ar fi cel mai ok.
Sala are 420m2 si o inaltime de 4,4m open space.
Alta problema care ar putea fi pusa in aceasta discutie ar fi faptul ca ei vara folosesc boxele in afara la tot felul de partiuri organizate de ei unde pot fi intre 200 si 3000 de persoane asta inseamna ca trebuie sa fie ceva usor de montat si demontat doarece dupa cum se vede in poza au si invitati din cand in cand care cant live dar in rest boxele sunt suspentate de lanturile care se vad de sus si basii sunt construiti in forma de U in jurul pupitrului de DJ.
Designul desigur trebuie sa fie ceva mai extravagant ca sa zic asa ca lor le place faptul ca au hornul de la twetere galben.
Acuma sa va spun si ce as vrea de la un sistem DIY:
- Satelitii pe 3 cai joasele neaparat pe 15", mediile cat mai clare in principiu de 10", tweeterele P-audio BM-D750II (astea le-am auzit si suna frumos si cine le are nu a avut nici o problema cu ele de aproape un an si le foloseste saptamanal fara procesor de sunet)
- Subwoofer-ul sa coboare sub 33Hz si sa fie cel putin pe 18"
La sateliti as fi cel mai entuziasmat daca ar exista sau daca ar avea cineva un proiect de la Danley din seria Synergi Horns .
Acuma sincer astept un sfat sau parerile voastre despre ce ati mai auzit si cum s-ar putea combina una cu alta ca sa iasa ceva de calitate.
Multumesc anticipat tuturor si sper sa reusesc sa fac ce mi-am propus...daca nu or sa dea banii pe sistemul de la turbosound cel tarziu in 10 septembrie.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: TSw218
turbosound_tsw218.png
turbosound_tsw218.png [ 144.18 KiB | Vizualizat de 6855 ori ]
70814tur.jpg
70814tur.jpg [ 25.2 KiB | Vizualizat de 6855 ori ]
Comentariu fişier: Dynacord
10247450_681899158533043_7334466563510039120_n.jpg
10247450_681899158533043_7334466563510039120_n.jpg [ 35.97 KiB | Vizualizat de 6855 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Dum Iul 20, 2014 10:03 pm 
Turbosound-urile acelea sunt mult mai bune decat cobra 4.
Sunt NEXT LEVEL.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Lun Iul 21, 2014 1:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:07 pm
Mesaje: 13
Localitate: Targu Mures
Si crezi ca nu se poate face ceva mai de calitate in acelasi pret? De exemplu am reusit sa gasesc la un producator din state asa ceva si le pot primi in 12 zile si cred ca o copie a RCF 4PRO 6000-1A ar suna mai bine cu difuyoare de calitate si recalculate incintele pentru 15
Si la ce ma gandeam eu acuma ar merge mult mai bine o combinatie in genul acesta:
Joase 15", medii cu hord de 12", tweeter 2" plasat in fara mediilor.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Complet
15-10-2.jpg
15-10-2.jpg [ 207.47 KiB | Vizualizat de 6831 ori ]
Comentariu fişier: Double 15" 70 Hz Acoustifold Horn
Double-15-Horn.jpg
Double-15-Horn.jpg [ 117.7 KiB | Vizualizat de 6831 ori ]
Comentariu fişier: 10" long throw
Double-10-Long-Throw-h_lrg.jpg
Double-10-Long-Throw-h_lrg.jpg [ 97.04 KiB | Vizualizat de 6831 ori ]
Comentariu fişier: 12" horn phase
12_MBHorn_thm.jpg
12_MBHorn_thm.jpg [ 43.24 KiB | Vizualizat de 6831 ori ]
Comentariu fişier: 10" horn phase
10_MBHorn_lrg.jpg
10_MBHorn_lrg.jpg [ 226.28 KiB | Vizualizat de 6831 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Lun Iul 21, 2014 2:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:07 pm
Mesaje: 13
Localitate: Targu Mures
Pe partea de medii ma gandeam la RCF MR10N301 deoarece in configuratia asta ajunge la 109 dB Sensitivity in horn loaded application
150 Hz – 2 kHz Frequency range.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Lun Iul 21, 2014 10:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
sfatul meu este urmatorul: nu baga bani in replici si porcarii facute acasa cand e vorba de un club si o afacere din care trebuie sa scoata bani

daca cumva peste un timp ajungi in punctul sa vinzi echipamentele, cacaturile replicate nu scot nici jumate din bani... pe cand un sistem de firma daca este vandut cui trebuie poate sa isi recupereze banii integral

turbosound au ajuns unde sunt pentru ca au facut scule bune si performante... nu doar cu design extravagant care sa fure ochii nepriceputilor

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Mar Iul 22, 2014 4:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:07 pm
Mesaje: 13
Localitate: Targu Mures
Da am inteles si sunt ferm convins ca nu o sa reusesc sa fac vreo replica mai buna sau egala cu originalul dar avand in vedere experienta celor ce construiesc ma gandeam ca poate primesc diferite idei sau propuneri in ceea ce priveste performantele altor tipuri de incinte...cum am precizat si in primul post ceva in genul celor de la Danley.
Pana la urma m-am impacat si eu cu ideea ca e mai bine asa pentru ca azi abea mi-au zis ca in acei bani sunt incluse si 2 amplificatoare turbosound DP50 si asa calculand banii dati numai pe difuzoare depaseau 4000 euro.
Dar partea buna este ca totusi am sa incerc sa construiesc un sistem dupa boxele celor de la Danley Synergi Horn sa vad ce reusesc sa fac si am sa revin cu informatii cand am sa ma apuc si poate o sa ma sfatuiti in alegerea difuzoarelor.
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Mar Iul 22, 2014 9:00 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cat de experimentat esti in proiectare si simulare acustica

daca raspunsul nu este "foarte experimentat" NU te apuca de synergy horn

acea incinta este mult mai mult decat un "horn cu gauri pentru medii"

Parerea mea este ca ar fi bine sa mergi pe un sistem clasic

4 hornuri de bass de 2x18" - Goliath - vezi proiectul pe forum
8 fullrange de 15"+2" driver - la fel exista proiecte disponibile la sectiunea de proiecte 3D din forum.

acest sistem va functiona bine.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TurboSound sau DIY?
MesajScris: Mie Apr 22, 2015 6:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Asa de bine au sunat modulele de la mine, incit ai folosit 3 amplificatoare facute cu ele?

Da si tu niste detalii.

Ai folosit V1 parca, nu?

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România