The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:25 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: D 5400
MesajScris: Joi Iul 29, 2021 10:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 01, 2013 8:01 pm
Mesaje: 168
Localitate: rm valcea
Buna ziua
Cred ca am postat corect
Astazi a sosit comanda mult așteptată
Aspect 10/10
Revin cu o parere propie dupa testare, am o zii de comuna, si va merge in 2 ohmipe bass 3 zile
O zii buna tuturor.


Fişiere ataşate:
IMG-20210729-WA0005.jpg
IMG-20210729-WA0005.jpg [ 101.92 KiB | Vizualizat de 7351 ori ]
IMG-20210729-WA0006.jpg
IMG-20210729-WA0006.jpg [ 59.89 KiB | Vizualizat de 7351 ori ]
IMG-20210729-WA0007.jpg
IMG-20210729-WA0007.jpg [ 89.5 KiB | Vizualizat de 7351 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: D 5400
MesajScris: Vin Iul 30, 2021 9:31 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
marius popovici scrie:
Buna ziua
Cred ca am postat corect
Astazi a sosit comanda mult așteptată
Aspect 10/10
Revin cu o parere propie dupa testare, am o zii de comuna, si va merge in 2 ohmipe bass 3 zile
O zii buna tuturor.


Sa-l stapanesti sanatos. Sincer, nu mi se pare acest amplificator sa fie facut pentru 2 Ohm, ci mai degraba pentru minim 4Ohm.
Difereta de putere intre 4 si 2Ohm este prea mica, ca sa merite sa il legi in aceasta configuratie, sa nu mai zic de 40ms burst.

Channels 2
Output Power (All channels driven, AC230V/50Hz, ±10%. THD=1%)
8 ohms = 1400 watts per channel *
4 ohms = 2500 watts per channel **
2 ohms = 2700 watts per channel **
Frequency response 20Hz-20KHz, ±0.3dB
Slew rate 50V / us
THD+N < 0.3%
IMD-SMPTE < 0.3%
SNR > 105dB
Crosstalk > 75dB
Damping Factor > 800 (8Ω, 20Hz-200Hz)
Input impedance 20KΩ(bal), 10KΩ(unbal)
Power Efficiency > 85%
Height 1U rack space
Product Dimension 483 x 375 x 45 (mm) (WxDxH)
Packing Dimension 530 x 530 x 90 (mm) (WxDxH)
Net Weight 8.0kg
Gross Weight 9.6kg

Notes:
1. * Power tested under EIA standard.
2. ** Power tested under the condition of 40ms burst, 1 kHz sine wave and 1% THD.
3. JAM reserves the right to make any changes to the product specifications without prior notice.
Final specifications to be found in the user manua

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: D 5400
MesajScris: Joi Sep 09, 2021 9:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 01, 2013 8:01 pm
Mesaje: 168
Localitate: rm valcea
Salutari
A mers impecabil, dar am pus o pe 4 ohmi, 2 bass- t box , am mai avut un amplificator clasa d ptr ceilalti basi
Senzatia e ca parca nu are puterea din specificații
In rest totul ok
Recomand cu încredere


Fişiere ataşate:
Screenshot_20210909_221052.jpg
Screenshot_20210909_221052.jpg [ 916.27 KiB | Vizualizat de 6917 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: D 5400
MesajScris: Dum Noi 07, 2021 10:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Puterea este reala si continua insa distorsiunile sunt foarte mici si nu este "galagios" ca multe amplificatoare in clasa D de pe piata. Urechea umana interpreteaza distorsiunile ca si presiune sonora. Un sistem de sunet cu 5% THD va fi perceput mult mai tare decat un sistem echivalent cu 0.1% THD , chiar daca pe masurate au acelasi SPL

Noi recomandam sarcini minime de 4 ohmi minim. Poate functionape 2 ohmi in caz de necesitate insa nu este proiectat sa functioneze asa pe termen lung.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: D 5400
MesajScris: Joi Aug 25, 2022 9:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Mircea Bartic scrie:
Un sistem de sunet cu 5% THD va fi perceput mult mai tare decat un sistem echivalent cu 0.1% THD , chiar daca pe masurate au acelasi SPL.


Super corect ! Acolo este toata smecheria intr-un sistem de sunet.. daca nu distorsioneaza , parca este din ce in ce mai placut la volum foarte mare , nu oboseste urechea deloc . Pe live suna cel mai bine , dar la fisiere digitale ca sursa de player, daca melodia nu este Wav originala , orice alt format are deja pierderi, si automat asta inseamna distorsiuni direct de la inceput , deci degeaba tot restul sistemului este bun !

Mare atentie , mai ales pentru Dj-ei , care nu isi cumpara piesele originale ! O melodie originala , sa zicem de 8 minute , are undeva la 80 Megabiti . Multi pun muzica luata gratis de pe internet sau din streaming , si automat acele piese sunt cu pierderi majore , dupa aia te miri de ce la majoritatea , sunetul este jalnic ! O piesa 100% originala , suna bine si pe un sistem mai ieftin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: D 5400
MesajScris: Joi Aug 25, 2022 7:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:08 am
Mesaje: 35
Florin Eusebiu scrie:
Mircea Bartic scrie:
Un sistem de sunet cu 5% THD va fi perceput mult mai tare decat un sistem echivalent cu 0.1% THD , chiar daca pe masurate au acelasi SPL.


Super corect ! Acolo este toata smecheria intr-un sistem de sunet.. daca nu distorsioneaza , parca este din ce in ce mai placut la volum foarte mare , nu oboseste urechea deloc .


E cam mare diferenta de la 5% -26dB la 0.1% -60dB. Deja de la 3% -30dB THD e evident si doar daca asculti, nu e nevoie sa masori, in plus e posibil sa vina la pachet cu compresie. Daca se foloseste un amplificator si cabluri potrivite pt. boxe eu zic ca intotdeauna boxele vor distorsiona inaintea amplificatorului.

Nu e recomandata expunerea indelungata la SPL mare deoarece auzul se deterioreaza ireversibil fara sa realizezi.

Florin Eusebiu scrie:
Pe live suna cel mai bine , dar la fisiere digitale ca sursa de player, daca melodia nu este Wav originala , orice alt format are deja pierderi, si automat asta inseamna distorsiuni direct de la inceput , deci degeaba tot restul sistemului este bun !
Mare atentie , mai ales pentru Dj-ei , care nu isi cumpara piesele originale ! O melodie originala , sa zicem de 8 minute , are undeva la 80 Megabiti . Multi pun muzica luata gratis de pe internet sau din streaming , si automat acele piese sunt cu pierderi majore , dupa aia te miri de ce la majoritatea , sunetul este jalnic ! O piesa 100% originala , suna bine si pe un sistem mai ieftin

Rezolutia si distorsiunile sunt lucruri diferite. Daca conversia de la WAV la mp3 nu se face corespunzator rezultatul va fi cu distorsiuni un unele locuri.

Inafara de WAV mai este si FLAC, MQA, DSD.

Sunt si platforme de streaming la cea mai inalta calitate, un exemplu e Tidal.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România