The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:07 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sonorizare nunta
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 8:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2009 7:43 pm
Mesaje: 13
Un prieten de-al meu are nunta in toamna si ca sa iasa mai ieftin m-a rugat sa-l ajut.

Eu detin 2 sateliti cu HP-10w si PHT408 care momentan sunt in niste cutii BR de 50L dar le voi face altele de 30L acordate pe la 60hz. filtrul este doar high-pass si are panta de 18db/octava si frecventa de taiere de 5000hz, vor duce puterea PHT-utile daca amplific satelitii cu 200w? precizez ca sunt foarte atent la distorsiuni si nu bag niciodata amp-ul in clip.

Mai am un subwoofer cu HP-18W in 130-140L acordat la 43hz, stiu ca nu e ideal pentru nunta dar asta am.

dupa cat se estimeaza nu vor fi mai mult de 100 de persoane si eu m-am gandit ca ar face fata sistemul, nici pretentii prea mari nu vor fi. muzica va in mare parte populara, fara manele si un pic de muzica usoara.
voi ce ziceti, merge?
o sa am probleme daca nu am stative? oricum o sa pun satelitii cat mai sus.

pana acum eu nu am fost interesat de sonorizari deci nu am amplificare prea puternica.
insa voi face un amp stereo 2x200w/8ohmi si inca unul mono de 400w/8ohmi.
din lipsa de timp o sa simplific treaba si o sa fac 4 amplificatoare cu LME49810 + 2 perechi de 2sa1943+2sc5200 (Ma incanta si faptul ca driverele au clip indicator incorporat, l-am testat si pe osciloscop si indica bine pragul de clip).
doua din ele le voi pune in punte pentru subwoofer si doua single pentru sateliti. mentionez ca vor fi 2 amplificatoare separate, unul pentru sub si unul pentru sateliti fiecare cu alta alimentare ca oricum difera tensiunea de alimentare.

filtru activ (high si low pass) pentru subwoofer am, mai trebuie unul activ pentru sateliti pe care il voi face tot eu (cel mai probabil cu panta de 12db/octava dar frecventa de taiere reglabila).

acum as dori sa aud ceva pareri din partea dumneavoastra :D
in special referitor la sateliti.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 9:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Satelitii nu cred ca vor face fata la atatia oameni, mai ales daca nu ii pui pe stativi. Nici eu nu am stativi si pe unde am fost am incercat sa pun satelitii cat mai sus pe cate o masa ceva, dar niste stativi o sa te ajute foarte mult, nu se compara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 11:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
la nunta nu trebuie surzita lumea dar depinde si sala cat e de mare, daca sala e de 250 pers si ei vin 100 hmmm cam nu prea merge daca e sala e micuta merge. eu zic ca faci fata daca ridici satelitii pe stative sau pe ceva, eu cand aveam pht impreuna cu hp12s am facut fata lejer la 100 pers amplificati cu 200w pe fiecare sateli si cu un subwoofer hp12s.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 12:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 30, 2009 5:25 pm
Mesaje: 241
Localitate: Sighisoara
Satelitii pune-i pe o masa sau ceva...in asa fel incat hornul de la inalte sa fie cam la inaltimea urechilor la oameni,si cat mai aproape de ringul de dans,pentru ca cei care stau la masa si povestesc nu sunt interesati de muzica.
In rest,cu melodiile te descurci tu.
Bafta!

_________________
aka DeLuX
4 The Love Of Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 12:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2009 7:43 pm
Mesaje: 13
stative nu prea cred ca o sa fie; oricum o sa le ridic cat de mult pot, e de bun simt faptul ca o sa le pun cat mai aproape de ring.

am sa mai vorbesc cu tipul sa-l intreb de sala, asta nu l-am intrebat ca nici nu cred ca s-a hotarat inca. nu prea cred ca o sa fie sala mare pentru ca au destul de putini invitati si nu o sa fie o nunta de lux, deci sper sa se orienteze la un restaurant micut.

eu i-am zis de la inceput ca la peste 100 de persoane nu ma bag, iar omul a zis ca nu se depaseste numarul asta.

problema cu muzica (playlist) e altceva, deocamdata vreau sa stiu daca merge din punct de vedere tehnic.

ce ziceti satelitii merg o noapte intreaga amplificati cu 200w fiecare?
as dori ceva pareri din partea celora care au mai sonorizat astfel de evenimente cu sateliti de 10-12" de 200w.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: sonorizare nunta
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 1:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Eu zic ca merge foarte bine...depinde de invitati insa...daca sunt tineri sigur o sa vrea mai tare; cel putin la sfarsit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 2:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
daca nu e sala prea mare faci fata lejer cu ce ai u acolo numai sa ai 200w curati nu cu distorsiuni

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 3:05 pm 
Sau mai bine ne zici de unde esti,si poate gasesti vreun forumist milos:P.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 9:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Eu zic ca merge.... Tai satelitii la 100-120 hz.... dar pe partea de bass cred ca nu o sa prea faci fata.In rest cu satelitii aia la 100 de persoane te descurci...

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 9:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 30, 2009 5:25 pm
Mesaje: 241
Localitate: Sighisoara
nu ne zici de unde esti?
sau macar completeaza-ti profilul

_________________
aka DeLuX
4 The Love Of Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 1:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2009 7:43 pm
Mesaje: 13
DeLuX scrie:
nu ne zici de unde esti?
sau macar completeaza-ti profilul


sunt din Bacau. totusi nunta nu cred ca va avea loc in Bacau, nu stiu inca unde.

stiu ca subwooferul nu va fi grozav, nu sta prea bine la capitolul kick. am sa incerc sa-i mai tai din subbass din high pass (care deocamdata e fixat la 35hz dar il voi face reglabil) in speranta ca voi obtine un raspuns mai bun pe kick.

am sa vorbesc cu tipul sa vad poate a hotarat locatia, ideal ar fi sa stiu bine ce sala e acolo inainte sa ma duc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 1:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
daca sistemul este bine amplificat, vei face fata la acel nr de oameni

nu vor fi niciodata mai mult de 50-60 de oameni simultan pe ring

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 2:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2009 7:43 pm
Mesaje: 13
eu mi-am propus 2x200w pentru sateliti, cu putere mai mica nici nu ma duc, si m-am gandit ca asta ar fi si puterea maxima dar sigura la care i-as putea folosi un timp indelungat.

iar pentru subwoofer 300-400w.

eventual as cumpara o statie dar trebuie sa fie ceva ieftin, am buget foarte redus acum, mi-ar conveni un MA-300 ca performante si cost (nu mai zic firma ca fac reclama).

nu am bani sa-mi iau amplificator din oferta voastra. deocamdata nici nu vreau sa investesc prea mult in echipament pentru ca nu-mi scot banii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 5:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Daca sunt 100 de persoane, banuiesc ca nici sala nu va fi prea mare, va fi una pe masura. Si cred ca daca bagi 2x200 + un sub de 300-400, e suficient. Incearca sa gasesti in sala locul care te avantajeaza mai mult, pune satelitii in culturi... . In plus daca ai amplificare la limita sa ai grija sa nu ai vreun eveniment neplacut :? In rest ceva muzica buna si ceva alcool te vor ajuta sa faci o treaba buna :wink:


Ultima oară modificat de Fabian David pe Sâm Iun 27, 2009 9:26 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 8:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 08, 2009 7:43 pm
Mesaje: 13
amplificatoarele nu o sa mearga in clip, poate o sa vada un pic de forja in momentele mai "fierbinti" dar in niciun caz nu vreau sa am surprize.

pana la urma cred ca o sa cumpar un TA1050 sau un MA-300. asta din cauza ca o sa ma chinui mult sa fac carcasa daca fac eu amplificatorul; nu e problema cu partea electronica, doar carcasa si aspectul ma ingrijoreaza.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România