The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: QSC PL 236
MesajScris: Mie Mai 01, 2013 7:47 pm 
http://www.qscaudio.com/products/amps/p ... light2.htm

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Vin Ian 15, 2016 10:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
pareri ? cum suna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Sâm Ian 16, 2016 1:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Rog colegii de pe forum care au avut Dynacord lx2200/3000 si qsc pl 236 daca pot expune niste pareri

Desi,recunosc, sunt adeptul Dynacord, cred ca QSC Seria PL este superioara calitativ,inclusiv ca sunet.

Problema consta in faptul ca vreau sa mai achizitionez un amplificator la alegere dintre cele mentionate si e cam 55% cu 45% in favoarea QSC-ului decizia :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 9:48 pm 
Cumpara QSC fara probleme...sunt amplificatoare super bune.
Mult peste dynacord... :!:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Lun Ian 18, 2016 8:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Grigoriu_Raducu scrie:
Cumpara QSC fara probleme...sunt amplificatoare super bune.
Mult peste dynacord... :!:


Am si QSC, am si Dynacord-totul depinde de model.Ca idee, pretul iti da un oarecare raspuns asupra calitatii produsului. Si pe QSC, dai banii pe brand ca si la Dynacord-in SUA NU exista Dynacord.
Dar vreau o parere obiectiva (fara simpatii pentru un brand sau altul) de la cineva care i-au trecut ,,prin mana" modelele respective.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 8:45 pm 
Sincer..costa prea mult un lx2200-3000...sunt amplificatoare bune insa sa dau 8-9000lei pe el :lol:
De bani aia poti lua un lab gruppen /camco/crest pro/ si deja numai exista comparatie, sub nici o forma!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 10:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ba nu .
Pentru aplicații staționare , Dynacord / EV au vechea serie profesionala ( da , seria profesională ! ) L1600 / L2400 .
Cine a avut șansa sa folosească așa ceva ... știe ce și cum .Combină in mod fericit " viteza " amplificatoarelor CrestAudio platforma seriei CA cu stabilitatea și basul platformei seriei MacroTech de la CrownAudio ... Totul este la nivel audiofil , old school , evident clasa AB !
Varianta modernizată a acelei serii se numește PowerH 2500 / PowerH 5000 , dar e altceva , mult mai scumpa si nu neapărat cea mai bună din punct de vedere acustic , deoarece au folosit vechiul proiect al seriei L , dar au adăugat un etaj clasa H 3 step si sursă in comutație , pentru mărirea randamentului termic si micșorarea greutății . Cumva , au făcut aceasta serie pentru orice tip de aplicație , fiind singura serie profesionala care se mai produce de către Dynacord / EV . Produsele Dynacord in USA se numesc ElectroVoice , asta pentru a nu exista vreo confuzie ...

Da , costă ceva , dar si MC2 , Camco , Powersoft sau Labb Grupen costă , si toate se încadrează cam in aceeași gama de preturi . Adică de neatins pentru cea mai mare majoritate a lăutarilor sărmani de pe la noi .
QSC , ăla pe care il știați voi , nu mai exista de câtva ani .
Cel din prezent , este o firma chinezească obscură , în dezvoltare de boxe sau mixere etc dar bate pasul pe loc .
Restul e marketing , adică minciuna care vinde marfa .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 12:19 am 
Seria Powerlight 3 de la Qsc inca se mai produce in U.S.A (sau s-a produs dar inca se mai comercializeaza) dar intradevar pretul la tot ce e calitate e pe masura . Sant amplificatoare de care putini au auzit pe la noi ca Asid Höllstern Delta 20.4 DSP care se vand second cu peste 6000e la nivel audiophil si numai 10 kg .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 12:31 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Hollstern ... Hmmm .
Am avut așa ceva pe mâna , o variantă cu 4 canale și DSP , in clasa D , a venit la pachet cu un sistem de boxe foarte șmecher , de la TW Audio .
Amplificatorul avea un sunet sinistru ( cu sau fără by-pass DSP ) ... Însă , boxele erau excepționale .
Nu vreau să mai aud de așa ceva .
Pentru mine nu mai există Hollstern .
Dar cu amplificatoare de la Nova ( Craaft Audio ) , cotate ca fiind mai puțin performante , sună mai bine decât Hollstern .
Totusi , să revenim la subiect .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 8:25 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Exista o anumita legatura ( foarte stransa ) intre Dynacord seria LX si QSC seria PL3 .
Sunt curios daca cineva va sesiza legatura ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Lun Iun 14, 2021 3:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Oct 20, 2015 1:30 am
Mesaje: 10
Totuși între cele 2 amplificatoare, qsc pl236 sau dynacord lx ,care este mai bun ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: QSC PL 236
MesajScris: Joi Sep 15, 2022 1:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Eu pot sa spun despre PLX seria 02 (3602 / 2502 ) comparat cu un Ecler DPA ! Plx are putere mai mare decat la specificatii , de exemplu la un 2502 scrie 425w in 8 Ohmi , iar el scoate 65 volti fara sa se aprinda led-ul de clip - deci asta inseamna undeva la 520 watti in 8ohmi ! Insa pe partea de sunet , un DPA mi-a placut mai mult , are parca sunetul acela mai rafinat , de live , de hi-fi . PLX-ul are un bass rece si puternic, cam de clasa D , insa nu mi se pare stralucitor la medii ..inaltele se aud clar la fel ca bassul . Eu le-am ascultat mai mult pe monitoare studio ca sa pot sesiza deferentele ! Cineva care le-a avut cam pe toate mi-a spus ca PLX suna identic cu Dynacord LX si Camco Vortex , deci daca o luam cu bass puternic si inalte reci si clare , acele amplificatoare sunt bune probabil mai mult pentru muzica deep house. DPA a fost un amplificator foarte rafinat , pacat ca nu se mai fabrica !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România