The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:16 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: phonic inception 12a
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 6:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
am incercat sa pun alte difuzoare in incinta phonic inception. toata munca a fost fara rezultat. nu am putut crede cand am auzit ca in acea boxa suna mai rau eighteen sound si rcf. concluzia... boxele active medii cu difuzoare profi nu au rezultate. poate puterea difuzoarelor si a modulului nu se adapteaza. dar am schimbat si difuzoarele de la phonic in boxa pasiva atacata cu un phonic xp3000. acelas rezultat. cu filtru din boxa cu dif ets si rcf. dif de la phonic sunau mult mai rotund, mai gras mai definit si spl mai mare. nu o sa cred ca dif din phonic sun mai calitative. dar. la sunet (la ureche ) clar suna peste et si rcf. de ce oare? testat pe muzica mecanica si negativ si voce. au fost mai multe urechi. care sa fie cauza?
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: phonic inception 12a
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 7:05 am 
Un difuzor cu Qts=0.19, xmax 4.5mm si spl=101.5db precum 12mb700 nu va suna niciodata a full-range. Nu trebuie sa generalizezi ca un difuzor 18sound e mai slab decat phonic pe baza acestei comparatii. Driverul rcf daca e modelul n450 (pt ca nu se vede clar din poza), te-ai pricopsit cu unul dintre cele mai proaste drivere de la rcf. Cred ca orice este mai bun decat acest driver.

PS: Nu te pricepi deloc la poze, incearca sa citesti cate ceva despre compozitie.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: phonic inception 12a
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 7:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
cred ca am postat gresit. rog un moderator sa mute la Review zone. am testat cu bas in regim de satelit taiat de la 100 hz. nu sustin aberatii. spun doar ce am auzit.
ps. nu sunt fotograf. sper ca nu intelegeti gresit ce am spus. am facut un test din curiozitate. COPY Nu trebuie sa generalizezi ca un difuzor 18sound e mai slab decat phonic pe baza acestei comparatii. nu pot nici macar sa indraznesc sa spun asta, dar dupa test prefer pt satelit phonic. asa aud eu si nu numai eu. probabil ets este conceput pt alta aplicatie. o sa am un eveniment la tg . te invit sa vii sa asculti. yamaha dxr 15 si phonic inception puse una langa alta in regim de satelit. . nu spun nimic, poate ma insel si nu vreau sa sustin aberatii. te las pe tine sa tragi concluzii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: phonic inception 12a
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 10:21 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
vezi?, acesta este motivul pentru care nu permitem clientiilor sa-si aleaga difuzoarele pentru boxe in momentul in care primim o comanda.

o boxa nu este egala cu lada + difuzoare. Este o intreaga stiinta la partea de alegere a componentelor. :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: phonic inception 12a
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 12:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
corect. eu m am convins.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România