The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:49 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 9:27 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
În general, marii producători de boxe nu au preferințe pentru o anumită marcă de difuzoare.

Iar prețul nu este un factor chiar atât de determinant.
De exemplu, un producător mare de boxe, capabil să plaseze o comandă de drivere (1,7” VC) de 10.000 bucăți per order, obține un preț de circa 28 Euro (DE250) de la B&C și 27 USD de la PAudio (BMD440II).

Aceleași prețuri se pot obține de la orice alt producător major de componente, indiferent de cum se numește acesta.

Problema ține doar de capacitatea de a fabrica în mod constant asemenea cantități și de a le livra cu precizie, la termenul convenit. Aici se vede diferența dintre producători.
Dacă vine o firmă mare, precum este Behringer, ori Mackie sau Yamaha și dă o comandă de 100.000 de drivere pe care le vrea în 45 de zile, atunci italienii chiar nu au nicio șansă. Un producător mic, care are 40-60 de angajați (Faital, 18 Sound, B&C, Ciare, Fane) nu va fi capabil să onoreze astfel de comenzi. Paudio, Celestion și alte firme din Asia, pot să o facă și deja la asemenea cantități, prețul se va duce sub 18-20 USD/bucată.

În practică, cei care primesc astfel de comenzi sunt acei producători care sunt și producători de subansamble.
Doar ei pot garanta că vor fabrica asemenea comenzi în timp util.
Micii producători, în genul B&C ori 18 Sound, sunt mai mult niște ansamblatori. Ei comandă șasiele, mebranele, piesele care intră în componența difuzoarelor unor alți furnizori. Anumite piese le fabrică ei, dar având o capacitate limitată, nu pot să fabrice cantități foarte mari, într-un timp foarte scurt. Un client știe toate chestiile acestea și evită să comande repere pe care furnizorul este posibil să nu aibă capacitatea de a le livra la timp.

Ok, de unde vine această grabă, în fond?
De ce nu pot să aștepte?

În ultimii ani, majoritatea fabricanților performanți au adoptat metodele marketingului modern de sorginte americană.
Adică dacă azi am pe linie 2000 de boxe din ABS la montaj, la ora 07 dimineața îmi vin containerele cu difuzoarele necesare.
Se descarcă direct pebanda de montaj, iar boxele montate sunt livrate în aceeași zi, folosind inclusiv containerele în care au venit difuzoarele.

Astfel se evită timpii morți, banii cheltuiți pe depozitare, manevrare & shit.
Astfel munca este eficientizată la maxim, iar costul poate fi ținut scăzut.

Am vândut luna trecută un sistem PA care costă cât doua Dacia Logan.
Și pot spune cu maximă precizie că nivelul tehnologic din automobile este net superior unor boxe. Cu toate acestea, prețul boxelor este mult mai mare. De ce există această discrepanță? Pentru că Dacia este fabricată într-o uzină modernă, de către un producător care are capacitatea managerială de a organiza un flux de fabricație după metrode moderne. Măr rog, este unul care are banii să o facă. La boxe nu poți face chestia asta la nivel mic. De aceea, prețul este mare.

Dacă eu aș facie o Dacie Logan, atunci prețul ar fi cât pentru un Aston Martin.
Asta nu înseamnă că dacă ar costa atât de mult, automat ar fi la fel de bună.
Prețul meu ar arăta doar slăbiciunea mea ca producător, nu performanța.

Acum să revenim la difuzoare și boxe.
Prețurile mari nu reflectă în niciun fel performanța. Dacă o boxă costă 1000 Euro, nu înseamnă că este musai mai bună decât una de 500 Euro. În unele cazuri, poate fi o diferență, dar, în majoritatea situațiilor, ne arată care producător este mai mic.
Cel care face boxa de 500 Euro (Mackie, să zicem) o vinde cu prețul acesta pentru că fabrică 50000 de boxe pe an doar din acest model. Cel care vinde cu 1000 Euro poate că fabrică doar 1500 de boxe anual.

Ceea ce vreau eu să spun este că dacă judeci după haină și sclipici, nu poți să-ți faci o imagine reală despre om.
În fond, Salam este îmbrăcat cu sclipici, dar asta nu-l face să fie profesor universitar.
La fel este și în cazul componentelor.
Sunt unii care se dau mari pe la târguri și cheltuie o grămadă de bani pe publicitate și marketing, doar ca să-și mascheze slăbiciunea. Astfel de tehnici sunt mânăreli clare care păcălesc oamenii.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 3:11 pm 
Cred ca mai este vorba si de calitatea difuzoarelor, nu numai de care se misca mai repede!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 4:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Tinand cont ca toti jucatorii de pe piata PRO folosesc aceiasi adezivi, aceleasi subansamble si aceleasi tehnologii, nu mai pot exista diferente de calitate. Presupunand ca vorbim de firme care produc repere de calitate superioara, nu de chinezarii ordinare.

Restul este doar marketing

Avem in depozit in acest moment repere de la 7 dintre cele mai mari firme producatoare de difuzoare de pe planeta si, sincer, nu pot sa spun ca unul este mai bun ca si celalalt. Toti sunt cam la acelasi nivel. Diferentele sunt date doar de strategia de marketing si preturile practicate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 7:40 pm 
Inteleg ce vrei sa spui tu ,dar sunt cateva firme de calitate superioara!
18 sound/b&C/beyma/ Firme de top folosesc difuzoarele firmelor respective!.Gen- EAW-Lacoustics-D&B-Renkus Heinz...care sunt firme serioase,cu boxe serioase!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 8:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Degeaba incerci sa ma convingi, nu prea ai cum.

Am aici: Eminence, Beyma, 18Sound , P-audio , JBL , JBL Selenium , RCF si inca un brand despre care nu voi da inca detalii 8)

Toate sunt facute cu aceleasi componente:

Sasiele sunt turnate prin aceleasi procedee - majoritatea prin China din cauza costurilor de productie. Doar nu credeati ca isi murdareste italianu sau spaniolu' manichiura:))
Piesele polare sunt executate pe stung prin aceleasi procedee si aparent dupa aceleasi tolerante (sunt inginer mecatornist de meserie - "I know my shit" in domeniul mecanic ;) )
Tratamentele sunt facute cu aceleasi materiale
Vopseaua aplicata pe sasie este aceeasi (powder coating)
Adezivii si suportii de bobina sunt aceiasi si sunt fabricati de "DuPont"
Din cate observ sarmele utilizate in bobinaj provin din acelasi loc la 4 dintre producatori, la ceilalti 4 nu am reusit inca sa descopar sursa.
Conurile si piesele moi sunt produse de Sonic sau de UKM pentru toti. (in functie de destinatia difuzoarelor se folosesc conuri in consecinta)
Inelele de ferita sunt din Ukraina la majoritatea, culmea cel mai probabil multe chiar din fabrica responsabila pentru difuzoarele MAG (pana acum cativa ani Romania era un mare furnizor de inele de ferita dar se pare ca utilajele si fabrica au ajuns taiate la fier vechi ca asa este moda la noi)
Tehnologia de incarcare a sistemelor magnetice bazate pe ferita sau NEO este cunoscuta si neschimbata de peste 100 de ani.

Deci te rog sa-mi spui de unde sa apara diferentele de calitate la care speri tu. Stai tu linistit ca nu sta nimeni sa le mangaie in timpul procesului de fabricatie sau sa le spuna povesti de noapte buna in depozit pentru a ajunge niste difuzoare mai bune. Daca ai sa ajungi vreodata intr-o fabrica in care se produc difuzoare la modul industrial ai sa intelegi unde bat.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 8:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Hai sa-ti explic felul in care functioneaza alegerea componentelor si a producatorilor in lumea reala.

Nexus Acoustics, brand-ul nostru deja foloseste de cativa ani anumite componente OEM in produsele finite, deci pot sa afirm ca avem experienta in felul cum functioneaza partea de productie si dezvoltare de produse la modul comercial.

Cand se proiecteaza un nou produs se cauta unele componente cu care acesta va fi dotat. Cum nu exista pe piata difuzorul perfect, va trebui sa cautam un difuzor sau o serie de difuzoare care sa se incadreze in cerintele noastre.
Cum fiecare producator are difuzoare pentru mai multe aplicatii, primul lucru pe care il facem este sa studiem solutiile "de pe raft" - sunt acele difuzoare care sint disponibile direct de pe piata fara sa se intervina asupra lor prin modificari de ordin tehnic. Cand facem asta luam la rand cataloagele de la vreo 30 de producatori diferiti, analizam si alegem componentele care se incadreaza in cerinte.

Urmatorul pas este sa testam cateva mostre pentru a ne decide daca sunt sau nu utilizabile in produsul dezvoltat.
- daca totul este ok, alegem un difuzor cu raport pret/ performanta optim si ii dam inainte cu productia.
- daca nu gasin ceea ce cautam cerem un design "custom" sau "OEM". Aici treaba se complica.

Costurile de productie a oricarui difuzor OEM sunt mari. Pentru limitarea acestora se pleaca de la modele de serie asupra carora se intervine pentru a se obtine anumiti parametrii. Se folosesc alt tip de supensii, dopaje in hartia din con, alt tip de adezivi sau sarma in bobine si exemplele pot continua.

Si in cazul asta producatorul nu este relevant pentru ca noi stim exact ce dorim sa obtinem si avem acces la fisele tehnice infinit mai complexe decat cele destinate utilizatorilor de tip DIY.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 8:47 pm 
Atunci ,explica si mie de ce firme ca MARTIN AUDIO / D&B AUDIOTECHNIK/NEXO..etc
Folosesc difuzoare B&C si nu folosesc de exemplu P audio.......?
Daca tot zici ca mai toate difuzoare sunt facute lafel?
De ce prefera ei b&C...?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 9:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Nexo este client P-audio. Argumentul tau este invalid :lol:

Am explicat mai sus cum functioneaza alegerea pieselor, porbabil au gasit anumite componente la B&C. Poate ca a fost nevoie sa fie livrabile imediat din cauza ca fac serii mici de produse si nu pot astepta dupa timpii de livrare din Asia care sunt de regula de 6-8 saptamani doar pentru transport.

Db si Martin sunt firme relativ mici, deci e foarte probabil ca acesta sa fie motivul pentru care au ales o sursa aproape de casa.
M-am lovit si eu de aceeasi problema , de aceea multe din OEM-urile de la Nexus-Acoustics sunt produse in Europa.

Inginerii sunt pragmatici, nu dau doi bani pe un nume. Pentru ei vorbesc doar fisele tehnice.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 10:00 pm 
Sincer nu am vazut nici o boxa Nexo cu difuzoare Paudio(OEM)sau ceva de genu?
Daca zici ca Martin si D&B sunt firme mici, numai zic nimic. :roll:
Daca ai auzit vreodata vreun sistem(s-au o sa asculti) d&B o sa-ti schimbi parerea !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 10:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Grigoriu_Raducu scrie:
Sincer nu am vazut nici o boxa Nexo cu difuzoare Paudio(OEM)sau ceva de genu?
sunt convins ca ai avut posibilitatea sa studiezi indeaproape componentele utilizate in produsele lor de poti sa ma contrazici aici, mai ales ca informatia aceasta o am direct de la producator.
Daca zici ca Martin si D&B sunt firme mici, numai zic nimic. :roll:
Daca ai auzit vreodata vreun sistem(s-au o sa asculti) d&B o sa-ti schimbi parerea !


Am spus ca sunt firme (companii) relativ mici, nu ca sunt slabe sau ca fac produse de proasta calitate. Incearca, te rog, sa faci diferenta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 10:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Tu imi vorbesti in calitate de utilizator si de potential client care le citeste respectivilor brosurile.
Eu iti vorbesc in calitate de producator de echipamente audio, distribuitor de subansamble si inginer proiectant. Tind sa cred ca am o viziune mai ampla (si mai corecta) asupra pietei PRO Audio.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Oct 16, 2013 6:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:24 pm
Mesaje: 135
Localitate: Brasov
Ok atunci de unde vin diferentele astea astronomice de preturi?Este 100% marketing sau ce?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Oct 16, 2013 7:47 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
A explicat DNA mai sus de unde provin diferentele de preturi. Am ascultat si eu B&C-uri si nu mi se par avioane . Cred ca majoritatea isi fac o parere dupa ce asculta cateva boxe sau difuzoare ( in unele cazuri doar unul / una ) care functie de locul, de mixerul si/sau amplificatorul, de incinta acustica folosita si de imprejurari lasa o impresie buna sau nu . Aceste metode de evaluare sunt subiective si neadecvate . Parerea mea este ca parametrii tehnici, implicit si aplicatia pentru care sunt destinate difuzoarele , fac diferenta si nu emblema pe care o poarta .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Oct 16, 2013 7:56 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Soare Emanuel scrie:
Ok atunci de unde vin diferentele astea astronomice de preturi?Este 100% marketing sau ce?


marketing combinat cu ineficienta si mana de lucru scumpa.

una este sa produci 1000 de difuzoare pe luna si alta este sa produci 200.000. Este un fapt cunoscut ca mana de lucru in Europa este cu 4-500% mai scumpa decat in Asia. Toate astea se reflecta in pretul final de vanzare.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Aug 27, 2014 3:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
am sters offtopicurile.

Va rog sa nu mai deviati de la subiectul topicului.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România