The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:10 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Dum Dec 08, 2013 3:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Am nevoie de parerile voastre in legatura cu alegerea unor difuzoare pentru niste incinte 2x10" . Incintele sunt construite din OSB 15mm si au un litraj aprox 55 l.
Mentionez ca am hornurile ph2513.
Eu m-am gandit asa:
2 x Beyma 10mi100 + D220ti (nu am solutia inca pe parte de filtru)(cam ce spl as obtine din comb asta?)
Amplificat de ecler xpa7000.

voi folosi si 4 basi CUBO 12 impreuna cu topurile 2x10 . basi sunt amplificati de ecler pam2100
As vrea sa aud si alte pareri in legatura cu combinatia de difuri din topuri.

Sistemul va fi folosit in general indoor dar vreau sa fac fata cu brio daca va fi nevoie ocazional outdoor.

Pe partea de procesare ma gandesc la phonic pcx3000 ?!?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Dum Dec 08, 2013 7:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Totul este gresit .
Incepand cu formula de adresare defectuoasa ( ai uitat partea principala : va rog sa ... ; imi este necesar pentru sonorizarea unui spatiu ... ; multumesc ... ; ) pana la unele solutiile tehnice propuse in enunt .
Asta daca doresti sa ne respectam :) .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Dum Dec 08, 2013 7:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Imi cer scuze ca nu m-am adresat cum trebuie .Intradevar asa este frumos sa ne respectam unii pe alti.Sper sa imi acceptati scuzele, cat despre partea de sonorizare topurile o sa fie folosite in special pentru aplicatii de mobile dj-ing (majorate, botezuri, nunti diferite party-uri), dar o sa fie ocazional nevoie de ele si pentru evenimente gen balurile bobocilor sau mici party outdoor, sa zicem indoor maxim 6 7 sute de persoane

As avea nevoie aici de unele pareri ale unor oameni mai bine pregatiti decat mine in domeniu. Multumesc de intelegere


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 9:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Difuzorul din oferta Beyma pe care il preferi ( Beyma 10MI100 ) este un difuzor dedicat midrange pentru incinte tip horn .
Daca acest lucru nu te deranjeaza , poti analiza un proiect ce functioneaza excelent cu difuzoarele indicate de tine : http://www.speakerplans.com/index.php?id=mt102 in zona de midrange .
In schimb vei avea nevoie de incinte de bass ( Kick bass ) si evident de alte incinte pentru redarea frecventelor de sub bass ( Infra Bass ) , adica vei avea costuri suplimentare la procesare DSP multicanal , , cabluri si conectica , amplificatoare de mare putere .
Este o solutie foarte buna , dar scumpa .
Pentru sonorizari de tipul celor dorite de tine , recomand folosirea a doar 4 incinte Full Range , pe trei cai : http://www.diy.poweraudio.ro/albums/use ... 1/3cai.pdf cu difuzorul 10MI100 pe midrange si D220Ti pe inalte dar evident , trebuie un amplificator audio de mare putere , destul de potent in Full Range ( nu doar pe hartie , in genul chinezismelor KK ) .

Cel indicat de tine este la limita ( din punct de vedere al puterii ) ...un Phonic XP3000 ar fi optim , mai bun ar fi un XP5000 , sau un amplificator Ecler cu modul DSP ( AMIC ) ar fi ideal .
Tu vei hotari , in functie de buget si posibilitati .
Atentie , va trebui sa dai importanta cuvenita filtrelor pasive folosite in incintele pe trei cai .
Doar asa poti obtine performante bune ( impreuna cu procesarea DSP ) .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 10:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Eu am deja cei patru basi cubo si cutiile de 2 x 10" si as vrea sa le echipez pe acestea. Nu prefer neaparat difuzorul beyma 10mi100 este doar ce am remarcat eu ca avand o eficienta ridicata.
Imi puteti indica care ar fi o combinatie mai potrivita pentru a echipa aceste cutii?
Avand in vedere ca voi folosi incintele impreuna cu basii nu este necesar sa coboare atat de mult in frecventa.
Un buget aproximativ pentru echiparea cutiilor 2x10" ar fi 3000 de lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 10:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Basii tip Cubo sunt degeaba .
Este de preferat 18" BR ca subwoofer !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 10:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Eu sunt multumit de cum suna cubo(stiu ca in comparatie cu incintele BR sunt destul de multe discutii contradictorii considerand si dimensiunile, greutatea, frecventa pana la care coboara), dar trecand peste asta si revenind la topurile 2x10" , care credeti ca ar fi ce-a mai buna combinatie de componente cu care as putea echipa aceste incinte?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 11:14 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
problema se pune in felul urmator

Cubo nu este un design suficient de performant. Nu prea vad sincer cum ati putea face sonorizari in aer liber cu asa ceva. Probabil ceea ce inteleg eu si ceea ce intelegeti voi prin "sonorizari in aer liber" se refera la doua situatii total diferite.

Sugestia mea este sa te indrepti catre niste difuzoare de 10" de tip midbass cu eficienta in zona 95-97dB/1W Asta va insemna ca vom avea un raspuns decent si mai jos in frecventa pentru a compensa putin subwooferele de jucarie.

B&C 10PS26 ar fi o recomandare de-a mea pentru ca are bobina mai mare si un raspuns decent in situatia ta.
Costul unui astfel de difuzor este 660 de lei cu TVA inclus si este in stoc .
http://www.bcspeakers.com/products/lf-d ... ive/10ps26

10MI100, cum spunea si Victor nu este o solutie buna pentru tine in acest caz. Alegerea unor componente se face luand in calcul toti parametrii nu doar sensibilitatea. Acesta este si un motiv pentru care nu oricine poate sa faca proiectare acustica.

Nu cred ca in Romania suntem mai mult de 5-6 persoane, in acest moment, care sa stim cu adevarat cum se face acest gen de design.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 11:16 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Pot fi luate in considerare foarte multe optiuni , in functie de firma de difuzoare preferata si posibilitatile reale de cumparare .
Ce firma producatoare de difuzoare preferi ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 11:30 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Nu am o anumita preferinta fata de o anumita firma. In legatura cu ce spunea domnul Mircea, este adevarat faptul ca ceea ce intelegeti dumneavoastra prin sonorizari in aer liber este diferit de ceea ce inteleg eu. Destinatia principala a sistemului format din aceste incinte plus cele de cubo este indoor. Eventualele necesitati de outdoor vor fi de mica amploare, as putea spune ca se pot neglija.
Cat despre proiectarea acustica imieste cunoscut faptul ca este un domeniu extrem de complex, acesta fiind motiv principal pentru care am apelat la ajutorul dumneavoastra.

In raspuns domnule Mircea ati mentionat difuzorul 10pe26 iar in link este prezentat 10md26 despre care este vorba ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 12:06 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
am facut o greseala cand am preluat link-ul , este vorba despre 10PS26 http://www.bcspeakers.com/products/lf-d ... ive/10ps26

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 12:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Deci cea mai buna alegere ar fi 10PS26 ?
Nu este cam mica sensibilitatea(96db/w/m)?
Alaturi de acestea este este bun driverul d220ti ? sau ce altceva ati recomanda?
In combinatia 2 x 10ps26 + driveru care il recomandati cam ce SPL as obtine ?
Cu difuzorul 10ps26 cam pana unde as cobora in frecventa... as obtine un fullrange sau mai degraba un satelit (adica daca eu oricum o sa am suburi cu mine nu este de preferat sa obtii un satelit foarte potent? )


Sper sa nu fiu prea insistent cu intrebarile dar nu as vrea sa dau banii degeaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 12:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Maghear Ovidiu scrie:
Deci cea mai buna alegere ar fi 10PS26 ?
Nu este cam mica sensibilitatea(96db/w/m)?

Sensibilitatea este foarte buna pentru un difuzor de 10"
Alaturi de acestea este este bun driverul d220ti ? sau ce altceva ati recomanda?
Este foarte OK D220Ti

In combinatia 2 x 10ps26 + driveru care il recomandati cam ce SPL as obtine ?

Sensibilitatea la 1W/1m va fi de 99dB/1W. Te las pe tine sa calculezi SPL-ul la puterea RMS. BAnuiesti ca stii metoda de calcul.
Cu difuzorul 10ps26 cam pana unde as cobora in frecventa... as obtine un fullrange sau mai degraba un satelit (adica daca eu oricum o sa am suburi cu mine nu este de preferat sa obtii un satelit foarte potent? )

Nu mai jos de 70-80 de Hz. este la limita unui fullrange.


Sper sa nu fiu prea insistent cu intrebarile dar nu as vrea sa dau banii degeaba.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 12:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Poti duce direct la gunoi boxele Cubo " subwoofer " :) , ele sunt doar pentru entuziastii amatori de traforaj , nu pentru sonorizari .
Remarc ca orice discutie se invarte in jurul acelor gunoaie , de aia am spus ca totul este gresit .
Daca ai alta parere , este treaba ta .
Mie mi se pare extrem de simplu sa folosesti doar un amplificator minim Phonic XP3000 si doar 4 boxe Full Range pe trei cai cu 15" , 10" si 1" ...nimic nu poate fi mai simplu de atat .
Fara subwoofer poti merge la sonorizari de genul celor indicate de tine , dar fara Full Range nu prea .
Daca ai pretentii , doar cu sateliti de 2x10" + 1" nu faci fata nici in sufrageria de 20 m patrati asa ca ...
Imi cer scuze pentru interventie , am decis sa ma retrag din aceasta discutie deoarece nu avem un subiect comun .
Ai fost manipulat cu Cubo , asta e , va trebui sa le arunci , chiar daca le-ai platit cu bani grei :) .
Parca sunteti toti lautari :) :) :) , pentru ca doar aia vor boxe mici , usoare si sa urle cat mai tare , chiar daca asa ceva nu exista si nu va exista nici in viitor , pentru ca incalca legile fizicii .
Cand vei intelege la ce ma refer , mai vedem .
Pana atunci , toate bune :) .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere difuzoare
MesajScris: Lun Dec 09, 2013 1:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Bun deci combinatia 2xB&C 10PS26 + d220ti ar fi cea mai buna pentru incintele 2x10".
Cum as putea face cu partea de filtru ? Ar putea cumva domnu Dan sa imi faca filtrele ? (mentionez ca daca proiectul va fi realizat va fi in perioada ianuarie 2014)
Ca si amplificare ce ati recomanda ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România