The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:27 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Mie Feb 18, 2015 1:44 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Deschid acest topic pentru a va avertiza de un trend pe care il observ din ce in ce mai des in ultimul timp.

Clienti care vin la noi cu dorinta de a cumpara filtre la comanda executate de noi pentru configuratia lor de difuzoare.

Din ce in ce mai des ma lovesc de urmatoarea problema.

Si anume:

Oamenii cumpara componente de calitate , Joase, Drivere, componente care costa sute sau chiar mii de euro in anumite cazuri, dar ulterior se zgarcesc la tarate si isi cumpara hornuri chinezesti de pe tot felul de site-uri de pe net, atrasi de preturile aparent foarte convenabile.

Acesti oameni ne contacteaza apoi pe noi pentru a le confectiona filtrele.

Din pacate, aceste hornuri pe langa faptul ca sunt de o calitate proasta sau foarte proasta in unele cazuri, sunt si construite fara nici un fel de calcul acustic, iar raspunsul final este de cele mai multe ori dezastruos. Un horn nu este o simpla goarna, un horn este un transformator de impedanta acustica extrem de complex (chiar daca nu pare la prima vedere). Modificari minime in geometria hornului are efecte puternice in raspunsul final.

Pe langa calitatea indoielnica avem o problema mult mai mare (pentru noi si pentru posesor)

ACESTE HORNURI NU AU NICI UN FEL DE FISA TEHNICA.
Nu esista ploturi polare, nu exista grafice de directivitate, de SPL, de nimic.

Graficul afisat in fisa tehnica pentru un driver este valabil NUMAI in cazul in care se foloseste pe hornul pe care a fost masurat acel grafic. Schimbarea hornului atrage automat modificarea graficului.

Cel mult sunt date niste dimensiuni exterioare cu care putem sa ne stergem undeva pentru ca nu au relevanta in proiectarea filtrului.
Oamenii apoi au impresia ca nu dorim sa ii ajutam si ca dorim neaparat sa ne vindem hornurile proprii care de multe ori sunt mai scumpe. Dar realitatea este ca NU PUTEM sa proiectam nimic fara fisele tehnice adecvate.


Singura solutie alternativa este sa ne trimita un set complet de componente, sau chiar o boxa completa pentru a face masuratori reale pe configuratia existenta.

Costurile in cazul acesta cresc enorm in unele cazuri. Filtre care costa 280 de lei/ bucata ajung sa coste 350-400-500 de lei in final , si asta pentru ce? pentru o economie de 20-30 de lei la niste hornuri?

Iar partea dureroasa este ca in ciuda costurilor mari, rezultatul de cele mei multe ori este cel mult mediocru. De multe ori am fost pusi in situatia in care comportamentul acustic al hornului era atat de prost din cauza geometriei gresite incat nu am putut obtine un raspuns decent al boxei.

deci, FUGITI DE HORNURILE FARA FISA TEHNICA CA DE DRACU!
asta daca aveti cat de cat pretentii de la boxele voastre si nu va multumiti cu o lada guitatoare :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Vin Dec 13, 2019 7:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 21, 2018 1:36 pm
Mesaje: 10
Localitate: campulung muscel
Va pot trimite si eu o boxa care se aude execrabil pentru a ii schimba acolo difuzoare filtre horn tot ce trebuie sa se auda cat de cat ok


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Vin Dec 13, 2019 4:27 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Din pacate noi nu facem service pentru echipamentele care nu provin de la noi. Va putem ajuta in schimb cu selectia componentelor pe care sa vi le montati dumneavoastra.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Vin Dec 13, 2019 10:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 21, 2018 1:36 pm
Mesaje: 10
Localitate: campulung muscel
Este ok sis asa , dar de exemplu daca imi trebuie filtre imi dati cu mufe cu tot eu doar sa le conectez? Tin sa precizez ca nu ma pricep la electronica si de asta intreb orice cred ca m-ar putea pune in dificultate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Sâm Dec 14, 2019 8:53 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Componentele au conectori insa aveti nevoie de cunostinte minime pentru a le interconecta.
Noi suntem furnizor de subansamble si piese de schimb pentru profesionisti. Punerea in functiune nu cade in sarcina noastra.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Sâm Dec 14, 2019 10:55 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
doru7777 scrie:
Este ok sis asa , dar de exemplu daca imi trebuie filtre imi dati cu mufe cu tot eu doar sa le conectez? Tin sa precizez ca nu ma pricep la electronica si de asta intreb orice cred ca m-ar putea pune in dificultate

De unde esti, Doru? Poate este un utilizator care te poate ajuta si iti este vecin. Poti completa locatia, ca sa stim si in viitor.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Sâm Dec 14, 2019 2:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 21, 2018 1:36 pm
Mesaje: 10
Localitate: campulung muscel
Campulung muscel Arges


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la hornurile chinezesti!
MesajScris: Lun Dec 16, 2019 8:49 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
doru7777 scrie:
Campulung muscel Arges


Daca ai nevoie de suport doar pentru conexiunea lor, te putem ajuta si de pe forumm ajunge sa ne faci niste poze si apoi iti explicam ce si cum.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România