The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:01 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Yamaha P7000S vs XP7000 vs QSC RMX2450A vs ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 12:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Oct 05, 2015 8:41 pm
Mesaje: 1
Localitate: Birmingham
Salutare!
Ma aflu in Anglia de ceva vreme si m am gandit ca la cat muncesc, merit sa imi fac si eu damblaua. Am posibilitatea de a cumpara amplificatoarele mentionate in titlu, dar nu stiu pe care sa il aleg. Cand ma intorc vara in tara, in concediu, vreau sa le scot si eu pe prispa casei si sa invart in mititei cu ceva romante in fundal :P .Daca se poate si o parere din partea Domnului Leco, daca mai "activati" in domeniu. Am auzit ca va pricepeti sa faceti un "upgrade" seriei de la yamaha.
Ideea e ca nu stiu care sunt diferentele de la yamaha intrre seria P si XP. Am inteles ceva despre filtre subsonice reglabille si ca una ar avea clasicul traf toroidal iar cealalta SMPS. QSC ul mi se pare cam chel la interior , dar poate sa fie foarte potent tocmai de aceea ma sflu aici punand intrebari. Ecler-ul imi face cu ochiul tare dar nu am posibilitatea sa o testez si e si cea mai mica ca putere daca nu ma insel. Cu toate astea are clasicul transformator (mult mai putine componente ce se pot defecta) si protectiile impreuna cu limitarile de care am auzit ca lucreaza impecabil. Nu stiu daca pretul are vreo relevanta fiind apropiate ca pret intre ele, dar pot posta si preturile pt fiecare in parte daca doriti. Ma intereseaza fiabilitatea si sa fie potenta, sa pice fasolea lu' vecina de pe arac :D. Ca boxe am niste prapadite de B1520PRO de la berry, la care vreau sa schimb difuzoarele si driverele cu ceva profi de la Dl. Mircea, iar pe viitor niste cutii care sa respecte parametrii difzorului. Usor usor ajungem si acolo.
Era sa uit.. Vreau sa fie tapana in 4ohm ca o sa ruleze 2 top uri pe un canal si 2 basi pe celalalt.
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Yamaha P7000S vs XP7000 vs QSC RMX2450A vs ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 8:45 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
XPA7000 -> YAmaha XP7000, Yamaha P7000, QSC RMX2450A

in ordinea asta


Atentie sa nu fie cu defect sau reparate!!!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Yamaha P7000S vs XP7000 vs QSC RMX2450A vs ECLER XPA7000
MesajScris: Sâm Sep 30, 2017 7:18 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
P7000 se poate modifica sa bata tot ce este in lista.

Iese un mic "monstru" de circa 2x 1800-2000W-2200/4 ohm.


viewtopic.php?f=64&t=21177

viewtopic.php?f=64&t=23557

viewtopic.php?f=64&t=24108

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România