The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:42 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Oct 24, 2020 9:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
@Victor..... cand vine vorba de lautarie si pretentii, crede-ma ca la lautarie se simte ce poate o boxa sau un bass. Instrumentele de bass ,dupa cum stim,sau ar trebui sa stim ,se acordeaza. Se acordeaza intr-un ton, la o anumita frecventa. Bass-ul la lautarie ,trebuie sa “cante” nu sa hurducaie. Cred ca cele mai putine pretentii sunt la partea de “punator de muzica” ,Dj....este altceva. Subiectul este cam vast, dar ar merita deschis si explicat...atata timp cat se discuta frumos.

@Mircea.... tot timpul a existat treaba asta cu “am dezvoltat un sistem care matura pe jos cu Xa sau cu .....” . De ce comparatia cu Dynacord? Sau cu Xa2 ? Nu lucrez la firma lor,nu sar in apararea lor , mi se rupe de firma lor. Dar sunt un rau necesar.
O vorba faina s-a spus.... “Un profesionist stie sa masoare.....” . Întrebare.... Un profesionist vine sa puna aici intrebari? Sau ala stie exact ce are de lucru???
Am vazut si testat boxe la care s-au facut filtre cu masuratori ,cu toate rahaturile. Cum au sunat???? Ar trebui sa scrie baietii cu care am facut comparatiile...
Un alt aspect este chestia pentru care vrei să pui mâna pe un sistem . să te duci cu el să produci bani sau să te duci să cânți tu pe el. Una este să spui la cel care îți cere serviciul că ai un sistem de un anumit BRAND și alta este să spui că ai un sistem facut de tine sau de X , care suna mult mai nervos decat Brandul X.
Povestea este mult mai amplă și mai adâncă . dar toți trebuie să începem cu un pas. Fiecare l-am făcut la vremea noastră . interesant mi se pare doar faptul că tot timpul se face comparație cu firma X . înseamnă că firma X este un etalon în acest domeniu .

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Oct 25, 2020 5:54 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Dynacord nu a fost niciodata vreun etalon in nimic. Produsele lor nu sunt foarte evoluate.
E doar o mizerie tipic romaneasca in care orice ai scoate pe piata ca si producator esti intrebat “cum suna in comparatie cu Dynacord”
Atat stiu oamenii si atata intreaba, ce poti sa faci ?
Daca te uiti , discutia a evoluat de la xa2

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Oct 25, 2020 6:19 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Dynacord a fost o referință în anii 40 ai secolului trecut , când a sonorizat stadioanele lui Hitler !
De atunci , a produs doar sisteme de sonorizare low cost .
Sigurul merit pe care l-au avut a fost legat de mixere ...
La inceputul anilor 80 au reușit să echipeze mixerele cu un modul de reverberație pur electronic ( nu cu linii de întârziere CMOS , disc magnetic sau cu banda magnetică ) ci cu convertoare analog digital și digital analog .
Asta este singura șmecherie câștigătoare , asul din mâneca celor de la Dynacord .
Este un capitol inchis , nu mai există inovație .
Nu au avut niciodată incinte acustice la nivelul lui JBL / Altec ...
Nu au avut niciodată amplificatoare la nivelul lui McIntosh , Crest sau Crown .
În prezent sunt o firma chinezească de nișă cu management multinațional , care supraviețuiește datorită faptului că restul firmelor consacrate nu mai există .
Dar nici domeniul sonorizărilor nu mai e ce-a fost ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Oct 25, 2020 10:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Buna seara. Nu a spus ca vreau sa copiez dynacord 1:1 . Pur si simplu ma pasioneaza domeniul si m-am documentat de vreo 2 ani de ce inseamna sunetul .ma pasioneaza si ca si muzicant ma intereseaza sa ma perfectionez in primul rand pentru mine ,si pentru ca ma intereseaza cum percepe ascultatorul ceea ce cant eu. Nu sunt genul sa ma apuc de cantat si cum se aude Dumnezeu cu mila... am invatat ca sunetul difera de la sala la sala si de la asezarea boxelor pana la reglarea instrumentelor pe frecvente diferite..( nu ca la multi.toate canalele sunt reglate la fel si gain si volum blana..) si multe alte detalii pe care muuuuulti lautari nu au treaba cu ele...
Pana la urma vroiam sa subliniez ca am reusit sa fac un sunet bunicel cu un pret mai mic decat miile de euro pe care le dam pe branduri care nu merita...la urma urmei orice difuzor se gaseste pe piata..orice material ..si daca ai ureche si stii ce i-ti doresti de la boxe si sti unde vrei sa ajungi e ok..de asta mai intrebam pe forumuri pentru ca mai vrem cate un sfat de la cineva care stie detalii tehnice si e dispus sa ajute. Departe gandul de a ma contrazice cu cineva de aici. Incerc sa iau sfaturile cele mai bune daca consider ca se potrivesc pentru ce am nevoie eu. Va respect pe toti sa de la fiecare am incercat sa iau ce am putut...exact ca in muzica.. muzica se zice ca se fura nu se invata. Asa ca eu incerc sa fur cat mai mult si sa aplic pentru mine. Ma scuzati si sper sa nu intelegeti gresit ce am vrut sa spun. Stima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Oct 26, 2020 12:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Daca tu dupa cum declari " ca si muzicant " susti ca miile de euro care se dau pe branduri nu se justifica ... iar muzica se " fura " in timp ce altii au absolvit cateva academii de muzica ( spre exemplu membrii formatiei Metallica https://youtu.be/tAGnKpE4NCI ) consider ca esti in grava eroare .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 27, 2020 7:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Nu te supara domnule ultramoderator..ca absolvent de conservator si master consider ca am ceva in studii in muzica.. dar nu asta era ideea...nu cred ca e cazul sa ne trantim studiile pe masa pt ca nu acesta este scopul acestui forum.. eu cred ca pasiunea fiecaruia trebuie respectata indiferent de studiile dobandite..nu am intrat pe acest forum sa flutur in vant ca eu sunt super studiatul in muzica..aici sunt doar un simplu participant la un forum in care vreau sa i-mi dezvolt pasiunea...
Muzica se invata din carte si se fura de la cei mai buni...dar nu avetii cum sa intelegeti asa ceva.. iar in legarltura boxele sinsistemele cumparati-le voi pe cele mai scumpe fara sa va uitati la pret si la concurenta....multumesc Domnului Mircea si domnului Lucian si tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi de bun simt..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 27, 2020 7:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Sper că restul cititorilor s-au lămurit deja cum e cu studiile fiecăruia :wink: .
Audiții plăcute și spor la construcții de incinte acustice !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 27, 2020 9:26 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Forumul trebuie este un loc de invatat, va sugerez tuturor sa mai lasati din orgoliu... :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 27, 2020 10:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Pai si eu nu asta spuneam? Dar unii se cred mai profesionisti. Eu cred ca aceasa este frumusetea unui forum .. sa împărtășim lucruri stiute si nestiute.. eu i-mi cer scuze tuturor celor care poate i-am deranjat cu ceva..Ce simplu poate sa fie tot... Asa da..asa nu...simplu. Nu e necesar sa ne aratam superioritatea pentru ca in moment ce sunt pe acest forum vreau sa invat lucruri noi si corecte.. multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 27, 2020 12:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Muzicantule , fix de tine era vorba mai sus .
Eu nu te-am jignit cu nimic , dar deseori folosești cuvinte nepotrivite la adresa userilor ca și când ai fi cel puțin un exemplu de urmat .
E păcat ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 27, 2020 1:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Ok . i-mi cer scuze inca o data ! Hai sa inchidem povestea asta ca nu foloseste nimănui...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Mai 18, 2022 1:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Buna ziua daca se incumeta cineva sa ma ajute cu o chestie tehnica si anume: daca in presetul basilor am un -3 db la frecventa de 156 hz inseamna ca acolo se intersecteaza basii su topul? La ce frecventa trebuie sa pun low pas la basi si hi pas la top ca sa se intalneasca la 156 hz? Oare 140 hz cu 18 bw? Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Aug 21, 2022 11:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Adi Ardelean scrie:
Ok . i-mi cer scuze inca o data ! Hai sa inchidem povestea asta ca nu foloseste nimănui...


Hai sa fim seriosi .. daca citeste toata lumea ce trebuie , invata ceva bun ! in Romania pe la nunti cu lautari nu am vazut decat Dynacord si FBT himaxx .. care dupa parerea mea sunt niste petarde ieftine cu un sunet oribil in aer liber si mai ales in interior . Dar e si normal la urma urmei , lautaria aia este o afacere din care toti muzicantii vor profit fara alte investitii majore in cercetare , scule scumpe cu sunet bun , etc ! Si da , degeaba va mirati ca nu le gasiti pozitia perfecta in nici o incapere , deoarece nu or sa sune bine nicaieri ! As fi curios cum ar sta treaba daca merg la o nunta si sa vad acolo un L Acoustics , Funktion , Martin, etc (am discutat cu un lautar si el nici nu auzise de astea , imi tot spunea ca fbt himaxx suna cel mai bine) .. Cand o sa sune PA la orice volum ,ca si un amplificator scump pe lampi , atunci da , jos palaria ..daca mai tii minte in anii 80 , formatiile alea de lautari care cantau cu chitari prin lampi ,etc , se auzeau placut si natural de tot in comparatie cu ce auzi azi pe himaxx si dynacord


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Aug 22, 2022 10:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Tehnologia a avansat mult de la acele scule pe lampi si amplificatoarele grele de 100 de kg. Calitatea sunetului s-a pierdut pe drum in multe cazuri si cateodata si pe bani multi nu poti avea siguranta ca o poti obtine pentru ca marketingul i-si face treaba bine. China e la putere si calitatea a lasat loc puterii de mii de wati. Intr-adevar sunt firme care si-au pastrat calitatea acolo vorbim chiar de bani multi. Stima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 11:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Stiu ca a avansat , dar defapt ce ? Americanii isi canta rock-ul tot pe lampile alea Marshall originale .


Ultima oară modificat de Florin_E pe Mie Sep 21, 2022 7:39 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România