The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:44 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Sep 28, 2020 12:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Daca pun in basi fx 20 ,2 buc oberton 18b 450 nu credeti ca ar fi mai bune calitativ decat cele 2 buletech ew18 hn ? Am vazut ca au bobina de 3 dar ca si specificatii zic ca trec de .. Singura chestie la care . sunt peste, e ca au bobina de 4 si 600w .in rest oberton cred ca specificatiile sunt mai reale si sunt noi. Ca utilizator de oberton stiu ca sunt calitate. Multumesc


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Sep 28, 2020 3:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Muzicantu scrie:
Daca pun in basi fx 20 ,2 buc oberton 18b 450 nu credeti ca ar fi mai bune calitativ decat cele 2 buletech ew18 hn ? Am vazut ca au bobina de 3 dar ca si specificatii zic ca trec de .. Singura chestie la care . sunt peste, e ca au bobina de 4 si 600w .in rest oberton cred ca specificatiile sunt mai reale si sunt noi. Ca utilizator de oberton stiu ca sunt calitate. Multumesc


Personal folosesc oberton 18b450 in F17pwh si-mi place foarte mult cum suna.
Are o viteza de raspuns superioara acelui difuzor specificat de tine..
Eu amplific cu 600W bucata, procesati. Sunt basi si mai mici, greutate mai redusa si usor de transportat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Oct 04, 2020 10:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
SNicu27 scrie:
Muzicantu scrie:
Daca pun in basi fx 20 ,2 buc oberton 18b 450 nu credeti ca ar fi mai bune calitativ decat cele 2 buletech ew18 hn ? Am vazut ca au bobina de 3 dar ca si specificatii zic ca trec de .. Singura chestie la care . sunt peste, e ca au bobina de 4 si 600w .in rest oberton cred ca specificatiile sunt mai reale si sunt noi. Ca utilizator de oberton stiu ca sunt calitate. Multumesc


Personal folosesc oberton 18b450 in F17pwh si-mi place foarte mult cum suna.
Are o viteza de raspuns superioara acelui difuzor specificat de tine..
Eu amplific cu 600W bucata, procesati. Sunt basi si mai mici, greutate mai redusa si usor de transportat.

Salut. Ai cumva un proiect de f17 ca lumea ca nu reusesc sa gasesc unul cum trebuie . Ma gandesc sa fac la 2 bucati . Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Oct 05, 2020 7:54 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 09, 2016 11:38 pm
Mesaje: 144
Localitate: Hunedoara
Aici ai proiectul!


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Proiect - Dyancord F17 PWH
Dynacord PWH17.jpg
Dynacord PWH17.jpg [ 292.28 KiB | Vizualizat de 3977 ori ]

_________________
"Quality reveals reality."
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Joi Oct 08, 2020 11:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Eu pe acesta l am facut


Fişiere ataşate:
images.jpeg
images.jpeg [ 6.67 KiB | Vizualizat de 3943 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Oct 11, 2020 8:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Si care e mai bun? Cel cu difuzorul orientat in jos sau acesta orientat catre fata. Normal eu stiam ca cel orientat in jos e asemanator cu fx20? Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Oct 14, 2020 2:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
eu sunt multumit de cel cu difuzorul orientat in fata


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Oct 18, 2020 3:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Dynacord a multumit pe toata lumea in varianta F17 , cu difuzorul in jos ...
Tu cine crezi ca are dreptate :lol: :lol: :lol: ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Oct 20, 2020 11:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Pai eu de cel cu difuzorul in jos stiam. Eu asa cred ca exista diferenta intre cel cu dif in jos si cel cu dif in fata. Vreau sa in locuiesc doua fx20 cu fx17 in sistemul xa2. Cauzele sunt si dpd al transportului si al sunetului. Plus ca la unlele evenimente mai mici pot folosi f17 cu electrivoice sx300 ca sateliti. Imbinam utilul cu placutul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Joi Oct 22, 2020 10:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Nu ai cum sa compari F17 cu fx20 in veci. Doar daca nu ai setat corect procesorul pentru fx20. La niciunul dintre aceste modele de basi nu ajunge un hpf si lpf. Procesat si amplificat corect fx20 este doua clase peste F17.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Oct 23, 2020 9:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Pai nici nu ar avea cum sa functioneze cu aceleasi setari , F17 este upper bas care face legatura cu FX12 , iar F18 este sub bass pentru completare . FX20 este pentru aplicatii disco ( mai putin pretentioase ) , nicidecum pentru live .
A , ca din motive de impotenta mintala , majoritatea reprezentantilor de vanzari ai produselor Dynacord nu au habar cum a fost proiectat sistemul Forum Line original ( adica FX pentru lautari :) ) iar majoritatea sistemelor "economice" adica ieftine ... nu mai contin acel "bas de atac" si fraierii ( buni platitori ) cred ca o boxa lipsa se poate compensa din setarile DSP , este fix ca in cazul clostilor : poti fura oul de sub closca , dar nu va mai scoate pui .
Auditii placute !


Fişiere ataşate:
Dynacord Forum Line Speakers.png
Dynacord Forum Line Speakers.png [ 252.63 KiB | Vizualizat de 3736 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Oct 24, 2020 12:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Nu era vorba sa folosesc f17 pe setarile fx20. Am setarile de la f17 separat . Fx20 separat. Asta vorbind de procesarea dsp. Am si xa 4000 pentru fx20 si fx12 si pot folosi f17 pe dsp cu setarile originale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Oct 24, 2020 1:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
In timp am tot Facut boxe si ras-facut. M-am mintit singur. Pfoai ce fain suna ... pana la momentu A vs B. Pentru a face F17 sa sune pe presetul facut de dynacord,trebuie sa respecti proiectul original si sa bagi difuzorul original. Nu e nevoie de altele “mai bune” ... Si daca te tot pui sa faci o pereche de basi,calculeaza cat costa o pereche de cutii,o pereche de difuri....si vezi daca pentru o diferenta de 2-300€ nu se merita sa iei doi Originali. Care cand ii vinzi ...crede-ma ca au acelasi nume. Asta in cazul in care vrei sa faci F17 . Daca vrei altceva ... cum consideri tu. Dar inca o data subliniez.... Astfel de colne faceam si noi ,majoritatea de pe forumuri. Pana cand ????? Pana am inceput sa gandim . Dar pana atunci..... spor

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Oct 24, 2020 7:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Aici se separa profesionistii de amatori.

Profesionistii stiu sa masoare si sa-si creeze propriul preset pt a obtine ceea ce trebuie de la acea boxa. Sa incarci preseturi standard pe o boxa modificata si sa te astepti sa functioneze la fel ca si originalul e o prostie. E o prostie care se face la ordinea zilei peste tot prin Romania. Bonenteles apoi apar pareri de genul, "nu suna ca originalul". Pai si normal sa nu sune la fel in conditiile in care tu aplici corectiile pentru a compensa probleme care poate nu mai exista in noul design sau se afla la cu totul alte frecvente.

In ziua de azi (de fapt de peste 10-12 ani) avem tehnologie suficienta pt a lasa in praf FX20 si F17PWH. Nu ca ar fi fost modelele aste vreodata ceva "state of the art". Erau doar niste boxe simplu de construit care sunau destul de tare si aproape acceptabil.
Caz concret: sistemul Nexus-Acoustics - Ultra live - https://www.poweraudio.ro/boxe_profesionale/Boxe_profesionale_nexus-acoustics/Sistem_Nexus-Acoustics_Ultra_live
Da clasa fara drept de apel un Xa2 din toate punctele de vedere. Evident ca avem propriile setari pt a controla acest sistem.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Oct 24, 2020 7:18 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
@Lucian L
Cam ai dreptate , dar există anumite nuanțe .
Marketingul produselor de firmă bate întotdeauna orice produs construit acasă , dar daca ai avea nevoie de un perete de boxe cu care sa sonorizezi evenimente puțin pretențioase ( gen lăutărie ) , e de preferat să îți construiești singur toate boxele indiferent daca sunt clone sau nu .
Dacă ești un simplu entuziast la început de drum , merită să îți construiești singur doua boxe full range .
Depinde de ce așteptări ai de la viață ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România