The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:05 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Joi Oct 10, 2019 5:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mar 19, 2019 4:21 pm
Mesaje: 72
Localitate: Targoviste
Salutare tuturor!
Rog daca este cineva care ma poate ajuta cu ceva informatii.
Din aceasta vara mi am facut un sistem de sunet si am inceput sa colaborez cu diverse formatii si cantaciosi.
Uneori am probleme din cauza microfoniilor deoarece fiecare solist isi regleaza microfonul dupa niste idei "intiparite "la el in cap, stie el cam unde trebuie sa tina potentiometrele ......
Degeaba il reglez eu sa nu mai faca microfonie ,ca peste un timp se uita putin pe mixer si vede ca potentiometrele nu mai sunt in pozitia stiuta de el , si de aici.....din nou microfonie :D
As vrea sa achizitionez un dispozitiv gen feedback detector sau equalizer , cu care sa pot detecta frecventele care cauzeaza microfonia ,iar aceste frecvente sa le atenuez din procesor cu punctele PEQ.
Nu am utilizat niciodata acest gen de dispozitive si nu stiu ce si cum ar fi mai indicat.
Ma gandesc ca daca fac aceste atenuari din procesor , ei nu mai vad ca am umblat la reglajele de pe mixer si stau cuminti, oarecum ii pacalesc putin
Nu as vrea sa integrez acest dispozitiv pt intregul sistem, adica nu trec prin el semnalul care merge catre amplificatoare,ci doar sa detectez/monitorizez frecventele cu probleme ( conectat pe o iesire auxiliara sau master B)
Stie cineva ce este indicat in aceste situatii?
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 4:23 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 21, 2014 4:27 pm
Mesaje: 21
Anghel Catalin scrie:
Salutare tuturor!
Rog daca este cineva care ma poate ajuta cu ceva informatii.
Din aceasta vara mi am facut un sistem de sunet si am inceput sa colaborez cu diverse formatii si cantaciosi.
Uneori am probleme din cauza microfoniilor deoarece fiecare solist isi regleaza microfonul dupa niste idei "intiparite "la el in cap, stie el cam unde trebuie sa tina potentiometrele ......
Degeaba il reglez eu sa nu mai faca microfonie ,ca peste un timp se uita putin pe mixer si vede ca potentiometrele nu mai sunt in pozitia stiuta de el , si de aici.....din nou microfonie :D
As vrea sa achizitionez un dispozitiv gen feedback detector sau equalizer , cu care sa pot detecta frecventele care cauzeaza microfonia ,iar aceste frecvente sa le atenuez din procesor cu punctele PEQ.
Nu am utilizat niciodata acest gen de dispozitive si nu stiu ce si cum ar fi mai indicat.
Ma gandesc ca daca fac aceste atenuari din procesor , ei nu mai vad ca am umblat la reglajele de pe mixer si stau cuminti, oarecum ii pacalesc putin
Nu as vrea sa integrez acest dispozitiv pt intregul sistem, adica nu trec prin el semnalul care merge catre amplificatoare,ci doar sa detectez/monitorizez frecventele cu probleme ( conectat pe o iesire auxiliara sau master B)
Stie cineva ce este indicat in aceste situatii?
Multumesc anticipat!


E complicat..... Daca atenuezi unele fregvente inseamna ca acele fregvente vor lipsi si nimic nu va mai suna asa cum trebuie... Dintr-un procesor ai putea sa atenuezi unele fregvente ( peste 10 000 hz), care nu sunt absolut necesare , si in felul acesta mai diminuezi din microfonii. Pentru live ai nevoie de scule bune, eventual un procesor bun cu care sa faci niste corectii bune ca sa ai un sunet liniar in asa fel incat sa sune si sa ai mai putine microfonii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 7:14 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Anghel Catalin scrie:
Salutare tuturor!

Stie cineva ce este indicat in aceste situatii?
Multumesc anticipat!

Varinta 1(recomand): Impusca muzicantii.

Varianta 2 - sunt o multitudine de factori care determina microfonia:
- pozitia microfonului fata de boxe;
- calitatea microfonului;
- procesarea microfonului;
- reflectorul uman(cand sale este plina)
- acustica salii;
- dinamica sistemului audio;
- procesarea sistemului;
- microfoanele de instrumentele care le amplifici;
- cablurile de semnal;
- muzicantii

Pentru a putea rezolva problema, trebuie in primul rand sa gasesti motivul pentru care ai aceasta problema.
3.) Solutie rapida - da rezultate excelente de fiecare data.
In prima faza, probabil muzicantii tai probabil sunt surzi, ai putea sa le pui niste monitoare, ca sa le spargi timpanele/sa se auda cum canta. Acest lucru este o problema generala ca fiecare muzicant vrea sa iasa in fata sa arate ce cohones are si cat de bine si tare stie sa cante; bineinteles, publicul nu e interesat de competitia lor.
Odata ce se vor auzi, nu vor mai umbla la butoane si vei putea sa reglezi volumul in sala corespunzator - folosind functia monitor de pe mixer.

Odata ce ai pus monitoare, nimeni nu va mai cere mai tare...deoarece se vor auzi.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 7:15 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
in aceste situatii este indicata o pereche de monitoare de scena si o bata

monitoarele sunt ca sa se auda ei cum vor iar bata este pt momentul cand se apropie de mixer pt a deregla ceva.

Daca au sunetist, sa respecte sunetistul si sa-si vada de cantat.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 8:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mar 19, 2019 4:21 pm
Mesaje: 72
Localitate: Targoviste
Pai.....monitoare pentru scena folosesc 2 buc cu Oberton B450 si Wn d44 de care instrumentistii sunt multumiti, se aud foarte bine.
Am incercat de fiecare data in functie de cum imi permite si locatia sa asez sistemul PA cat mai in fata pt ca ei sa isi vada de cantat in spatele boxelor dar cum a spus si Matei ,ii apuca pe ei plimbatul si cantatul prin sala ca sa iasa in evidenta
Pe microfoanele de instrumente nu am avut probleme, doar o singura data pe un clarinet
Cat despre microfoane cam fiecare solist vine cu microfonul personal , unele de calitate buna dar uneori si fake-uri sau mai slab calitative.
Imi plac la nebunie recomandarile cu "bata si impuscatul" doar ca din pacate nu le pot pune in aplicare :D :D .
Am observat ca multi din solisti au niste idei si conceptii foarte fixe si invechite referitoare la reglajul microfonului si nu poti sa ii convingi ca nu este bine asa, pt ca vine cu o replica de genul "pai daca imi iei din gain nu mai am forta in voce"
Procesor de sunet folosesc ,si de aceea am intrebat ce anume ma poate ajuta sa identific frecventele daunatoare si sa le corectez "usor " din procesor .
Spun asta deoarece ei habar nu au de procesor sau de faptul ca i am corectat anumite frecvente din el, ei se uita la procesor ca la o chestie cu multe "luminite"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 9:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Ok, asadar problema este la microfonul solistului; Activeaza HPF 75Hz, probabil cablul iti face probleme daca nu este balansat.
In cazul in care microfonia persista este in jurul a 500Hz...

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 10:22 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mar 19, 2019 4:21 pm
Mesaje: 72
Localitate: Targoviste
Multumesc frumos pt informatie!
Cablurile le am schimbat recent absolut pe toate , cu unele balansate si de calitate.
Am achizitionat 12 buc de pe site Power Audio.
Nu am inteles exact partea cu HPF 75 hz.
La ce anume sa setez acest filtru?
Pt sateliti este setat din procesor HPF 70-80 HZ LR 24 db/oct iar pt monitoare HPF 60 hz LR 12 db /oct


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 11:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Ok, deci nu este de la cabluri.
Lasa procesarea din procesor, eu ziceam de cea de pe mixer, de la intrarile de microfon.

Switchable 75-80 Hz low-cut - este un buton/intrerupator de pe mixer, langa intrarile cu mufe jack 3.5(Low CUT 80Hz) sa poti scoate "P" urile din voce. Trebuie activat pentru voce si alte instrumente care nu nu coboara asa jos in frecventa: voce, saxofon, vioara etc....
Apropo, ce mixer folosesti?

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Vin Oct 11, 2019 12:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mar 19, 2019 4:21 pm
Mesaje: 72
Localitate: Targoviste
Aha, am inteles acum despre ce este vorba.
Folosesc un Powermate 1000-1, si utilizez acel filtru low cut 80 hz si functia de voice filter.
Si toata instalatia este compusa din:
4 BR 15 inch 2 buc ×1000w, 2 buc × 600w
2 clone vl 212 1000w
2 fbt max 6
2 monitoare 12 inch
Amplificarile sunt:
Phonic XP 3000 pt basi
Crown xs 1200 pt clone vl
Amplificarea de pe mixer o utilizez pt fbt , dar cu semnal venit din procesor ,in intrarea de pe mixer power input
T amp 2400 il folosesc pt monitoare , si in caz de vreo problema sau urgenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum elimin microfonia?
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 7:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
Ia ti un mixer digital gen x18 de la midas sau behringer ca nu e f scump si ai rta in timp real vezi ce frecvente fluiera si tai exact unde trebe
Ai parametrice cate vrei si pe canale ai pe busuri si lasale dynacordu sa sil regleze cum vor
Tu cu tableta faci ce vrei iar ei sant bucurosi ca pot sa si faca reglaje cum vor
In final de reglajul de pe digitalď depinde tot
Xr18 sau mr 18 aceeasi treaba


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România