The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:31 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 16, 2021 3:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Va rog puteti sa i-mi spuneti o parere despre acest procesor? In comparație cu cele comune pietei noastre..dbx pa, pa +..pa 2... La prima vizita pare ca te lasa sa faci destul de multe setari si nu prea te ingradeste cand vine vorba de rutare..delay..Orice parere e bunavenita..multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 4:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Dacă stie cineva unde gasesc vreo functie de contrast sau lumina a ecranului pt ca e slab vizibil in anumite situatii! Nu gasesc nicicum in meniu ..poate e vreo setare incrucisata:-)))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 5:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Muzicantu scrie:
Va rog puteti sa i-mi spuneti o parere despre acest procesor? In comparație cu cele comune pietei noastre..dbx pa, pa +..pa 2... La prima vizita pare ca te lasa sa faci destul de multe setari si nu prea te ingradeste cand vine vorba de rutare..delay..Orice parere e bunavenita..multumesc anticipat


L-ai cumparat?

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 5:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Da l-am luat intr-o combinatie in pretul de 100 de euro. Nu stiu daca e mult..e putin..ideea ca trece cu 100 km/h pe langa dbx pa+. Muuuuult mai versatil..vroiam sa aflu o parere asa de la cineva care stie sau care s-a mai intalnit cu modelul asta. La o proba scurta nu m-i se pare rau...ce parere aveti? Multimesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 6:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Parerea mea este asta......

Prerile se cer inainte de a cumpara o jucarie. Odata ce ai cumparat-o, eventual revi cu un Review.....

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 6:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Au trecut cateva zile...si daca nu am primit pareri..am trecut la risc. Pana la urma nu am pierdut pt ca am renuntat la dbx pa+ intre timp.dbx-ul i-l aveam de vreo 3 ani. Intr-adevar dbx m-i se pare mai usor de setat si mai intuitiv ca meniu. Asta e mai incalcit dar m-am prins repede. Ce nu am este softul pt pc. Dar ma descurc si asa. 5 parametrice pe canal , 27 benzi grafic pe fiecare intrare.. 115 metrii delay pe fiecare canal. La asta sufera dbx. Pana una alta merge. Suna bine pana una alta. Nu am dat-o in bara. Ce nu inteleg de ce nu mai merg paginile Peavey..actualizari..programe..nimic. era bun programul pt pc dar poate il gasesc eu pe undeva..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 5:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Am făcut rost si de softul pentru laptop. Dupa instalare voi reveni cu cu o parere. La prima vizita aceleasi setari din dbx nu suna la fel . Peavey e mai plin la sunet. Dbx parca nu avea bas ,fortam si pana la 10 db sa se simta grasimea la basi..acum la +3 deja ma opresc ...Revin cu detalii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
La un Dsp, totul este la ce sti sa faci cu el. In momentul in care nu ai bass...si urci 10dB o frecventa.... inseamna ca ceva nu ai facut bine. Parerea mea este ca in momentul in care ai facut treaba asta.... basul nu mai este bass. Basul trebuie sa CANTE...nu sa bubuie. Daca partea de joase nu se aude, inseamna ca partea de medii si inalte este in fata, taierile nu sunt corect facute... sunt multe treburi cand te apuci sa bagi nasul intr-un dsp.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 6:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Într-adevăr asa e. Dar nu cred ca e cazul de taieturi pt ca am topuri fx12 si basi fx20 clone si aceleasi preseturi suna parerea mea vizibil mai bine acum. Taierile de crossover sunt cele standard si volumele in 0 db. Comparatia facuta 1:1 aceleasi cabluri ..aceleasi boxe aceleasi puteri acelasi mixer. E o diferenta. Eu chiar aia vreau ca basii sa cante nu buhaiala. Am si xa 4000 de proba si teste. Si vad ca la xa4000 e misto rau basul si desigur si topurile. L-am luat sa incerc sa ma apropii pe cat se poate de sunetul cald din xa4000 desi e greu atata timp cat nu am dif originale. Dar nu am pretentii sa fie la fel doar sa fie un sunet curat si vorba ta..sa cante. Am sa stau perioada asta pe procesor ca am la indemana mai multe parametrice si sa vad ce pot sa fac. Dbx cu 2..era greu. Multumesc de sfaturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 7:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Atentie ca fx12 si fx20 sunt niste incinte la care nu ajung doar niste HPF si LPF .... si la basi daca imi aduc amine bine.... nu este nici un boost ;-)

Exact cum spuneam .....grija ca treburile sunt complicate

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 7:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Am si preseturile originale de la fx20. F17 pwh.f12.v12.f9. Setate pe dbx si pe peavey..diferenta... vorbesc de aceleasi valori! Toate preseturile de subwoofere ..fx20..f17.. au low shelv 100hz panta de 12 +8 db.si f17 are gain +12.. Difera doar hpf. La fx20 40hz cu 12 bw si f17 70h cu 12 bw...ideea e ca daca dau la peavey valorile astea e prea mult. Acuma de aia ziceam..la dbx mergea panaa +10 sa sume asemanator cu xa4000. Acum am ajuns la +3 sa sune la fel de bine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 9:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Nici un dsp nu va suna ca altul. Aceleasi preseturi “copiate” pe alt dsp...nu vor suna la fel. Dar na ..... subiectul este mult prea vast. Indiferent cat am povesti noi...nu duce la nimic realist.Imi sustin ce am spus mai sus....

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Vin Apr 23, 2021 10:15 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Muzicantu scrie:
Am si preseturile originale de la fx20. F17 pwh.f12.v12.f9. Setate pe dbx si pe peavey..diferenta... vorbesc de aceleasi valori! Toate preseturile de subwoofere ..fx20..f17.. au low shelv 100hz panta de 12 +8 db.si f17 are gain +12.. Difera doar hpf. La fx20 40hz cu 12 bw si f17 70h cu 12 bw...ideea e ca daca dau la peavey valorile astea e prea mult. Acuma de aia ziceam..la dbx mergea panaa +10 sa sume asemanator cu xa4000. Acum am ajuns la +3 sa sune la fel de bine...


Probabil dai in clip

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Sâm Apr 24, 2021 8:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Nu dau in clip nici in procesor nici in amplificator. La pragul de clip sunt setate limiter-uri in procesor. Nu se vad lumini rosii! Le urasc...in tim ce la altii le place ca cica aia e SMANA..azinoapte am stat pe procesor si prin comparatie 1 la 1 cu xa4000 am reusit sa fac sunet in basi destul de apropiat. Am avut nevoie de 4 eq parametrice. Saptamana viitoare ma ocup si de topuri. Am noroc ca am.la dispozitie originalul si pot face comparatie tot timpul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procesor dsp peavey vsx26
MesajScris: Mar Apr 27, 2021 2:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Aici e soft pt pc pentru peavey vsx 26. M-am gandit sa i-l postez pentru ca site-ul peavey.com nu mai merge si nu se gaseste pe net. Eu l-am primit de la cineva din America si poate mai au si altii nevoie.


Fişiere ataşate:
vsx26setup.rar [1.35 MiB]
Descărcat de 207 ori
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România