The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:39 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandari sistem audio DIY
MesajScris: Lun Ian 31, 2022 3:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mai 07, 2020 12:07 pm
Mesaje: 6
Localitate: Pitesti
Va salut! Din pasiune pentru acest domeniu am hotarat sa-mi fac un sistem audio care va functiona doar in curtea mea pentru placerea mea. Am ajuns intr-un punct unde nu stiu ce sa aleg si de aceea am nevoie de ajutorul vostru.
Pe partea de amplificare am :
1. Amplificator Poweraudio D5400 pentru joase - 2x2500w 4 ohm, 2x1400w 8 ohm
2. Amplificator Poweraudio D3600 pentru sateliti - 2x1500w 4 ohm, 2x800w 8 ohm
3. Crossover behringer cx2310 (in scurt timp va fi inlocuit de un processor dB Mark)
4. Mixer Soundcraft Signature 10
Pe partea de boxe :
1. 4 buc subwoofer dotati cu Oberton 15XB700 (2 existenti mai urmeaza 2 )
2. 2 sateliti EV SX300 (cu difuzoarele schimbate, 12L300 + CDX1 - 1748)
Mai detin 2 difuzoare P-audio E15lf.

Vreau sa schimb satelitii, pentru 4 basi ce sateliti sa aleg:
1. Oberton 12L300 + driver 2’’ / incinta
2. 2 x Oberton 12L300 + driver 2’’ / incinta (dupa mine, acest satelit as fi tentat sa-l fac)
3. P-audio E15lf + driver 2’’ / incinta
Va multumesc!
Readuc in discutie ca sistemul va fi doar pentru hobby si va functiona in aer liber doar in curtea casei.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Recomandari sistem audio DIY
MesajScris: Mar Feb 01, 2022 9:03 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Salut MIhai,

NU stiu ce planuri ai si nici unde stai.
Totusi, cam puternic sistemul pentru o curte proprie. Oare ce parere au vecinii, cei de-a casei? Sau animalele salbatice?
Te intreb, pentru ca probabil vor fi nevoiti sa se mute daca asculti muzica. :mrgreen:

Satelitii de care ai nevoie, depind de genul de muzica care asculti si de ceea ce vrei sa obtii.

Eu as alege 2 x Oberton 12L300 + driver 2’’ / incinta sau Oberton 12L300 + driver 2’’ / incinta 4bucati - pentru calitate si SPL/eficienta, iar cele de 15' ar fi OK - sunt mai rezistente la abuz.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari sistem audio DIY
MesajScris: Mie Feb 02, 2022 2:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mai 07, 2020 12:07 pm
Mesaje: 6
Localitate: Pitesti
Salut,

Ca planuri, doar ceea ce am spus, un sistem de sunet cat de cat performant.
Locuiesc in Pitesti/Arges, la casa undeva la 15 km de Pitesti, mai exact Draganu, proprietatea se afla liziera padurii la aproximativ 700-800 de strada principala, nu am decat un vecin pe acea straduta dar destul de departe, pozitia imi permite sa-mi fac "damblaua" iar cei de-ai casei ma cam lasa, profit mai mult cand sunt plecati, in rest la petrecerile care le facem, este ok. Descriere ca sa va raspund la ceea ce ati intrebat.

Genul de muzica, comerciala, populara, house, rock exclus manele.

Tot la 2 sateliti 2 x Oberton 12L300 + driver 2’’ ma oprisem si eu si la astia raman. sa fac 4 cum ati spus, cred ca ar fi mai ok, dar atunci cred ca o sa intervina sotia vazand atatea.

La E15LF o sa renunt, daca recuperez ceva pe ele ar fi bine.

O sa incerc sa-mi configurez eu o incinta, si o sa revin cu o schema.
Am studiat proiectul Vector de pe forum, nu ma avantajeaza pozitia driverului fiind nevoit sa ridic ceva mai sus boxa.

Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România