The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: întrebare sistem audio
MesajScris: Lun Mai 09, 2022 9:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 09, 2022 9:36 pm
Mesaje: 2
Salutare!
Sper sa mă poate lămuri cineva.
Ideea este așa: S-a înființat o formație care sa cânte la nunți. La început, bugetul a fost destul de restrâns, priceperea destul de mică, doar sfaturi de la alte persoane în domeniu. Se punea problema ce sistem de sonorizare sa se cumpere? Am fost la fly music Suceava, și domnul de acolo ne-a recomandat pentru nunti normale, și la prețul accesibil noua atunci (dar oarecum și cu garanția ca mai mult de atât nu e nevoie), am luat un power mate 600 și 2 boxe pasive mitus 115 800 w în 8ohm. A zis ca e suficient, și dacă cândva o sa mai avem bani de încă 2 boxe la fel, adică 4 în total, o sa fie mega șmecher și vor funcționa la o impedanta de 4ohm, putere mai mare și toate alea. Doar ca lucrurile nu au stat așa, de la început sunetul a fost destul de slab, nici putere foarte mare, și huiala, microfonie foarte mare de nu mai înțelegi basul și uneori nici muzica. Între timp, ca sa mai avansam, am luat și încă 2 boxe, am schimbat și mixerul cu un power mate 1000-3 2x1000, am cumpărat și 2 bași tot FBT...și rezultatul nu e deloc mulțumitor. În continuare parca nu are forță necesară, sau chiar dacă ar avea putere, nu poți sa dai tare ca începe sa huiasca ( prin huiala mă refer la un sunet așa de parca nu se mai deosebeste o nota de bas cu alta, parca e aproape o huruiala continua) .
E adevărat ca membrii formației... nu prea se pricep la mixere, la reglaje la modul profesionist... ci așa cam ca tot omul care are cât de cât habar. Întrebarea este dacă e o incompatibilitate între boxe și statie. Sau reglaje, lipsa experienței? Ce sa fie ca am încercat tot felul de reglaje din potentiometrele alea, nu mai știm ce sa facem.
Acum ne gândim sa mai investim în încă o stație și oarecum din mixerul asta dynacord sa luam doar semnal și sa dam mai multa putere la boxe din noul amplificator. Ar putea fi asta o soluție?
Și o ultima întrebare, am observat la mai multe formații ca au sub mixer un fel de cutie cu mai multe amplificatoare sau ce or fi alea. Alea sunt toate amplificatoare pentru boxe sau...?
Probabil din întrebările mele se înțelege experiența pe care o am. Sper sa fiți suficient de răbdători sa mă ajutați.
Seara buna!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: întrebare sistem audio
MesajScris: Mar Mai 10, 2022 12:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
In primul rand, amplificarea din 1000-3 mi se pare o porcarie.. aia e solutie in caz ca te lasa vreun amplificator de baza.
Mitus 115 are driver cu iesire de 1 inch si bobina de 1.7 parca, aveti grija cu microfoniile si nu va dati la ele prea tare ca se duc repede.
Cel mai ok cumparati un amplificator separat si scoateti semnal din mixer pentru acesta. Recomandarea mea ar fi Phonic XP3000 care e tocmai perfect peentru ce aveti, are si limmiter foarte bun si putere destula. Poti pune poze de pe canalale mixerului sa vedem cum ati setat si ce ati setat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: întrebare sistem audio
MesajScris: Mar Mai 10, 2022 8:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 09, 2022 9:36 pm
Mesaje: 2
SNicu27 scrie:
In primul rand, amplificarea din 1000-3 mi se pare o porcarie.. aia e solutie in caz ca te lasa vreun amplificator de baza.
Mitus 115 are driver cu iesire de 1 inch si bobina de 1.7 parca, aveti grija cu microfoniile si nu va dati la ele prea tare ca se duc repede.
Cel mai ok cumparati un amplificator separat si scoateti semnal din mixer pentru acesta. Recomandarea mea ar fi Phonic XP3000 care e tocmai perfect peentru ce aveti, are si limmiter foarte bun si putere destula. Poti pune poze de pe canalale mixerului sa vedem cum ati setat si ce ati setat



Mutlumesc frumos de răspuns! O sa fac poze la canale zilele următoare.
într-adevăr, microfoniile sunt un calvar la cântări, și avem parte de ele des.
După ce criterii mi-ați recomandat Phonic XP3000? Întreb ca sa știu și eu viitor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: întrebare sistem audio
MesajScris: Mie Mai 11, 2022 10:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Prin inlocuirea PM600 cu PM1000 nu ai facut decat sa schimbi un amplificator care scoate 450w/8 ohmi cu alt amplificator care scoate tot 450w/8 ohmi. Phonic 3000 scoate 600w/8 ohmi deci e ceva mai potent si atunci nu vei mai da distorsiuni din mixer.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România