The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 4:26 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare driver pentru boxe JBL din oferta Poweraudio
MesajScris: Lun Iul 11, 2022 3:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 15, 2010 9:37 pm
Mesaje: 33
Localitate: Buzau
Salutare tuturor!

M-am pricopsit recent cu o pereche de boxe pe 3 cai JBL CONTROL 10 care au inaltele intrerupte (arse). Din cauzafaptului ca originalele nu se mai fabrica si nici nu vreau sa ma complic inutil doresc sa le schimb cu altele de actulaitate.
Aici aveti caracreristicile boxelor JBL CONTROL 10: https://www.manualslib.com/manual/706881/Jbl-Control-10-L.html#manual
Am o pereche de Beyma CP16, le-am testat, am facut o proba, dar as zice ca nu prea se potrivesc. Sa va zic si de ce:
Cu Beyma CP16 inaltele se aud mult prea in fata.... normal zic eu ca au 105 dB 1 W @ 1 m... problema as putea-o rezolva cu un atenuator dar producatorul recomanda a fi taiate la min. 6 khz sau mai sus cu 12 dB/oct. iar boxele pe care le am au filtrul la 4,6 khz.

Sa incerc sa modific filtrul sa mai urc mediile si sa tai mai sus inaltele si sa folosesc beyma sau sa iau alte drivere?

Daca recomandati (pentru cei are se pricep mai bine ca mine) varianta sa iau o pereche de drivere noi, ce drivere imi recomandati din oferta Poweraudio?

Driverele as dori sa indeplineasca urmaroarele caracteristici:

Sa sune decent, nu vreau sa sune ca si originalele, o sa le folosesc foarte rar, ocazional, fara pretentii deosebite.
Sa fie mai rezistent ca originalul la abuzuri, poate fac vreun chef vreodata si cand beau bere mi se cam atenueaza auzul :D
Buget... ieftine si bune, max. 100 euro ambele.

M-ar fi incantat JBL SELENIUM D202Ti, dar am vazut ca nu mai este pe stoc. Probabil un horn pe masura as fi gasit sau as fi putut adapta ceva.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Multumiri deosebite administratorilor forumului pentru ajutorul si promptitudinea aratata in recuperarea contului.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Recomandare driver pentru boxe JBL din oferta Poweraudio
MesajScris: Mie Iul 13, 2022 5:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 15, 2010 9:37 pm
Mesaje: 33
Localitate: Buzau
Nimeni nici o sugestie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare driver pentru boxe JBL din oferta Poweraudio
MesajScris: Joi Iul 14, 2022 2:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
Sal. Boxa aia e dotată cu tweeter nu cu driver. Îți trebuie un tweeter cu spl mai mic decât beyma. Vezi pe site poate găsești ceva sa îți încapă în locul celui vechi. Vezi ceva de la p-audio pht407 pct 300...

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România