The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:23 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Dum Dec 26, 2010 10:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:37 pm
Mesaje: 373
Localitate: Cluj
milan, da o raita pe forumul publicatiei hi-fi & multimedia. acolo, la sectiunea diy sunt cateva proiecte inclusiv cu visaton. difuzoare bune de altfel, si la pret bun.
pt inceput visaton/tonsil poate fi o alegere foarte buna, insa daca vrei sa egalezi cel putin perfomantele unui sonus faber, sau altele de calibrul asta, ar fi bine sa te orientezi spre altceva..
p.s. monacor sunt hi-fi, ceva in genul sal/magnat/mnc. un fel de entry-level. e posibil ca acele riboane pe care ti le-ai luat sa fie totusi bune de ceva...
cu filtrul potrivit, incinta potrivita, semnal si apmplifcarea care trebuie, orice difuzor poate suna bine!

_________________
Light_man...in esenta....


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Dum Dec 26, 2010 12:33 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
la monacor trebuie sa le studiezi bine

au si gunoaie, ai si bijuterii la ei chiar nu poti generaliza.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Dum Dec 26, 2010 1:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
..sincer, nu pt. ca am Monacor ! Dar suna bine! Parerea mea e ca , se poate folosi acest ribbon-tweeter si fara soft dome sau super tweeter. am mai vazut ca unii folosesc (recomandat si catre de producator) la frecv. 5Khz-12Khz! OK :) .

Din start:Doresc mai multe incinte cu diferite design,cat mai interesant sau extreme, am ft. multe difuzoare hi-fi (Sony/Eastech) majoritatea e mid/bass 3"..4"..5"..6" , deci mai trebe ,woofere si inalte de calitate!
Cea ce doresc: mult mai bun decat boxele Sony SS-F6000,sau SS-F450,Eltax Concept,Jamo Studio180,Pioneer CS7070,Technics SB-CS si de gen.

light_man : ai catalogul ala mare de la Monacor ?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 10:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 28, 2016 10:21 am
Mesaje: 2
Intrebare intrebatoare.

Daca tot vine vorbe despre auiofili si despre calitate..
Eu unul, am avut doua monitoare de studio, ESI nEar08, active care sunau mai bine decat orice sistem hi-fi, high-end, super hi-fi si ce o mai exista.
Ce-i drept, la peste 50Hz. Apoi am mai adaugat un sub (M-AUDIO BX).
Cum spuneam, intrecea orice sistem HI-FI, SPL bun si sunet curat pana la distorsiune.
Drept e ca prima impresie a fost proasta, sunetul fiind "necolorat", dar am ajuns sa compar orice auzeam cu sistemul asta si nimic nu suna la fel de echilibrat.
Intrebarea mea: de ce audiofilii astia prefera sa dea multe mii de dolari pe niste sisteme care nu suna asa cum ar vrea inginerul de sunet sa zicem, iar pe urma se lauda cu sistemul lor de kko, si "strica" si urechea altcuiva laudandu-se cu sistemul lor care suna ultra mega super fain (de prost)?

EDIT: Si de ce ne raportam noi la urechile lor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 11:52 am 
Dar altii de ce s-ar raporta la urechile tale???? Ce sisteme High End ai ascultat tu , de spui ca acele pocnitori de 250e suna mai bine ca un sistem High End???? Asa de curiozitate.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 2:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 28, 2016 10:21 am
Mesaje: 2
Daraban Radu scrie:
Dar altii de ce s-ar raporta la urechile tale???? Ce sisteme High End ai ascultat tu , de spui ca acele pocnitori de 250e suna mai bine ca un sistem High End???? Asa de curiozitate.

Uite o sa fac pentru tine o masuratoare RTA sa te convingi de niste pocnitori de 250E. ;)
Pana atunci, uite aici ceva de citit. Ai sa gasesti rapunsul in frecventa al ESI nEar 05.
http://ixbtlabs.com/articles2/multimedi ... ear05.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 5:35 pm 
-Tu spune ce sisteme high end ai ascultat ....lasa frecventele....sau macar spune daca sti ce inseamna high end..... Pacat ca , multi iau de bun ce spun unii ca tine si se gandesc ca niste boxe de 250e sunt mai bine ca unele ce costa de 10 ori mai mult, sa nu vorbim de nave spatiale ce costa de 100 sau 1000 de ori mai mult. Asa e si in domeniul pro .......nu exista chilipiruri.......cat dai atata face. ZGOMOTUL NU ESTE EGAL CU SUNETUL. Multi incepatori care citesc toate tampeniile spuse unii ( neavand nici o referinta in domeniu, nu au ascultat nimic high end dar ei dau sfaturi) le iau de bune si isi cumpara toate pocnitorile ( bani aruncati pe fereastra) . Dar asta e ...... ma bucur ca mai sunt unii ca tine si alti mai p.....care pun botu.

-Ps: De aceea studiourile sunt pline de ESI nEar08...si nu de Tannoy , Yamaha , Jbl , Focal si altele...... cred ca ai prins ideia....

-Limpezesteti si tu ochii si cauta , poate vei gasi monitoarele ESI nEar08

http://www.sonicranch.com/mix_room.html
http://sonorecordingstudios.com/studio- ... D/?lang=en
http://www.sterlingmodular.com/photo-ga ... signs-5088

Si citeste si limpezesti ochii aici , poate iti dai si tu seama ce inseamna high End http://audio-high-end.com/32/


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 9:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 18, 2009 6:00 pm
Mesaje: 144
Localitate: TM
Radu si Olixman , eu cred ca voi va contraziceti degeaba. Amandoi aveti dreptate din punctele voastre de vedere.
Olixman cred ca se referea la asa zis Hi-Fi - urile de larg consum ( home cinema, boom-box, boxe entry-level ), care se vand si cu mii de lei si care nu vor suna niciodata atat de precis ca monitoarele de studio active ( bineinteles nu orice chinazarie ).
Iar tu Radu ai dreptate cand spui ca nu poti compara doua boxe de 250E perechea ( fie ele si active ) cu niste boxe Hi-end.
Ce nu apare in discutia voastra e faptul ca desi poti compara doua grafice de boxe si sa concluzionezi ca ambele suna corect , nu e neaparat sa sune si placut.
Desi este general acceptat ca fiecare aude in felul lui si ca gusturile nu se discuta, o pereche de monitoare active decente vor suna mai corect si chiar mai bine ca orice sistem de sunet de larg consum ( chiar si niste boxe bune amplificate prost ).

_________________
Power to the people !
http://tehnotronic.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 11:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
olixman scrie:
Daraban Radu scrie:
Dar altii de ce s-ar raporta la urechile tale???? Ce sisteme High End ai ascultat tu , de spui ca acele pocnitori de 250e suna mai bine ca un sistem High End???? Asa de curiozitate.

Uite o sa fac pentru tine o masuratoare RTA sa te convingi de niste pocnitori de 250E. ;)
Pana atunci, uite aici ceva de citit. Ai sa gasesti rapunsul in frecventa al ESI nEar 05.
http://ixbtlabs.com/articles2/multimedi ... ear05.html

ce ti-as vinde niste boxe cu grafice "ata" sa vezi cat de prost suna....de vreo 5 ani imi bat capu cu boxe hi-end, sa vezi cat de prost suna un raal daca nu e in faza cu media, cat de prost suna o medie AMT daca e pusa pe centru........dragii mei sa nu incurcam lucrurile:hi-end inseamna calitate maxima, inseamna ca orice detaliu este extrem de important, spre exemplu line array-ul poate fi numit hi-end-ul diviziei pro (meyer sound-martin audio etc).Am folosit difuzoare de la scanspeak, vifa, peerless, beyma, tonsil, eminence, raal, sb acoustics, jantzen....ca sa-mi dau seama ca inainte de calitatea difuzoarelor trebuie luata foarte in serios partea de crosoverizare (activa sau pasiva).
Concluzia - o pereche de boxe "suna bine" atata timp cat nu asculti altele care sa le depaseasca


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 12:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
olixman scrie:
Intrebare intrebatoare.

Daca tot vine vorbe despre auiofili si despre calitate..
Eu unul, am avut doua monitoare de studio, ESI nEar08, active care sunau mai bine decat orice sistem hi-fi, high-end, super hi-fi si ce o mai exista.
Ce-i drept, la peste 50Hz. Apoi am mai adaugat un sub (M-AUDIO BX).
Cum spuneam, intrecea orice sistem HI-FI, SPL bun si sunet curat pana la distorsiune.
Drept e ca prima impresie a fost proasta, sunetul fiind "necolorat", dar am ajuns sa compar orice auzeam cu sistemul asta si nimic nu suna la fel de echilibrat.
Intrebarea mea: de ce audiofilii astia prefera sa dea multe mii de dolari pe niste sisteme care nu suna asa cum ar vrea inginerul de sunet sa zicem, iar pe urma se lauda cu sistemul lor de kko, si "strica" si urechea altcuiva laudandu-se cu sistemul lor care suna ultra mega super fain (de prost)?

EDIT: Si de ce ne raportam noi la urechile lor?

audiofili astia nu sunt niste prosti care cumpara asa niste boxe scumpe ca sa se laude ci mai degraba s-au saturat de mediocritatea din "piata larga" care traieste foarte bine de pe urma celor care nu citesc, pur si simplu nu vor sa auda, pro vs hi-end.....intre linearray cu inalte de la mudorf pro amt, medii de la audax, joase de la precision device si hi-end cu mundorf pe inalta si accuton pe midwoofer nu poate fi vorba de nici un "versus"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 12:28 am 
Florian , daca cineva nu are notiunea cuvintelor , eu nu am nici o vina. High End es high End si punct. Asta in orice domeniu.
Olixman , tu fa cate masuratori vrei....graficile nu canta.....oricat de bine ar arata un grafic .....sar putea sa ai o surpriza si sa nu iti placa sunetul. Iar pentru cei care sustin ca sunetul Hi-Fi trebuie sa fie liniar.....sa se lase de tot ce inseamna audio si sa se duca la sapa!
-Este plin netul despre ce inseamna Hi-fi ,High End, Mai poti contacta firmele de renume sa iti dea graficile si au sa ramai foarte surprins,,,,,cand vei vedea ca boxe de mi si zeci de mi de euro nu au sunetul liniar! Dar multi vorbesc din auzite basme si alte cele.
-Acum 5 ani am pus si eu "botul" la sunetul liniar si era sa imi arunc boxele Tannoy dmt215 . Tot asa un mare special si prieten a venit cu o propunere ca poate el sa faca sa se auda mai bine si sa il las sa incerce asta. A venit omul cu echipament de masurare, le-a triamplificat activ , cu dsp de mi de euro, si amplificatoare scumpe 6 la numar. Dupa ce isi face omul numarul , a egalat sunetul mi-a explicat ce si cum.....sta treaba .....rezultatul final a fost un dezastru. Iam explicat ca mi-e prieten si de aceea l-am lasat o zi sa isi faca de cap dar gresete cu sunetul lui liniar, si iam aratat graficile de la tannoy, sa vada cum sta treaba.

Iar cat despre treaba pro vs hi-fi...aici avem difuzoare pro implementate intr-un proiect hi-fi de mare clasa! http://www.lautsprechershop.de/index_hi ... tm?xxx?xxx


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Lun Sep 12, 2016 12:34 am, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 12:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Daraban Radu scrie:
Florian , daca cineva nu are notiunea cuvintelor , eu nu am nici o vina. High End es high End si punct. Asta in orice domeniu.
Olixman , tu fa cate masuratori vrei....graficile nu canta.....oricat de bine ar arata un grafic .....sar putea sa ai o surpriza si sa nu iti placa sunetul. Iar pentru cei care sustin ca sunetul Hi-Fi trebuie sa fie liniar.....sa se lase de tot ce inseamna audio si sa se duca la sapa!
-Este plin netul despre ce inseamna Hi-fi ,High End, Mai poti contacta firmele de renume sa iti dea graficile si au sa ramai foarte surprins,,,,,cand vei vedea ca boxe de mi si zeci de mi de euro nu au sunetul liniar! Dar multi vorbesc din auzite basme si alte cele.
-Acum 5 ani am pus si eu "botul" la sunetul liniar si era sa imi arunc boxele Tannoy dmt215 . Tot asa un mare special si prieten a venit cu o propunere ca poate el sa faca sa se auda mai bine si sa il las sa incerce asta. A venit omul cu echipament de masurare, le-a triamplificat activ , cu dsp de mi de euro, si amplificatoare scumpe 6 la numar. Dupa ce isi face omul numarul , a egalat sunetul mi-a explicat ce si cum.....sta treaba .....rezultatul final a fost un dezastru. Iam explicat ca mi-e prieten si de aceea l-am lasat o zi sa isi faca de cap dar gresete cu sunetul lui liniar, si iam aratat graficile de la tannoy, sa vada cum sta treaba.

2 cai fullrange in stanga si joasa in dreapta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 12:35 am 
Ce e cu stanga si ce e cu dreapta?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 12:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Daraban Radu scrie:
Ce e cu stanga si ce e cu dreapta?

Tannoy dmt215 intrebam daca e pe 2 cai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 12:43 am 
:) Asta e buna , ce treaba are stanga cu dreapta cu pe cate cai e boxa. E o boxa pe 3 cai cu taiere la 250hz si 1.5khz


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România