The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:57 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe Pro vs Boxe Hi-Fi
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 3:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
FIXVID scrie:
tbone
cu timpul ti se va "educa" urechea si nu o sa mai simti lipsa basului lung :wink:
e adevarat ca difurile pro nu coboara asa bine in freq, in shcimb au percursivitate buna. Difuzorul tau, intro incinta bine dimensionata, ar trebui sa coboare liniar pana la 40hz ceea ce e destul, avand in vedere ca putine melodii folosesc basul de sub 40hz


aici am ceva de comentat, cu toate ca general ai destul de multa dreptate:
difurile pro sunt concepute sa coboare in frecventa atat cat trebuie, nici mai mult, nici mai putin; cand intalnesti un sub facut cu dif pro care sa coboare pana in 30 Hz ( o sg bucata ) spune-mi ce cutremur se simte, asta la o putere micuta, la o putere mare nici nu vorbesc...si compara-l cu un difuzor de casa ( orice, dar care sa nu fie conceput pt domeniul pro ) si zi-mi ce cutremur obtii ? iti zic eu: nu obtii, se aude jos dar nu obtii, de ce ? din cauza raspunsului tranzitoriu prost pe care il are acela care nu e pro, pt ca nu coboara la fel de jos, si are si un bas lung...
scuze de offtopic, daca vrei sa continuam duscutia spune-mi si mut postul respectiv...


Ultima oară modificat de Radu pe Mar Mai 23, 2006 12:16 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 6:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Snake.. sunt difuri de casa care coboara bine in incinte mici si sunt percutante.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:06 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 9:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Ai dreptate, dar totusi daca alegi un dif pro il alegi pt spl, nu ? ( bine sa nu uitam de celelalte careacteristici importante: motor puternic, putere etc. ) deci chiar daca ar exista ( si sunt absolut convins ca exista, nu neg deloc ) un difuzor conceput pt home-use cu care ca reussti sa faci ceea ce vei obtine cu unul pro ar avea un spl mai mic, si cred ca ar fi si mai scump, poate chiar cu foarte mult... pls sa nu intram in off-topic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 10:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 06, 2005 6:56 pm
Mesaje: 150
Localitate: Bucuresti sau Pitesti?
pai deci pana la urma difurile pro difera de cele Hi-fi la volumul pe care il ocupa (alea hi-fi sunt mai mici) si la spl. Dar de ce sunt mai scumpe alea hi fi?
In ciuda faptului cama repet mai intreb o data: puteti sa imi recomandati un mp3 din care sa imi dau seama daca se aud bine sau nu se poate explica folosirea corecta a mp3 in scris (adica la ce sunete ar trebui sa fiu atent).

_________________
Nu stiu dar nici nu mi-e frica sa imi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 11:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
in legatura cu difurile pro vs hi-fi nu stiu ce sa zic pt ca daca zic ceva bun despre pro imi sar in cap cei ce "tin" cu hi-fi si invers :lol: dar ma risc si zic si eu ce am auzit de pe la altii, si experimentat de mine ( cu boxe putine la nr ) : pro vs hi-fi = k.o. pt pro, pro e mai tare...pur si simplu se aud mai bine boxele mele pro decat cele hi-fi...

un mp3 nu pot sa-ti recomand pt ca nu exista mp3 care sa sune cum trebuie ( datorita compresiei , iti recomand un cd audio, sau daca poti un fisier wav ( ripat dupa un cd audio ) sau poti folosi un generator de frecvente pt a vedea cam cat poate difuzorul, atat pe bas cat si pe inalte, medii, mai bine spus tot spectrul...unul gratis este incorporat in WinISD ( il gasesti free pt download-at pe net )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 11:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 06, 2005 6:56 pm
Mesaje: 150
Localitate: Bucuresti sau Pitesti?
Snake scrie:
..pur si simplu se aud mai bine boxele mele pro decat cele hi-fi...



Imi pare rau ca tre sas te taxez dar: ai si boxe hi-fi si ai facut diferata?
Am prog de generat semnal audio, dar doar asta ii spune ca e o boxa buna ca poate reda toata gama de frecvente, calitatea.....?

_________________
Nu stiu dar nici nu mi-e frica sa imi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 11:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
standardul hi-fi, din cate mai tin minte , spune ca o boxa trebuie sa redea intre 40 si 20000 Hz cu o neliniaritate de cel mult 2 dB

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 3:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
snake se refera la boxe hi-fi ca si boxe cu difuri mai amarate care nu sunt in stare sa iti gaureasca urechile.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:07 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 3:31 pm 
Sharky scrie:
Nu merge sa trantesti un hp15 si niste pht-uri si sa te dai mare ca e mai buna ca orice boxa scumpa de firma..cel mai probabil suna mai tare si mai clar cand bagi putere mare in ele...dar atat :lol:

Nu exista diful cel mai bun. Exista doar diful cel mai bun pt o anumita utilizare.


Cel mai adevarat raspuns posibil


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 3:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
Snake scrie:
FIXVID scrie:
tbone
cu timpul ti se va "educa" urechea si nu o sa mai simti lipsa basului lung :wink:
e adevarat ca difurile pro nu coboara asa bine in freq, in shcimb au percursivitate buna. Difuzorul tau, intro incinta bine dimensionata, ar trebui sa coboare liniar pana la 40hz ceea ce e destul, avand in vedere ca putine melodii folosesc basul de sub 40hz


aici am ceva de comentat, cu toate ca general ai destul de multa dreptate:
difurile pro sunt concepute sa coboare in frecventa atat cat trebuie, nici mai mult, nici mai putin; cand intalnesti un sub facut cu dif pro care sa coboare pana in 30 Hz ( o sg bucata ) spune-mi ce cutremur se simte, asta la o putere micuta, la o putere mare nici nu vorbesc...si compara-l cu un difuzor de casa ( orice, dar care sa nu fie conceput pt domeniul pro ) si zi-mi ce cutremur obtii ? iti zic eu: nu obtii, se aude jos dar nu obtii, de ce ? din cauza raspunsului tranzitoriu prost pe care il are acela care nu e pro, pt ca nu coboara la fel de jos, si are si un bas lung...
scuze de offtopic, daca vrei sa continuam duscutia spune-mi si mut postul respectiv...


nu ma gandeam la un lighean de 18" cand am zis ca nu coboara bine in freq.. ci am luat in general si cum tbone a fol un dif de 12" mam gandit la difuri pro cu diametre mai domestice unde exista problema redarii freq f joase. suburile de masina cica is facute ca sa redeie fr f joase .. de multe ori vad incintele facute la plesneala dar cu difuri cu suspensie GROASA 8)
si cum ziceai gdul e mare si da impresia de bas jos .. de fapt f3-ul este destul de ridicat :roll: Am avut si io un sub cu dif mnc, pana in 40hz mergea brici dar gdul era jalnic din cauza cal puneam in colturi ca sa am spl cat mai mare si un bas mai plin. De miscat, misca destul de bine parchetul dar calitatea basului lasa de dorit :? .
Presupun ca un sub hifi de firma are si percutie si f3 scazut


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 4:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
deci sa intelegeti ceva: eu nu am ascultat boxe de firma ( ma refer la firmele pe care le lauda toti audiofili, nu la firmele pe care la gasesti prin magazine gen metro, carrefour si cin stie ce magain de electronice si electrocasnice )

pt mine o boxa buna scoate si parchetul :p dar asta nu inseamna ca-ti gaureste urechile :evil:
eu am hp-15w si pht-408 pt ca nu am avut bani de mai mult, sau care-i problema, ca daca aveam, bani de difuzore challanger sau winner imi luam tot imf-uri ?
acuma zi si tu, la banii pe care ii dau pe hp-15w gasesc in ro ceva mai bun ?
astept raspuns la intrebare...
daca as avea bani foarte multi atunci mi-as permite sa exeprimentez diferite combinatii pana gasesc ce-mi place, nu ?

in leatura cu hi-fi aici intervine parerea proprie si personala si vom putea continua aceasta discutie la nesfarsit fara sa obtinem ceva concret, deci eu zic sa o lasam balta cu hi-fi -ul... :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 5:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Eu sunt de acord cu tine, majoritatea boxelor din metro sunt porcarii..si restul sunt la limita decentei.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:07 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 6:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 06, 2005 6:56 pm
Mesaje: 150
Localitate: Bucuresti sau Pitesti?
Sharky scrie:
Eu sunt de acord cu tine, majoritatea boxelor din metro sunt porcarii..si restul sunt la limita decentei.


Asta spune-le si prietenilor mei. Cand le-am spus ca vreau sa imi dau boxele cu 10 mil au inceput sa ma injure de si acum mai sughit. Vi se pare mult 10 mil pt boxele pe care le am (am doua chiar daca in poza e doar una)?

_________________
Nu stiu dar nici nu mi-e frica sa imi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 6:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
Citat:
acuma zi si tu, la banii pe care ii dau pe hp-15w gasesc in ro ceva mai bun ?
astept raspuns la intrebare...


nicidecum ... chiar daca am compara hpul cu difuri hifi gen visaton cred ca tot hpul ar avea un raport pret performanta mai bun

nu sunt porcarii boxele din metro .. atata timp cat dai 200roni pe un dvd si un set de boxe 5.1 :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 03, 2006 9:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
eu ma refeream clar la ce am ascultat eu:

<<in legatura cu difurile pro vs hi-fi nu stiu ce sa zic pt ca daca zic ceva bun despre pro imi sar in cap cei ce "tin" cu hi-fi si invers Laughing dar ma risc si zic si eu ce am auzit de pe la altii, si experimentat de mine ( cu boxe putine la nr ) : pro vs hi-fi = k.o. pt pro, pro e mai tare...pur si simplu se aud mai bine boxele mele pro decat cele hi-fi... >>
in discutia pro vs hi-fi ar fi ceva ce zic eu merita sa amintim:
http://www.jbl.com/home/products/produc ... =K2&ser=K2
o boxa care este folosita in sistemele hi-fi si totodata si cinema, si foloseste drivere pro...

Ce parere aveti de Dynacord Seria Alpha ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România