The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:06 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FBT HIMAXX 60
MesajScris: Lun Oct 04, 2021 8:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Oct 04, 2021 8:52 pm
Mesaje: 2
Buna seara. As dori o parere despre FBT Himaxx 60! Isi fac treaba 2 bucati la evenimente mai mici? Mai avem 2 Yamaha DSR 215 si vrem sa mai luam 2 Fbt Himaxx 60.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: FBT HIMAXX 60
MesajScris: Mar Oct 19, 2021 11:20 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Himaxx 60 deja s-a scumpit rau detot si nu prea merita atat de mult (din cauza pandemiei care a fost facuta sa stoarca lumea de bani ) ! varianta pasiva o gaseai acum un an jumatate la pret de 2950 lei , si astazi pe Thomann sau in Romania, sunt pe la 3800-3900 lei . Cele second hand nu prezinta nici o garantie, din cate s-a vazut, in tara asta au fost forjate in blana numai de lautari manelisti ( de vre.o 10 ani incoa') iar preturile lor sunt prea umflate de bijnitari - adica parerea mea este ca o pereche din acele boxe la mana a doua nu merita mai mult de 3500 lei _ mare atentie: majoritatea second hand de pe olx , sunt cumparate cu 3000 lei bucata , si acolo le vezi tot pe la 6000-7000 lei perechea (vechi) , deci mare atentie la buzunar cu acest FBT , o petarda ieftina defapt cu sunet prost , a distorsionat asa


Ultima oară modificat de Florin_E pe Lun Aug 22, 2022 1:02 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HIMAXX 60
MesajScris: Dum Noi 07, 2021 9:49 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Boxele in sine nu sunt proaste. Vei avea nevoie de subwoofere daca vrei extensie.
Atentie la specificatii!
Puterea RMS este 350W. Puterea program este de 700W (scrie si in fisa tehnica numai ca este bine "ascunsa" informatia)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HIMAXX 60
MesajScris: Lun Aug 22, 2022 1:11 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Mircea Bartic scrie:
Boxele in sine nu sunt proaste. Vei avea nevoie de subwoofere daca vrei extensie.
Atentie la specificatii!
Puterea RMS este 350W. Puterea program este de 700W (scrie si in fisa tehnica numai ca este bine "ascunsa" informatia)



Or fi bune la constructie & la incantat ochiul ..dar sunt mega proaste la sunet defapt ! Niste inalte stridente si mai ales ca distorsioneaza puternic la mai mult de 350w rms


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HIMAXX 60
MesajScris: Vin Mar 03, 2023 12:29 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Acesta este motivul pt care sunt la mare cautare printre lautari. Inaltele mult in fata suna bine pt aceasta categorie de utilizatori.

Daca doresti niste boxe mai echilibrate , poate ar fi o idee sa mergi spre un set de Nexus-Acoustics VX152 sau 152 ultra.
Aceste boxe sunt neutre.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HIMAXX 60
MesajScris: Mar Aug 15, 2023 2:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Da, cred ca pentru lautari au fost facute ! Inginerii de sunet cred ca stiu foarte bine care cu ce se mananca . Am luat la rand specificatii cateva modele de monitoare fullrange, si daca este sa vorbim despre o boxa cat mai liniara , trebuie sa vedem prima data la ce frecventa este incrucisarea , nu ?! Spre exemplu sa luam aceste 8 modele din poza . Himaxx 60 are taiere la 1.3 KHz , asta inseamna ca din driver se aud deja medii peste inalte , de acolo si senzatia acea de distorsiune ! Eu sunt de parere ca o medie cat mai naturala nu poate sa iasa decat din woofer-ul boxei defapt , prin urmare la JBL SRX 815 , taierea se face la 1.9 Khz , deci driverul ar trebui sa emita inalte fara prea multe medii ,cred ca ar fi cea mai liniara dintre cele de pe lista . VL212 are taierea la 1,5Khz , prin urmare cam tot la lautari le vedem mai mult :roll: . Aici ma refer strict la fidelitate , nu la putere , stim bine ca putere iese din bobina cat mai mare ! Spre exemplu , la monitoare studio pe doua cai , taierea este la 2.5 Khz, tocmai ca sa scoata mai liniar mediile !


Fişiere ataşate:
info modele.JPG
info modele.JPG [ 54.63 KiB | Vizualizat de 1273 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România