The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:30 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Mar Dec 27, 2011 6:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 04, 2011 8:03 pm
Mesaje: 22
Localitate: PODU-ILOAIEI, IASI
salutare tuturor, am 2 incinte echipate cu difuzoare de 15'' : EW-1505 + 2 drivere COMP 34S, si un subwoofer de 18'' echipat cu EW-18HN, cam ce amplificator(sau ce putere) as avea nevoie sa pot face o sonorizare cu ele?

_________________
Tel: 0741578691


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Mar Dec 27, 2011 9:33 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
2 X 7000 de watti

Deci acum sincer tzine de cat de prost esti sau nu (scuze temenii)... nu de a fii sau nu incepator !

Daca ai acele dif-uri si te uiti ca scrie acolo "Putere garantata (W): 300" e clar ca pt sateliti ai nevoie de minim 2 x 300 care sa nu mearga in clip...
Iar pt EW-18HN minim 600...
Toate astea la ohmii difurilor !!!

Asta daca datele date de chinezi sunt reale................................

Sarbatori fericite !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Mie Dec 28, 2011 5:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
gresit. de aici si multele incercari de a schimba boxe,puteri mixere si tot nu suna. din practica am vazut ca un difuzor de 300w/8ohm se simte foarte bine daca este amplificat cu o putere de 600w/8ohm sau chiar mai mult. acel difuzor nu o sa bata nu simte stres,suna corect.acea putere nu o sa vada niciodata clip si practic lipsa de distorsiuni, care streseaza si chiar arde boxa. incercati si o sa va convinge-ti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Mie Dec 28, 2011 12:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
+1 si eu am sateliti cu ew`urile de mai sus...si mai are un prieten care le amplifica cu 2x550W in 8 omi si le duce spre clip si tine o sonorizare linistit (folositi ca sateliti ) nu ca fr


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Mie Dec 28, 2011 2:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 04, 2011 8:03 pm
Mesaje: 22
Localitate: PODU-ILOAIEI, IASI
multumesc tuturor de raspunsuri, eu acum pentru sateliti am facut un amplificator, cu 2 etaje finale FET400,plus protectii si indicator pt clip, iar pentru subwoofer am un amplificator cu 2 etaje finale facute dupa schema polonezilor LEGEND STAGE MASTER MK2, varianta cu 12 finali(cate 6 pe brat), si aici la fel aceleasi protectii, iar sub-ul il folosesc doar pe o iesire,cu un filtru activ si suna foarte bine.

_________________
Tel: 0741578691


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Mie Dec 28, 2011 9:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Am zis minim, iar multi inteleg gresit folosirea unui amplificator dublu ca putere fata de puterea rms a difului...
Apoi vin si zic ca diful nu era bun, pt ca da in clip acel amplif de putere dubla fata de cea a difului, sper ca m-am exprimat corect si pe intelesul tuturor !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Joi Dec 29, 2011 6:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
De multe ori am vazut aceasta chestie cu putere de 2xRMS sau chiar mai mult.Eu raman la parerea de a nu da difuzoarelor mai mult de puterea rms.Prin acest fapt,lungim viata difuzoarelor si nu avem probleme mari daca ajungem sa ciupim clipul sau mai stiu eu ce se poate intampla.Vrei spl mai mult,mai faci o boxa si ai rezolvat problema.Stai cu 500 de watti in difuzor low cost si morcov in ass(scuzati expresia)ca poate pica.Duce el cateva nopti,dar odata si odata se poate intampla nenorocirea si ramai cu buza umflata si te faci de cacao la event.
E o parere pur personala,fara referire la nimeni.

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Joi Dec 29, 2011 7:25 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
O putere mult mai mare nu ciupeste clipul niciodata.Eu folosesc de un an putere de 2x1100/8ohm pe topuri de 400w sau 4 topuri de cate 400w. Puterea are in 4 ohm 2x1800w Am folosit asa in conditii vitrege live-uri aer liber cu forta in limita bunului simt .Clip nu am vazut puterea si nici difuzorul sa bata.s-au eliminat subit microfoniile(atentie putere buna - damping factor/ri =600)nici puterea ,nici boxele nu au stres.Filtrele de calitate si taierea driverelor corecta. Pentru basi folosesc o putere 2x1500/8ohm iar difuzoarele au 1000w/8ohm.suna rotund si forta cat cuprinde,iar difuzoarele trebuie sa te uiti atent sa vezi ca misca.Face-ti un test. Amplifica cu o putere de 2x700 un difuzor mic de casetofon. Da forta atat cat suna difuzorul corect,nu mai tare decat se aude in cas. o sa vezi ca nu se intampla nimic si nu vorbim de difuzoare pro.ORICE ABUZ CAUZEAZA DAR SUNT CONVINS CA O PUTERE MICA ARDE MAI REPEDE UN DIFUZOR. CLIPUL,MICROFONIILE SI DISTORSIUNILE SUNT CRIMINALE
AN NOU CU BINE


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Joi Dec 29, 2011 9:23 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Exact cum spuneam, multi inteleg gresit conceptul...

Silviu, nu este vorba de a da cu dublu puterii in difuri, ci de a avea o rezerva de putere pentru a nu distorsiona.
In imaginea de mai jos daca observi ce este peste -3dB ar fi clip pentru un amplificator care are puterea rms egala cu cea a difului fata de -1, -2dB pentru un amplificator care poate duce puterea dubla, acesta neintrand in clip.
Acele mici clipuri pentru un amplificator egal ca putere cu diful pot scurta durata de viata a difului, pe cand daca aceste mici varfuri nu sunt clipuite datorita capacitatii amplificatorului de a urca mai sus, nici nu sunt simtite de difuzor... (pentru cei care nu stiu inca, pt 3dB se dubleaza puterea, deci la -3dB am considerat puterea difului iar 0dB un amplificator cu putere dubla)

Imagine

Dar asta nu inseamna ca poti pune un amplificator de 4 ori puterea difului si sa ii dai pana la -1, -2 dB din puterea amplifului ca sigur bubuie difuzorul la un moment dat.

Ai subliniat bine, ca nu trebuie sa dai in difuzoare mai mult decat duc, dar un amplificator cu o rezerva de putere peste cea a difului iti asigura un semnal curat la puterea difuzorului. De obicei este necesar un minim 3dB.
La puteri foarte mari acest factor este foarte important pentru ca riscul de a-ti prajii difurile din cauza clipului creste exponential...

In functie de dinamica materialului rulat, puterea medie ajunge sa fie oricum mult mai mica decat iti inchipui tu ca dai difuzorului.

Bine inteles ca trebuie tinut cont de domeniul de frecvente care ajunge pe difuzorul in cauza...
Daca un difuzor are X max depasit la o frecventa de 30-40-50Hz cu jumatate de putere degeaba ai un amplif cu putere dubla, ca acel difuzor se va defecta din cauza depasirii excursiei, iar acesta este un alt aspect, care se evita cu un filtru low-cut.
Pe sateliti multi sunt tentati de asemenea sa urce mult in putere ca diful nu mai misca asa mult avand partea de jos taiata, dar atentie la ambalarea termica a bobinei, excursia difului ajuta mult la ventilatie la puteri mari, daca aceasta nu mai este...
Deci foarte multe aspecte de care trebuie sa se tina cont pentru un sistem fie el si pentru nunti, ca acesta sa functioneze bine si pentru foarte mult timp.

Toate cele bune...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare (putere)amplificator
MesajScris: Joi Ian 05, 2012 5:33 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
holter tony scrie:
gresit. de aici si multele incercari de a schimba boxe,puteri mixere si tot nu suna. din practica am vazut ca un difuzor de 300w/8ohm se simte foarte bine daca este amplificat cu o putere de 600w/8ohm sau chiar mai mult. acel difuzor nu o sa bata nu simte stres,suna corect.acea putere nu o sa vada niciodata clip si practic lipsa de distorsiuni, care streseaza si chiar arde boxa. incercati si o sa va convinge-ti.

De acord cu Tony, cu conditia ca cei care exploateaza sistemul sa nu fie unul care experimenteaza pentru prima data ce se poate face cu sistemul audio.
Amplificatorul trebuie sa poata sa dezvolte cel putin puterea RMS fara clip, recomandat chiar pana la 4xRMS :)). Stiu ca suna ciudat, dar asta e; si are dreptatea ca membranele difuzoarelor de abia se misca.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România