The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:51 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sfat schimbare suspensie difuzor bas
MesajScris: Dum Noi 09, 2014 6:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pentru impregnarea calotei unui tweeter trebuie o solutie care sa il rigidizeze , latexul este flexibil.

Pentru tweeter, foloseste lac diluat, aplicat in straturi succesive.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: sfat schimbare suspensie difuzor bas
MesajScris: Dum Noi 09, 2014 6:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Timisoara
Pai asa sunt tweeterele astea, foarte flexibile, abia le simti la mana. Nu e singurul pe care il am, sunt impregnate cu ceva cauciuc moale si transparent/translucid.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat schimbare suspensie difuzor bas
MesajScris: Dum Noi 09, 2014 6:53 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in mor normal ar trebui sa fie rigide, dar in cazul asta cauciucul moale, transparent pare sa fie Latex
asa arata cand se usuca.

Devine din alb laptos, transparent

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat schimbare suspensie difuzor bas
MesajScris: Dum Noi 09, 2014 6:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Timisoara
Multumesc mult. O sa cumpar latex si o sa fac cateva teste pe niste bucati de material asemanator sa vad ce iese. :) Seara frumoasa sa aveti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat schimbare suspensie difuzor bas
MesajScris: Lun Noi 10, 2014 2:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Timisoara
[/quote]kiturile de reparatie de la Beyma vin cu un recipient de latex, este acelasi care se poate cumpara si din comert, nu e nimic special.
Substanta se foloseste pentru a trata panza de la suspensia difuzorului. La ei vine neimpregnata.[/quote]

Nu imi puteti vinde un recipient din ala de latex de la Beyma? Se pare ca nu se mai gaseste la magazinele de biciclete. A fost inlocuit cu solutii pe caer scrie "latex free".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat schimbare suspensie difuzor bas
MesajScris: Mie Mai 06, 2020 7:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 06, 2020 6:50 pm
Mesaje: 1
Am un set de boxe JBL XTI20 (are deja 20 de ani) la care a imbatranit suspensia si trebuie sa o schimb. As avea indemanarea necesara la astfel de operatiuni. Am si suspensiile si adezivul de lipire.
Va rog sa-mi spuneti:

- este mare riscul de descentrare a difuzorului de medii-joase in timpul acestei operatiuni?

- ce solvent pot folosi pentru curatarea membranei astfel incat aceasta sa nu fie afectata nici calitativ-functional si nici vizual? Este nevoie de inmuierea resturilor de la suspensia veche pentru a solicita cat mai putin membrana in timpul operatiunii de inlocuire.

- imi pare imbatranit si inelul ce tine suspensia pe exterior; in cazul in care se distruge la scoatere ce solutii am de inlocuire a lui.


Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România