The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:32 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 6:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Marian Teodor scrie:
Multumesc pentru parerile voastre da chiar sunt nehotarat si nu stiu ce sa aleg sunt la inceput :D boxele care le voi achizitiona le voi folosi la petreceri de max 100 pers acuma depinde si de sala stiu asta.bugetul pe care il am este de 2400 lei.sau ar mai fi varianta boxe pasive dar as sari bugetul pe care il am .

Ai avut posibilitatea sa asculti vreuna din cele 2 perechi mentionate de tine? Crezi tu ca o sa faci fata cu oricare din ele la un eveniment de max 100 pers? Iti garantez ca nu faci. Nu fara 2 basi de minim 15" dupa tine, sau unul de 18". Nu ai decat sa incerci pe pielea ta si o sa realizezi cum ca altii au avut dreptate. Inteleg ca nu chiar toate evenimentele or sa fie in jurul a 100 de persoane, dar chiar si la peste 50 de persoane o sa constati ca nu faci fata cu 2 trompete. Nu au vlaga in ele, boxele mentionate de tine.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 8:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Pentru chefuri de pana la 100 de persoane, o pereche fbt max 6 sh pe 15', active...dar dublezi bugetul. In schimb, ai siguranta ca faci fata la volum cat si ca o sa iti reziste boxele mai mult de un weekend


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Mie Sep 21, 2016 2:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Salut baieti.
Am ascultat recent 2 boxe Mackie Thump15 impreuna cu 2 SRM15 (nu stiu ce versiune)
Pot sa spun fara nici un fel de discutie ca pe partea de bas Thump este mult mai puternic decat SRM-urile.
Cei de la Mackie le promoveaza ca pe niste boxe pe care sa le folosesti la evenimente mici si medii fara a avea nevoie de basi. Nu am crezut asta pana nu le-am auzit.
Am ramas impresionat de cat bas poate avea un satelit din abs.

Aici se mai pune alta problema. Sa nu tragi prea tare de bas ca are si el totusi o limita, iar difuzorul cu bobina de 2" (daca bone retin) are si el o limita. Dar daca nu le duci in clip nu cred ca vor fi probleme.

De notat ca pe spatele boxei poti seta bas, medii, inalte dupa preferinte.
In situatia in care le-am auzit era dat basul foarte putin peste 0 si parca suna cam infundat, dar asta se poate remedia usor din reglajele de pe spate in functie si de sala.

Nu mi-as face problem cu 2 Thump pe 15 la 100 de persoane in regim de dj mai ales la nunti si botezuri
Exceptie la majorate unde indifferent ce sateliti ai avea e recomandat sa ai si basi ca sa aiba pe ce sa danseze fetele :mrgreen:

Cat despre live ... acolo nu stiu cum o sa sune, dar e destul de evident ca nu o sa reziste foarte mult cand sunt tinute cu ledul de clip aprins non stop (nu cred ca au limiter)

In concluzie pot sa spun ca dintre cele doua as alege Mackie fara sa mai stau pe ganduri (e doar o parere personala)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Mie Dec 19, 2018 1:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 10, 2010 8:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Rm-Sarat
Stiu ca este destul de tarziu sa raspund, dar poate ajutam si alti utilizatori pe viitor!
Detin doua Behringer Eurolive B215D, made in China, singura diferenta fiind sigla de pe sita difului de joase, este o ureche desenata cu mai multe detalii, fata de cele pe care le gasiti acum prin magazine. Le-am luat la SH dintr-o cafenea acum 5 ani.
Primul lucru ce trebuie facut chiar daca sunt noi, relipita toata sursa si piesele grele (pun destul de putin fludor zgarcitii astia in fabrica si mai e si de proasta calitate) .
Pasul 2: Indentificati toti condensatorii de pe placa amplificatorului si pusi condensatori cu valori de peste 50% in plus si tensiunile mult mai mari.
Exemplu: un condensator de 680uf/16v este recomandabil sa fie inlocuit cu un 1000uf/25v si tot asa. Condensatorii sa fie de cea mai buna calitate. (sunt usor de vazut dupa pret prin magazinele online).
Pasul 3: schimbata pasta termoconductoare cu una de calitate eventual cu una pe baza de argint (eu asa am pus) la toti finalii, inclusiv acel TDA7294 de la driverul de inalte. (apropo, si acel TDA trebuie relipit cu atentie).
Montajul se face in ordinea inversa demontarii, trebuie sa ai un pistol cu glueplast sa torni inapoi glueplast pe toate mufele pe care le-ai scos.
Mufele de la difuzoare,ar fi ideal sa fie putin stranse cu un patent (eu pe ale mele le-am gasit slabe). Cablajul la ale mele este unul de calitate, dublu-cablat cu THT (trough-hole-technology), dar dupa cum am zis, fludorul lasa de dorit.
Nu este efect placebo cand spun ca vor "suna" diferit fata de cele "stock" , asta observand si alti colegi de-ai mei punandu-mi intrebari de genul " dar suna mult mai bine ale tale, ce le-ai facut? le-ai schimbat difuzoarele? " Sincer as fi vrut sa schimb si driverul de 1.35 cu unul de 1.75 de la pasivele de 12, dar suna de sparge si asa.
Dupa 4 ani de sonorizari, le-am demontat pentru inspectie, doar una din ele, condensatorii nefiind umflati, masuratori pe la condensatorii cheie din sursa si din amplificator, si-au pierdut doar 8-10% din valori. eu am pus Samwha (sper sa nu se considere reclama) dar la fel de buni cred ca ar fi si jamicon si alte marci...
Cand le-am luat, ambele au avut 27 de condensatori devalorizati si umflati...lucrand 14 ore pe zi la volum foarte mic.
Sper sa prinda bine celor care pe viitor vor sa foloseasca behringer b215d. Eu le mai tin 2-3 ani, poate pana atunci scoate si RCF o serie de boxe pe care te poti baza. (Am avut de reparat in ultimii 5 ani 2 behringer b215d ale unui coleg, au avut releul dezlipit si declansau, si 8 perechi de boxe rcf de diferite marimi si forme, in principal la butoanele de on-off si la cativa rezistori pe placi.)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Dum Ian 27, 2019 1:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 27, 2019 12:21 am
Mesaje: 7
Salutare, am folosit la o nunta 2 boxe Behringer VP2520 cu o statie Behringer EP2500, un egalizator si un calculator, undeva la 200 oameni intr o sala de nunti si sa auzit super, nu a deranjat la ureche, bass a fost mai mult decat suficient, boxele au fost puse jos in colț la sala stanga dreapta...precizez ca am bagat 400w in boxa de 500 wati


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România