The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:06 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 7:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Buna seara,

As vrea sa aud cateva pareri despre boxele active, argumente pro si contra, pentru evenimente mici, medii pana in 100-150 persoane, cineva mi-a recomandat printre alte variante si varianta de mai jos, as aprecia daca puteti ajuta cu pareri sustinute de anumite argumente( am avut si nu sunt ok pt. ca......,am auzit cum suna .......etc).

Mutumesc

https://www.thomann.de/ro/turbosound_milan_m15.htm


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 7:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Despre boxa activa RCF 15" ce parere aveti?

https://www.thomann.de/ro/rcf_art_315_a_mk_iii.htm?ref=search_rslt_rcf_281672_33


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 8:56 pm 
Mai bine RCF ala decat turbosound.
Turbosound acum e produs de behringer !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 8:59 pm 
http://www.fly-music.ro/boxe-active/12607-boxa-activa-fbt-j15a.html
Ia 2 destea si gata ,pentru inceput sunt numai bune !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 10:07 pm 
Oricand acele Turbosound sunt peste acele RCF .Apropo....le-ai ascultat ? de dai sfaturi??? Si alta tampenie promovata pe acest forum...ca E berigher in turbosound. Nu inseamna ca daca au cumpar turbosoundul....is egale. Berigher ( MUSIC GROUP) PENTRU CUNOSTIINTA UNORA CARE VA PLACE SA DEZINFORMATI... AU CUMPARAT : Turbosound, Tannoy, Midas, KlarkTeknik, Lab.Gruppen,Lake,Tc Helicon, Bugera, DDA,Eurocom....DECI? Aceste firme is stifturi ca is cumparate de catre o corporatie numita Music Group Nu Berigher. De exemplu Tannoy...au boxe care costa cat o casa si o masina de lux la un loc....DAR PENTRU ROMANIA SUNT STIFTURI CA SUNT CUMPARAT DE CATRE MUSIC GROUP... Nu mai vorbim de Lab.gruppen sau midas...

Romania tara tuturor posibilitatilor..


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 11:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
450 de euro turbosound activ 15''+1"..........nu trebuie sa le ascult ca sa-mi dau seama ca e teapa si daca au fost cumparati de behringer, inteleg, inseamna ca sunt aceleasi boxe active behringer cu carcase si sigle schimbate. Scuze, nu aceleasi, ceva mai scumpe


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 11:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
nu pot trage decat o singura concluzie : cu cat mi-e lene sa citesc, sa ma informez despre sunet, cu atat sunt mai vulnerabil si mai dispus sa dau sute de euro pe asemenea pocnitori.
Ce urmeaza, sa vedem Funktion One la 300 de euro incinta activa 3 cai ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:18 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Daraban Radu , incearca sa sapi pe internet sa citesti cum au concediat toate persoanele angajate la Turbosound la preluare , cum au aruncat la gunoi (la propriu) intrgul stoc de piese de schimb si matrite , si cum au inchis fabrica si atelierele din Anglia. Nu te lasa tampit de marketing.

Ai norocul sa poti fi informat de o persoana cu niste conexiuni foarte puternice in domeniul Proaudio.

Ai un cap pe umeri , foloseste-l , nu fi o oaie mulsa de bani de music group.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:21 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nicustoica12 scrie:
http://www.fly-music.ro/boxe-active/12607-boxa-activa-fbt-j15a.html
Ia 2 destea si gata ,pentru inceput sunt numai bune !


2300 o boxa activa?

Un modul mediocru gol costa 200 de euro/ bucata la 1000 de bucati cumparate.
, cam ce componente crezi ca are o astfel de boxa in ea ?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:25 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Tantau Marius scrie:


Doar daca faci evenimente mici , nu sunt boxe facute pentru forja.
Apropo, importatorul RCF din Romania are o politica de a nu furniza nici un fel de puesa de schimb pentru boxele rcf cumparate din alta parte decat prin reteaua de distributie din Romania.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:28 am 
Aici era vorba de a compara acele turbosound cu modelul respectiv de la RCF....

Am auzit ambele modele si nu ai ce compara!!! Iar forumisti ar trebui sa mai caute pe google si pe alte siteuri sa vada ce si cum sta treaba!

Toti sunt sceptici la inceput , dar raman uimiti dupa ce le asculta!!!

Zi altele mai bune in gama lor de pret???

O tampenie....care doar in Romania e valabila.....am cumparat pentru muti prieteni componente RCF , fara a da detali de unde sunt cumparate. Turbosound la fel.....Cum am mai zis Romania e Romania. Azi se poate cumpara de oriunde nu e musai din Romania.

Iar ciudat ca importatorul din Romania la RCF tine preturile ridicate , pe cand prin alte parti , produsele RCf sa vand si cu 60% reducere !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Bună seara din nou, eu sincer am ascultat 1 boxa Turbosound de 15", nu sunt un cunoscător foarte fin al unei boxe dar pot sa spun ca au sunat destul de bine, am ascultat și un RCF de 12" și nu mi s-a părut ca suna mult mai bine, decât Turbosound_ul.
Vreau sa întreb în general la boxele active ce fel de boxe este recomandat sa se atașeze, ca și completare?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:39 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
In gama aceea de pret sunt numai stifturi. Nu pot exista boxe bune pentru ca boxele bune sunt facute cu componente bune , iar componentele bune costa bani.

Vad oameni care refuza sa inteleaga ca indiferent de minciunile care sunt scrise pe boxe, raman niste gunoaie de consum.

Trebuie sa faceti diferenta intre produse consumer si produse PRO.
Daca faceti sonorizari pe bani trebuie echipamente PRO. Daca tinta sunt majoratele atunci luati chestii consumer.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Daraban Radu scrie:
Aici era vorba de a compara acele turbosound cu modelul respectiv de la RCF....

Am auzit ambele modele si nu ai ce compara!!! Iar forumisti ar trebui sa mai caute pe google si pe alte siteuri sa vada ce si cum sta treaba!

Toti sunt sceptici la inceput , dar raman uimiti dupa ce le asculta!!!

Zi altele mai bune in gama lor de pret???

O tampenie....care doar in Romania e valabila.....am cumparat pentru muti prieteni componente RCF , fara a da detali de unde sunt cumparate. Turbosound la fel.....Cum am mai zis Romania e Romania. Azi se poate cumpara de oriunde nu e musai din Romania.

Iar ciudat ca importatorul din Romania la RCF tine preturile ridicate , pe cand prin alte parti , produsele RCf sa vand si cu 60% reducere !


Salut,
Care crezi ca sunt mai ok? Asa cum spuneam mai sus, pentru mici petreceri, botezuri, evenimente în general cu maxim 150 persoane.
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:42 am 
Mircea Bartic scrie:
In gama aceea de pret sunt numai stifturi. Nu pot exista boxe bune pentru ca boxele bune sunt facute cu componente bune , iar componentele bune costa bani.

Vad oameni care refuza sa inteleaga ca indiferent de minciunile care sunt scrise pe boxe, raman niste gunoaie de consum.

Trebuie sa faceti diferenta intre produse consumer si produse PRO.
Daca faceti sonorizari pe bani trebuie echipamente PRO. Daca tinta sunt majoratele atunci luati chestii consumer.


Corect!!! Dar cati ai echipamente cu adevart PRO si asa zise pro. Ma refer la tot echipamentul....nu doar nu stiu ce amplificator conectat la niste lazi cu difuzoare, sau invers....sau cabluri generice chizesti legate la console pionner de mii de euro...


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România