The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Sâm Iul 29, 2017 4:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 28, 2017 6:16 pm
Mesaje: 12
Localitate: Braila
Salutare tuturor!
1.Doresc sa-mi achizitionez un sistem gandit de mine pentru aplicatii LIVE...
- 1 x DYNACORD 600-3 sau 1000-3
- 4 x FBT HiMaxx 60
- 1 x SUB FBT HiMaxx 100SA (pe viitor asta, nu acum ca nu mai am bani :))!
Mentionez ca am o trupa compusa din 2 solisti, 1 clapa, 1 acordeon si 1 sax
2.Multa lume vorbeste pe forumuri ca un FBT HiMaxx 60 , este boxa pasiva, si nu are cu adevarat 700 W cu toate ca pe OFICIAL http://www.fbt.it/en/products/himaxx/himaxx-60 este specificat clar 700W!
Ce pareri aveti? Gresesc cu ceva?
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Sâm Iul 29, 2017 5:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2017 7:49 pm
Mesaje: 48
Localitate: Tulcea
tarzan23 scrie:
Salutare tuturor!
1.Doresc sa-mi achizitionez un sistem gandit de mine pentru aplicatii LIVE...
- 1 x DYNACORD 600-3 sau 1000-3
- 4 x FBT HiMaxx 60
- 1 x SUB FBT HiMaxx 100SA (pe viitor asta, nu acum ca nu mai am bani :))!
Mentionez ca am o trupa compusa din 2 solisti, 1 clapa, 1 acordeon si 1 sax
2.Multa lume vorbeste pe forumuri ca un FBT HiMaxx 60 , este boxa pasiva, si nu are cu adevarat 700 W cu toate ca pe OFICIAL http://www.fbt.it/en/products/himaxx/himaxx-60 este specificat clar 700W!
Ce pareri aveti? Gresesc cu ceva?
Multumesc anticipat!

Este buna alegerea ta, dar de ce toti va orientati la dynacord si fbt ? Ca boxe poti merge pe Nexus Acoustics iar ca mixer pe allen&heath , soundcraft... Pe site este data puterea program pentru fbt himax60, puterea reala este de 350W


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 5:25 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 21, 2010 11:55 am
Mesaje: 25
Domnilor nu va mai luati referinta puterea data de producator!Ce conteaza este randamentul boxei respective si liniaritatea ei!Am auzit sisteme de '' jde ' mii de wati pe care le-am umilit cu niste vechituri Montarbo de 2x600 . Pe linga ca sistemul Montarbo suna mult mai bine cind ii solicitai mai multa putere avea de unde si sunetul raminea bine definit (asta este meritul si al amplificatorului final si al ansamblul boxei -difuzor ).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 9:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 28, 2017 6:16 pm
Mesaje: 12
Localitate: Braila
...


Ultima oară modificat de tarzan23 pe Dum Iul 30, 2017 9:30 am, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 9:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 28, 2017 6:16 pm
Mesaje: 12
Localitate: Braila
Pentru Stoica Nicolae...
Am ales Dynacord pentru ca am nevoie si de reverb si de hall , si pentru LIVE e super ok, dar am nevoie si de putere!
VIS A VIS de FBT:
Specificatiile la FBT HIMAXX 60
Code: 29798
Configuration: 2 way
Recommended amplifier: 700 W RMS
Long Term power: 350 W
Short term power: 1400 W
Nominal impedance: 8 ohm
Sa iau in calcul puterea Long Term power: 350 W?
Daca DA, atunci NU pot folosi cate 2 pe canal la un Dynacord de 1000W/4ohm!?... ca e posibil sa le afectez, NU?
Si alta intrebare de ce mama naibi mai spune ca "Recommended amplifier: 700 W RMS"?
Sa renunt la FBT, de tot.... , sau sa aleg versiunea de FBT HIMAXX 60A?
Specificatii FBT HIMAXX 60A:
Code: 29796
Configuration: 2 way
Built-in amplifier LF/HF: 1100/250 W RMS
Built-in amplifier peak LF/HF: 2200/500 W
Frequency response: 40Hz - 20kHz -6dB
Multumesc...


Ultima oară modificat de tarzan23 pe Dum Iul 30, 2017 9:39 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 9:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 28, 2017 6:16 pm
Mesaje: 12
Localitate: Braila
Pentru overdrive:
Esti fan Montarbo sau a fost un pur exemplu ?!
In ceea ce priveste "randamentul boxei respective si liniaritatea ei" de unde iau chestiile astea din specificatii?
Multumesc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 10:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 21, 2010 11:55 am
Mesaje: 25
Nu sunt un fan Montarbo in sensul ca nu exista altceva in afara de... :D . Am dat un exemplu la repezeala.Orice firma are produse mai scumpe care sunt ce trebuie ( inclusiv FBT ) , pe cand cele ieftine sunt umflate in specificatii.De obicei la specificatiile boxelor se dau si carasteristica in frecventa fata de presiunea sonora pe care aceasta o poate debita la o anumita putere de intrare.De ex unele boxe pot avea virfuri de 105 dB la 5 khz (la puterea de intrare de 1W-masurat la 1m distanta) si in interiorul benzii sa aiba urcari si scaderi de -3dB,-5dB .Nu exista boxa perfecta doar compromisul ideal.Ca sa vin si cu un exemplu , atasat aveti carasteristica medie a unei boxe Dynacord Forum 150 stiind ca este destul de raspindita in Romania.Acum trebuie luat in calcul si potenta amplificatorului.


Fişiere ataşate:
f150.pdf [41.8 KiB]
Descărcat de 226 ori
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 11:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2017 7:49 pm
Mesaje: 48
Localitate: Tulcea
tarzan23 scrie:
Pentru Stoica Nicolae...
Am ales Dynacord pentru ca am nevoie si de reverb si de hall , si pentru LIVE e super ok, dar am nevoie si de putere!
VIS A VIS de FBT:
Specificatiile la FBT HIMAXX 60
Code: 29798
Configuration: 2 way
Recommended amplifier: 700 W RMS
Long Term power: 350 W
Short term power: 1400 W
Nominal impedance: 8 ohm
Sa iau in calcul puterea Long Term power: 350 W?
Daca DA, atunci NU pot folosi cate 2 pe canal la un Dynacord de 1000W/4ohm!?... ca e posibil sa le afectez, NU?
Si alta intrebare de ce mama naibi mai spune ca "Recommended amplifier: 700 W RMS"?
Sa renunt la FBT, de tot.... , sau sa aleg versiunea de FBT HIMAXX 60A?
Specificatii FBT HIMAXX 60A:
Code: 29796
Configuration: 2 way
Built-in amplifier LF/HF: 1100/250 W RMS
Built-in amplifier peak LF/HF: 2200/500 W
Frequency response: 40Hz - 20kHz -6dB
Multumesc...

Faci cum vrei, poti merge pe fbt active si mixer pasiv sau pe boxe pasive cu mixer amplificat. Totusi poti merge pe http://www.poweraudio.ro/boxe_profesionale/Boxe_profesionale_nexus-acoustics/boxa_nexus-acoustics_VX152_Ultra :) . Pacat ca mare parte din romani cumpara dupa numele firmei. Si da, poti merge cu cate 2 boxe fbt himax60 pe canal la powermate de la dynacord. Este alegerea ta. Ti-am dat ca alegere boxa de la nexus, pentru ca am ascultat-o. NU te v-a dezamagi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Sâm Apr 17, 2021 3:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 17, 2021 3:01 pm
Mesaje: 1
tarzan23 scrie:
Salutare tuturor!
1.Doresc sa-mi achizitionez un sistem gandit de mine pentru aplicatii LIVE...
- 1 x DYNACORD 600-3 sau 1000-3
- 4 x FBT HiMaxx 60
- 1 x SUB FBT HiMaxx 100SA (pe viitor asta, nu acum ca nu mai am bani :))!
Mentionez ca am o trupa compusa din 2 solisti, 1 clapa, 1 acordeon si 1 sax
2.Multa lume vorbeste pe forumuri ca un FBT HiMaxx 60 , este boxa pasiva, si nu are cu adevarat 700 W cu toate ca pe OFICIAL http://www.fbt.it/en/products/himaxx/himaxx-60 este specificat clar 700W!
Ce pareri aveti? Gresesc cu ceva?
Multumesc anticipat!

fbt himax 60 sunt f ok si se pupa bine cu dynacord dar o mica parere daca tot ti-ai prezentat trupa eu zic ca 600-3 nu prea e suficient si nu ma refer la putere ci la nr de canale cel mai ok e 1000-3 ca 600-3 am eu dar nu ma omor cu evenimentele ci il folosesc in casa ca studio de inregistrari iar daca mai prind vre-un eveniment merg doar cu orga si voce sau si vreo returnela si atit ca acum cu pandemia cam naspa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua ! Dynacord cu FBT.. Astept pareri!
MesajScris: Dum Apr 18, 2021 4:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Producator boxelor HIMAX60 nu spune nicaieri ca boxa are 700w. Ca unii nu stiu sa citeasca ...este altceva.
Diferenta majora intre Pm600-3 si 1000-3 nu este numarul de canale. Este media Parametrica . Aia face diferenta majora.
Himaxx60 nu sunt niste boxe care sa sune REAL. Curentate cu un alt amplificator de calitate, suna mult mai bine decat cu puterea lui PM1000-3.

Parerea mea si sfatul meu, ar fi sa iei un CMS1000-3, o putere separata, si 4 Himaxx60. Va suna mult mai bine decat un PM SI HIMAXX.

Restul......POVESTI


P.S....... nu te uita la puterea de 350W rms a FBT-urilor. Eu pun pe ele PERMANENT....MINIM 800W/ boxa. Nu puterea mare distruge boxele

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România